COM_EVENTLIST_EXPORT_ICS

Podujatie 

Názov podujatia:
Poľsko: Červené vrchy
Dátum konania:
15.06.2024
Cieľ:
Temniak - Západné Tatry
Kategória:
Pešia turistika

Popis

Trasa:

Zakopane, Murowanica – Kuznice – Klastor Albertynek – Hala Kondratowa – Przełęcz pod Kopa Kondracką – Kopa Kondracka – Małołączniak – Temniak – Chuda przełęcz - Cudakowa polana – Kiry.

Náročnosť:

veľmi náročné, dĺžka: 18,3 km, prevýšenie: 1 436 m, čas pochodu: 8:00 h.

Zodpovedný vedúci:

Ing. Dušan Vakula, inštruktor pešej turistiky I. kvalifikačného stupňa

E-mail: Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript. alebo mobil: 0904 939 330.

Cieľová oblasť

Cieľ:
Temniak

Popis

Zakopane (800 m.n.m.) - ide o najvyššie položené poľské mesto, ktoré sa nachádza na úpätí Poľských Tatier. Ide o známe zimné stredisko, kde sa konajú viaceré významné zimné podujatia. Na konci 19. storočia sa Zakopané stalo kultúrnym centrom, v ktorom žili alebo ho navštevovali slávne osobnosti poľskej kultúry. Medzi najznámejšie pamiatky patrí barokový drevený kostol vedľa historického cintorína, historické drevené goralské stavby, budovy v tzv. zakopanskom štýle, vily.

Kasprov vrch (1 987 m n. m.)  je nevýrazný hôľnatý vrchol vo východnej časti Západných Tatier. Leží na štátnej hranici Slovenska a Poľska. Od Ľaliového sedla a od Vysokých Tatier ho delí Suché sedlo a Beskyd (2012 m). Názov vrchu pochádza podľa povesti od mena majiteľa lokality, gorala Kaspera. Vrchol je vďaka lanovke ľahko dostupný a patrí tak k najnavštevovanejším v Tatrách.

Kopa Kondracka
(2 005 m n.m.) je najnižší z vrcholov Červených vrchov. Nachádza sa na hlavnom hrebeni Západných Tatier, na slovensko-poľskej hranici medzi Kasprovým vrchol a Malolúčniakom. Kedysi bol vrchol pokrytý borovicami, neskôr bol odlesnený a využívaný ako pastvina. Tento klenutý trávnatý vrchol má mierny sklon, iba severozápadný svah prudko padá do ľadovcového kotla. Z vrcholu sú ďalekosiahlé výhľady na okolité horstvá.

Małołączniak (2 097 m n.m.) sa nachádza na hlavnom hrebení Západných Tatier, v skupine Červené vrchy. Leží medzi Kresanicou a Kopou Kondrackou. Tento pomerne výrazný vrchol padá na juh do Javorového žľabu v Tomanovskej doline. Tvoria ho vápenec a dolomity. Vo vyšších polohách povrch tvoria kryštalické bridlice pokryté nízkou trávou.
V severných svahoch sa nachádzajú najhlbšie jaskyne v Tatrách a to Jaskinia Wielka Śnieżna a Śnieżna Studnia, ako aj jaskyňa Siwy Kocioł.

Temniak (2 090 m n.m.) je najzápadnejší vrchol v skupine Červených vrchov. Ide o vápencový, bralnatý vrchol ležiaci v Západných Tatrách, na slovensko-poľskej hranici. Jeho svahy tvorí množstvo skalísk a mohutných skalných stien. Je miestom veľkého výskytu vápnomilnej flóry. Poskytuje výborné rozhľadové možnosti.
V úbočiach vrcholu nad poľskými dolinami sa nachádza viacero jaskýň, napr. Jaskinia Miętusia, Jaskinia Lodowa w Ciemniaku, Studnia w Kazalnicy Miętusiej, Jaskinia Wysoka-Za Siedmiu Progami.

Dolina Kosceliska je jednou z hlavných dolín Poľských Západných Tatier. Je dlhá asi 9 km a pokrýva plochu 35 km2. Má niekoľko bočných vetiev, ako sú Dolina Miętusia, Dolina Tomanowa, Dolina Pyszniańska (Pyszna). Dolinou preteká Kościeliski Potok. Z doliny je dobre viditelná Bystrá, najvyšší vrchol Západních Tatier. V doline je viacero veľmi populárnych a prístupných jaskýň, ako sú Jaskinia Mroźna, Smocza Jama, Jaskinia Mylna a Jaskinia Raptawicka.

Najbližšie podujatia

  • Outdoor.sk

Kalendár podujatí

<<  Júl 2024  >>
 Po  Ut  St  Št  Pi  So  Ne 
  1  2  3  4  5  6  7
  8  91011121314
151617181921
222324252627