COM_EVENTLIST_EXPORT_ICS

Podujatie 

Názov podujatia:
Trojkráľový výstup na Rokoš
Dátum konania:
06.01.2024
Cieľ:
Rokoš - Košútova skala - Strážovské vrchy
Kategória:
Pešia turistika

Popis

Trasa:

Nitrianske Rudno – Košútova skala – Rokoš – Pamätník Ľ.Štúra a A.Dubčeka – Rokoš – Pod Rokošom – Plevňa – Predný Rokoš – Ješkova N.Ves.

Náročnosť:

stredne náročné; dĺžka: 12,2 km; prevýšenie: 876 m; klesanie: 899 m; čas pochodu: 4:50 h.

Dodatočný program:

v Ješkovej N. Vsi sa bude konať tradičná obecná zabíjačka.

Zodpovedný vedúci:

Ing. Dušan Vakula, inštruktor pešej turistiky I. stupňa.

E-mail: Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript. alebo mobil: 0904 939 330.

Cieľová oblasť

Cieľ:
Rokoš - Košútova skala

Popis

Pohorie Rokoš je súčasťou chráneného územia Národná prírodná rezervácia Rokoš. Je budovaný druhohornými usadeninami, najmä strednotriasovými dolomitmi, menej vápencami, chočského príkrovu, ktoré tu tvoria miestami skalné dominanty masívu (Košútova skala, bralnatý vrchol Rokoša, kaňonmi rozbrázdený Malý Rokoš, Plevňa a Kánisova skala). Je to pekná scenéria dolomitových a vápencových skál, týčiace sa nad Rudnianskou dolinou.

Nitrianske Rudno (318 m.n.m.) leží na úpätí Nitrických vrchov v pohorí Strážovských vrchov, na styku masívu Rokoša s Rudnianskou dolinou na pravostrannej nive riečky Nitrica. Obec sa vyvinula pôvodne z baníckej osady. Dominantou obce je rímsko-katolícky kostol, ktorý bol v rokoch 1804-1816 postavený na mieste dreveného kostolíka zničeného požiarom. Zaujímavú kulisu obce tvorí „silueta spiaceho mnícha“, ktorú vytvorí pohorie Rokoš pozostávajúce z Malého a Veľkého Rokoša. Cez obec preteká rieka Nitrica, na ktorej bola v rokoch 1951 - 58 vybudovaná vodná nádrž, ktorá slúži hlavne pre tepelnú elektráreň a chemický závod v Novákoch. Najvýznamnejšou osobnosťou obce bol rímskokatolícky kňaz František Madva, ktorý tu pôsobil v rokoch 1822 - 1850. Bol nielen kňazom a národným buditeľom, ale preslávil sa v širokom okolí aj v zahraničí najmä svojim liečiteľským umením. Za jeho aktivity mu pri príležitosti 100. výročia vymenovania za farára, vďační obyvatelia obce v spolupráci s Maticou slovenskou, odhalili pri miestnom rímskokatolíckom kostole pamätník.

Košútova skala
(840 m.n.m.) predstavuje malebný bralnatý vrchol, ktorý sa nachádza v Nitrických vrchoch, ktoré sú súčasťou pohoria Strážovské vrchy. Týči sa nad obcou Nitrianske Rudno, neďaleko Veľkého Rokoša. Poskytuje pekný výhľad na Predný Rokoš, čiastočne na Rokoš a obec Nitrianske Rudno.

Rokoš (1 009,9 m n. m.) je najvyšší vrch Nitrických vrchov, geomorfologického podcelku Strážovských vrchov. Nachádza sa v ich najjužnejšej časti, na hranici okresov Prievidza a Bánovce nad Bebravou, nad obcou Diviaky nad Nitricou. V južnej časti územia Rokoša sa nachádzajú typické strmé skalné útvary so sutinami na ich úpätí. Celá skupina Rokoša je pokrytá bučinami. Borovica sosna má v tejto oblasti prirodzené rozšírenie. Z rastlín sa tu uplatňujú zvoncovník, repíček repíkovitý, prvosienka holá a iné. Zalesnený vrchol neposkytuje výhľad. Na Rokoši bol osadený pamätník Ľ. Štúra a A. Dubčeka. Obaja sú to rodáci z neďalekého Uhrovca, dokonca sa narodili v tom istom dome, len v inom čase. Pôvodne pomník postavený v roku 1968, znovu vybudovaný v roku 1996.

Ješkova Ves (290 m n.m.) je súčasťou obce Diviaky nad Nitricou. Podľa viacerých historikov rok 1210 je rok prvej písomnej zmienky o obci (v roku 2010 obec oslávila okrúhle výročie 800 rokov). Táto oblasť však bola osídlená už v dávnej minulosti čo dokazujú aj archeologické výskumné práce na žiarovom pohrebisku, kde bolo odkrytých viac ako sto hrobov. Ľud lužickej kultúry preukázateľne zotrval na tomto území v období 700 – 400 rokov pred našim letopočtom. V nasledujúcom období bolo územie osídlené ľudom púchovskej kultúry ktorú vystriedali Slovania.

Najbližšie podujatia

  • Outdoor.sk

Kalendár podujatí

<<  Júl 2024  >>
 Po  Ut  St  Št  Pi  So  Ne 
  1  2  3  4  5  6  7
  8  91011121314
151617181921
222324252627