Zobraziť archív

Popis

Przełecz Klekociny (864 m n.m.) je sedlo nachádzajúce sa medzi vrcholom Beskid a Magurka v Przedbabiogórskych Makowských Beskydoch, blízko poľsko-slovenskej hranici. Sedlo je nezalesnené, pokryté veľkými lúkami. Názov sedla je odvodený, podobne ako aj pri iných okolitých prírodných miestach, od priezviska Klekocina, ktoré sa vyskytovalo v neďalekej osade Wełcza. Niektoré zdroje však odvodzujú názov od rýchlo-padajúcich potokov do okolitých dolín, resp. od klepania bocianov, ktoré sa tu údajne zdržiavali počas preletov do Afriky. V sedle bola postavená turistická ubytovňa Zygmuntówka, ktorá ponúka 70 lôžok, jedáleň, kuchyňu, kaplnku.

Hala Kamińskiego
(1 100 m n.m.) sa nachádza v okolí vrcholu Magurka, v Przedbabiogórskych Makowských Beskydoch. Až donedávna sa táto lokalita využívala na chov oviec, vybudovaných tu bolo viacerých hospodárskych budov. V horných častiach sú ešte stále viditeľné zákopy z roku 1944, ktoré robili Nemci s pomocou miestneho obyvateľstva. Nikdy však neboli využité, pretože hlavný útok sovietskych vojakov išiel do iných oblastí.

Modrálová (1 150 m n.m.) je geograficky najsevernejší bod na Slovensku nachádzajúci sa v pohorí Oravské Beskydy, na poľsko-slovenskej hranici. Vrchol je zalesnený a neposkytuje výhľady do okolia.

Sedlo Hliny (804 m n.m.) sa nachádza na štátnej hranici s Poľskom v pohorí Oravské Beskydy. Sedlo je východiskovým miestom pre výstup na vrchol Pilsko.

Oravské Beskydy sú flyšovým pohorím nachádzajúcim sa na Orave pri hraniciach s Poľskom. Spolu s ďalšími 6 celkami (napr. Kysucké Beskydy, Oravská Magura, Kysucká vrchovina) patria do rozsiahlej oblasti Stredných Beskýd. Veľká časť pohoria vyplňuje severný cíp Slovenska a je pomerne odľahlou oblasťou od civilizácie. Najvyšším pohorím je Babia hora. Pohorie je súčasťou  Chránenej krajinnej oblasti Horná Orava.

  
 
Dátum Názov podujatia Horstvo Kategória
Žiadne podujatie k dispozícií

Najbližšie podujatia

  • Black Friday CAMP Outdoor Prievidza
  • CAMP Outdoor Prievidza

Kalendár podujatí

<<  Júl 2020  >>
 Po  Ut  St  Št  Pi  So  Ne 
    1  2  3  4
  6  7
20212223242526
2728293031