Handlová (420 m.n.m.) vznikla v roku 1376 vďaka tzv. šoltýskej kolonizácii, počas ktorej na územie mesta prišlo z Kremnice okolo 200 nemeckých rodín, ktoré žili z poľnohospodárstva a pastierstva. Prvé správy o výskyte hnedého uhlia pochádzajú až z konca 18. storočia, priemyselne sa začalo ťažiť na začiatku 20. storočia a v ťažbe sa pokračuje až do súčasnosti. S výstavbou baníckej kolónie sa začalo takmer súbežne ako s priemyselnou ťažbou uhlia, v roku 1909. Krátko po spustení ťažby boli do užívania dané domy pre riaditeľa závodu, tri úradnícke domy, Robotnícky hotel a podarilo sa odovzať baníkom prvú postavenú kolóniu so šiestimi bytmi.
Do roku 1917 bola postavená takmer celá banícka kolónia, ktorá sa stala „malou samostatnou obcou“. Bola tu zriadená škola, poskytovala sa zdravotnícka pomoc a v tesnej blízkosti dnešného Hladového námestia stála malá drevená kaplnka. Práve v nej sa baníci lúčili so svojimi kamarátmi, ktorí prišli o život pri práci v bani. Výstavbou baníckej kolónie sa Handlová rozdelila na dve časti. Popri toku riečky Handlovky, okolo centra obce bývali poľnohospodárske a remeselnícke rodiny a v novopostavenej „baníckej kolónií“ rodiny baníkov. Objekty radené do líniovej združenej zástavby, vytvárali jednotlivé ulice – kolónie, kolmo orientované a krížené vo svahu, stavané nad hlavným vstupom do bane.
Banský náučný chodník bol vybudovaný v okolí Handlovej. Na trase chodníku bolo osadených 13 stanovíšť a zriadené 2 oddychové zóny. Na stanovištiach je možné dozvedieť sa niečo o histórii baníctva Handlovej a jej okolia, o faune a flóre v okolí. Trasa vedie od múzea k Robotníckemu domu, na Hladové námestie a potom cez zastávku Kaplnka, postavená podľa pôvodnej kaplnky, ktorá bola zbúraná. Ďalšími zastávkami sú Jedna studnička na východe sloja pod Troma studničkami, kde možno vidieť ešte uhlie, ústie vetracej štôlne Tri studničky a oddychový priestor Tri studničky. Chodník pokračuje k vetracej jame Zlatá jedľa, na povrch ktorej upozorňuje už len značka a potom až na Malý Grič. Dĺžka trasy je 9.5 km a prechod trvá približne 5 hodín.
Kaplnka Sedembolestnej Panny Márie je prícestná kaplnka s predstavanou vežou, neskoro-klasicistická z 2. pol. 19. stor. V interiéri je ústredná ľudová plastika Piety z čias stavby. Bola zničená v 60. rokoch 20. storočia. Členovia Handlovského baníckeho spolku ju však od základu postavili a mesiac pred otvorením náučného chodníka bola slávnostne vysvätená.
Tri studničky (561 m n.m.) boli miestom stretávania sa robotníkov pracujúcich v banských dielňach. Svojpomocne boli upravené neďaleké pramene pitnej vody, kde sa uskutočňovali pravidelné letné výlety. V 70. rokoch 20. storočia tu bola postavená chata a zábavné zariadenia pre deti. Postupne však začalo toto oddychové miesto pustnúť, neskôr boli upravené tri prístrešky.
Malý Grič (876 m. n m.) ide o kužeľový skalnatý masív vulkanického pôvodu, ktorý sa nachádza na vysunutom hrebeni pohoria Vtáčnik, v geomorfologickej oblasti Slovenské stredohorie, v blízkosti Veľkého Griča. Malý Grič je v súčasnosti vyhasnutou sopkou a týči sa nad banským mestom Handlová. Na východných svahoch vrcholu sa nachádzajú skalné steny, veže a bašty.
Výstup na vrchol je na začiatku mierny, v závere je strmý a náročný. Návšteva vrcholu stojí za to, keďže vrchol poskytuje pekný kruhový výhľad bez akýchkoľvek zábran do širokého okolia, od Veľkej a Malej Fatry, cez Handlovskú kotlinu, pohorie Vtáčnik, Žiar až po Štiavnické vrchy. Na vrchole je osadená oceľová doska s vytesanou rozhľadovou ružicou zľahčujúcou orientáciu pri rozhľade. Malý Grič je vyhľadávaným masívov pre horolezcov.
Veľká Lehôtka (450 m.n.m.) je mestská časť Prievidze. Nachádza sa juhovýchodne od mesta na úpätí pohoria Vtáčnik. Okolie Veľkej Lehôtky bolo osídlené už v neolite, čo dokazujú nálezy i v Malej Lehôtke a Hradci. Nálezisko poskytuje dôkazy osídlenia ľudom želiezovskej a lengyelskej kultúry. Početnými nálezmi bolo potvrdené i sídlisko z Halštatskej doby. Nálezy keramiky spadajú do obdobia príchodu Slovanov na naše územie a vzniku Nitrianskeho kniežatstva, kedy bola Horná Nitra už pomerne husto osídlená. Významné nálezy keramiky, železných predmetov i zbraní z tohto obdobia sa našli v susednom Hradci.