Zobraziť archív

Popis

Blatnica (495 m n.m.) je starobylá obec nachádzajúca sa v Turci. Patrí medzi obce, ktorých počiatky siahajú hlboko do praveku. Prvé stopy pravekého osídlenia sa viažu na 3. tisícročie pred Kristom. Prví ľudia na území dnešnej Blatnice patrili k ľudu tzv. kanelovanej kultúry, čoho dôkazom je nález sekeromlatu v časti obce pod Konušom. Vykopaný meč slovenského veľmoža z polovice 8. storočia je najvzácnejšou pamiatkou obce. Patril bojovníkovi z radov vysoko postavenej staroslovenskej šľachty. Blatnický meč vyrobili z damascénskej ocele a kovali ho tradičným spôsobom na drevenom uhlí. Jeho rúčka je zo strieborného plechu, pozlátená 24-karátovým zlatom a sú do nej vsadené červené rubíny. Meč je dodnes vystavený v budapeštianskom múzeu.

Významnou archeologickou lokalitou je jaskyna Mažarná, kde sa našli doklady pravekého a starovekého osídlenia. Prvé správy o obci pochádzajú z roku 1 230. V diplome z roku 1 377 sa obec nazýva „villa regalis“ a hrad „castrum regalis“, teda kráľovská dedina a kráľovský hrad - pôvodne bola Blatnica podhradím Blatnického hradu.

V obci pôsobilo viacero významných osobností, napr. poetka Maša Haľamová, Ján Kožehuba, bratia Siakeľovci, známi ako filmári prvého slovenského Janošíka. Dlhší čas tu žila známa botanička Izabela Textorisová, ktorá zanechala bohatý herbár z okolia Tlstej.

Vápenná dolina sa nachádza na úpätí Veľkej Fatry, pod vrcholom Tlstej. Zdobí ju viacero skalných strmých svahov. Táto hlboká dolina je vyhĺbená vo vápencovom podloží. Nad dolinou sa nachádza vstupný portál jaskyne Mažarná (850 m n.m.), ktorá so svojou dĺžkou 130 m patrí k nejväčším jaskyniam v tejto oblasti. V jaskyni boli nalezené pozostatky kosti jaskynného medveďa a predmety ľudu kanelovanej keramiky  doby bronzovej. V dobách SNP tu našli úkryt partizáni.

Tlstá (1 373 m n.m.) je výrazná vápencová hora rozprestierajúca sa na západnej strane Veľkej Fatry. Jej úbočia sú charakteristické mohutnými skalnými rímsami a galériami, na vrchole sa nachádza pôsobivá bralnatá lúka. Hranica lesa prebieha pod jej vrcholom, preto má vrcholová časť formu lúk s občasnými bralami. Ako už jej samotný názov napovedá, vrchol nie je ostrý, ale postupne sa zvažujúci. Z tejto lúky sa návštevníkom otvára krásny ďaleký výhľad na celý Turiec. Z vrcholu sa ponúka rozhľad na celú Turčiansku kotlinu, obdivovať možno aj skalnaté prahy južnej strany vrcholu, v diaľke Kremnické vrchy s rozložitou Flochovou, Štiavnické vrchy, Malá Fatra, blízkemu okoliu dominuje vrchol Drieňok, susedná Ostrá a ďalšie vrcholy Veľkej Fatry.

Vrchol Tlstá predstavuje centrum rovnomennej národnej prírodnej rezervácie, ktorá patrí k najväčším na celom Slovensku. Predmetom ochrany tejto rezervácie sú najmä vzácne lesné porasty.

Spa & Aquapark Turčianske Teplice leží na okraji krásneho kúpeľného parku, v centre mesta Turčianske Teplice. A to vďaka turčianskej minerálnej vode, ktorá je nielen termálna (na prameňoch s teplotou  44 - 46°C), ale svojím zložením s obsahom minerálnych látok až do 1.520 mg/l je aj liečivá. Má výrazne liečivé účinky najmä pre pohybové a urologické ústrojenstvo. Dva bazény (Ľudový a Červený bazén) stoja priamo na minerálnych žriedlach.

SPA & AQUAPARK bol slávnostne otvorený začiatkom leta v roku 2007. Krstným otcom je jeho cisársko-kráľovská výsosť arcivojvoda Michael von Habsburg-Lothringen, ktorého slávni predkovia sa často rekreovali v tunajších termálnych prameňoch. Ich história siaha až do roku 1281. Blahodarné účinky termálnej vody počas dlhých storočí vzbudzovali nebývalý záujem panovníkov, hradných pánov, veľmožov, ale aj obyčajného ľudu.

Okrem bazéna s liečivou termálnou minerálnou vodou do 38°C je k dispozícii ľudový rehabilitačný bazén s vodnými chrličmi a masážnymi tryskami, vírivka pre 8 osôb, vitálný svet, tobogány "KAMIKADZE" (47 m) a "ATRAKČNÝ MOVIE" (97 m) a sedací vnútorný bazén so svetelným efektom a masážnymi tryskami.

  
 
Dátum Názov podujatia Horstvo Kategória
Žiadne podujatie k dispozícií

Najbližšie podujatia

Kalendár podujatí

<<  Marec 2024  >>
 Po  Ut  St  Št  Pi  So  Ne 
      1  3
  4  5  6  7  810
111213141517
18192021222324
252627283031