Oravská vrchovina je geomorfologický celok na Orave s najvyšším vrcholom Kýčera (953 m n.m.). Rozprestiera sa po oboch stranách rieky Orava a zaberá plochu približne 220 km². Z juhu ohraničujú Oravskú vrchovinu Chočské vrchy a Veľká Fatra, na juhozápade Malá Fatra, na západe Kysucká vrchovina a Oravská Magura, na severe Oravská kotlina a na východe Skorušinské vrchy a krátkym úsekom Podtatranská brázda. Jej súčasťou sú dve geomorfologické časti: Podchočská brázda a Veličnianska kotlina. Má pestrý členitý reliéf s rozmanitým geologickým podkladom. Veľká časť povrchu bola zmenená na ornú pôdu. Okrem polí sa tu vyskytujú plochy lúk, pasienkov a prevažne smrekových lesov. V centre západnej časti územia leží Dolný Kubín.
Malatinskou magistrálou je tradičné zimné turistické podujatie na Orave organizované obcou Malatiná. V roku 2024 ide o 21. ročník. Podujatie sa pravidelne teší hojnej účasti z rôznych kútov Slovenska. Pripravené sú trate pre bežkárov i peších turistov. Milovníci bežkovania majú na výber z troch variantov – 9, 15 a 22 kilometrov. Účastníci sa v polovici trasy spoločne stretávajú na rovniach pri bačovskej Pajte, kde bude k dispozícii guľáš pri ľudovej hudbe. Po návrate do kultúrneho domu bude možnosť ochutnania kapustnice. Všetky trasy sú nenáročné, vhodné pre deti, ženy a netrénovaných účastníkov. Maximálne prevýšenie je 400 metrov.
Malatiná (803 m n.m.) je obec nachádzajúca sa na Orave v Oravskej vrchovine. Je súčasťou historického regiónu Oravy. Svojou polohou je horskou obcou s dominantým vrchom Choč, ktorého silueta je pre obyvateľov dolnej Oravy srdcovou záležitosťou. Obec vznikla začiatkom 14. storočia na ceste z Liptova do Oravy. Obec spustla za kuruckých vojen a v tzv. "zamrznutých rokoch". Obyvatelia sa zaoberali poľnohospodárstvom. Začiatkom 19. storočia sa tu krátko ťažila železná ruda. Obec Malatiná bola stále známa chovom oviec a v jej katastri bolo v minulosti viacero salašov. Zaujímavosťou obce je rímskokatolícky klasicistický kostol z roku 1804, prírodný amfiteáter na Skalke s bačovskou kolibou a Pajta na Rovniach s drevenou bačovskou stavbou. Medzi významné prírodné hodnoty územia patrí Sestrčská dolina, ktorá patrila v minulosti k veľmi dôležitým dopravným prechodom z Poľska cez Slovensko na juh. V zimnom období je kataster obce, jeho grúne a hole využívané športovcami a turistami praktizujúci bežecké lyžovanie. V obci Malatiná a v jej okolí sa natáčalo viacero celovečerných filmov. Prvým, zároveň aj najdlhšie v obci a jej okolí natáčaným a aj najznámejším filmom je Film Tri gaštanové kone. Známa televízna rozprávka od Juraja Jakubiska, Perinbaba sa tiež spája s obcou. V roku 1985 sa práve v Pajte a jej okolí nahrávali scény do filmu. Najmladším filmom, natáčaným v katastri obce Malatiná bol historicko-koprodukčný film Sokoliar Tomáš.