COM_EVENTLIST_EXPORT_ICS

Podujatie 

Názov podujatia:
Jar v pohorí Gerecse
Dátum konania:
12.04.2025
Cieľ:
Gerecse - Gerecse
Kategória:
Pešia turistika

Popis

Doprava:

zájazdový autobus, cez Nováky a Partizánske.

Odchod:

o 5:00 hod., z nástupišťa č.5., Autobusová stanica Prievidza.

Prihlasovanie:

v TIK-u, Námestie slobody Prievidza, najneskôr do 07.04.2025.

Účastnícky poplatok:

člen KST Horná Nitra: 22,85 €

nečlen: 26,35 €.

Trasa:

Tardos - Gerecse - Kis-gerecse - Pusztamarót - OKT Maróti-hegy - Szent Kereszttemplom - Jankovich-barlang - Szalay-barlang - Bajót.

Náročnosť:

náročné, dĺžka: 21,4 km, prevýšenie: 699 m, čas pochodu: 7:30 h.

Zodpovedný vedúci:

Ing. Dušan Vakula, inštruktor pešej turistiky I. kvalifikačného stupňa.

E-mail: Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript. alebo mobil: 0904 939 330.

UPOZORNENIE! Každý účastník sa podujatia zúčastňuje na vlastnú zodpovednosť. Nezabudnite si vziať so sebou európsky zdravotný preukaz, občiansky preukaz a maďarské forinty!

Cieľová oblasť

Cieľ:
Gerecse

Popis

Pohorie Gerecse alebo Gerecse hegység (po slovensky zriedkavo Gereče) je krasové pohorie v Maďarsku v Komárňansko-ostrihomskej župe. Má rozlohu 850 km². Priemerná nadmorská výška pohoria sa pohybuje okolo 400 metrov, najvyšší bod je Nagy-Gerecse s výškou 634 m a v pohorí sa nachádza 200 jaskýň. Najdlhšími jaskyňami je Jaskyňa Pisznice (dĺžka: 500 m), Jaskyňa Selim (dĺžka: 45 m) a Jaskyňa Jankovich (dĺžka: 88 m). Názov pohoria pochádza zo slovanského slova Griča, s významom kopec, vrch. Pohorie je tvorené prevažne dachsteinským vápencom z obdobia triasu, ktorý bol pre svoje červenkasté sfarbenie už v rímskych dobách ťažený ako náhrada mramoru. Listnaté dubové lesy pokrývajú nižšie svahy, vo vyšších polohách sa nachádzajú krasové kroviny. Pohorie má charakter nezmeneného vyschnutého dna pravekého mora Thetis.

Gerecse (634 m n.m.) je najvyšším vrcholom rovnomenného pohoria v Maďarsku. Nachádza sa neďaleko Komárna a maďarského mesta Tatabánya. Na vrchole vyniká geodetická veža v tvare komína (nie je sprístupnená) a je korunovaná televíznou a vysielacou vežou. Hlavným lákadlom výstupu na vrchol je však nádherný, majestátny bukový les na úbočí vrchola. Samotný vrchol je zalesnený, ale počas výstupu a zostupu sa poskytuje pár krásnych výhľadov, kde možno vidieť Štúrovo, Börzsöny, Štiavnické vrchy, dokonca aj pohoria za nimi, viditeľný je napr.: Ďumbier, Malé karpaty, Tribeč, Považský Inovec, predhoria Álp v Rakúsku, Klosterwappen, Karancs, Bakony či Vértes a Pilišské vrchy, ako aj Budínske vrchy, resp. Malé Karpaty.

Pusztamarót (344 m n.m.) je opustená osada v pohorí Gerecse. Osada bola založená v 13. storočí. Koncom 14. storočia dal arcibiskup v blízkosti osady postaviť poľovnícky zámok a v doline boli zriadené rybníky. Až do deportácií po roku 1945 bola osada obývaná malým počtom švábskych rodených hovorcov, potom sa na ich mieste usadili baníci, ktorí pomaly opustili svoje domovy. Obec bola definitívne vyľudnená v 1970. rokoch a jej pamiatku zachováva cintorín. Vedľa historickej pamiatky sa nachádza prístrešok proti dažďu, turistické odpočívadlo, informačná tabuľa. Dominantou je pamätník sochára Györgya Kovácsa na počesť masakry, keď v 16. storočí po bitke pri Moháči sa turecké vojská pustošiace krajinu stretli s najväčším odporom v oblasti osady Marót. Výsledkom bolo okolo 25 tisíc obetí.

Kostol Svätého kríža (173 m n.m.) sa spomína v dokumentoch z rokov 1265 a 1291 pod menami Pél, Pély. Ruiny stredovekého kostola stáli na mieste dnešného kostola ešte v 18. storočí. Od roku 1338 je oblasť pod ostrihomským arcibiskupstvom. Dnešný dochovaný kostol je barokový. Táto oblasť je známym pútnickým miestom. Neskôr sa tu usadili saleziáni, ktorí postavili teologické kolégium, pútnický dom a novú Kalváriu. Zriadené tu bolo aj mládežnícke centrum dona Bosca.

Jankovich-barlang
(350 m n.m.) je doslova Jankovichova jaskyňa, nachádzajúca sa v strednej časti pohoria Gerecse, neďaleko obce Bajót. Archeológovia našli v tejto jaskyni nálezy zo stredného paleolitu. Je to veľmi veľkolepá jaskyňa s obrovskou kupolovou sieňou. Je to skutočná jaskyňa pravekého človeka, jedno z najvýznamnejších archeologických nálezísk v Podunajsku. Dominantná je vstupná hala v tvare 20 metrov vysokej kupoly, ktorá je na povrch prerazená pravidelným kruhovým otvorom s priemerom 8 metrov, vďaka čomu je vo väčšine jaskyne dobrá viditeľnosť. Na vnútornom konci vstupnej haly sa nachádzajú dva komíny idúce smerom nahor. Dosahujú výšku 14 metrov, ale nevystupujú na povrch. Názov jaskyne pochádza od archeológa Hillebranda, ktorý viedol vykopávky. Jaskyňu premenoval na počesť ministra kultúry Bélu Jankoviča, ktorý práce finančne podporil.

Szalay-barlang
(365 m n.m.) je jednou z viacerých jaskýň sprístupnených v centrálnej časti pohoria Gerecse. V jaskyni boli nájdené archeologické nálezy. Vyskytujú sa v ňom aj netopiere. Nachádza sa na strmej a skalnatej východnej strane vrchola Öreg-kő, rozdelenej skalnými stenami. Vstup do jaskyne je pekne klenutý, 3,5 m široký a 1,8 m vysoký. Vstup vedie do miestnosti pozostávajúcej z rozpustených veľkých guľovitých výklenkov. Z konca miestnosti je možné krátkym a plochým priechodom pokračovať do ďalšej miestnosti, ktorá má tiež guľovitý tvar. Táto sála je 14 m dlhá, 6 m široká a 1,5–3 m vysoká.

Najbližšie podujatia

  • Outdoor.sk

Kalendár podujatí

<<  Marec 2025  >>
 Po  Ut  St  Št  Pi  So  Ne 
       2
  3  4  5  6  7  9
101112131416
17181920212223
242526272830
31