COM_EVENTLIST_EXPORT_ICS

Podujatie 

Názov podujatia:
Sedielková kopa
Dátum konania:
30.09.2023
Cieľ:
Sedielková kopa - Vysoké Tatry
Kategória:
Vysokohorská turistika

Popis

Trasa:

Štrbské pleso - Chata pod Soliskom - Furkotska dolina - Sedielková kopa a späť.

Náročnosť:

náročné, dĺžka trasy: 10 km, prevýšenie: 716 m.

Zodpovedný vedúci:

Ján Mikula, inštruktor VhT turistiky II. kvalifikačného stupňa.

E-mail: Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript. alebo mobil: 0918 598 785.

Cieľová oblasť

Cieľ:
Sedielková kopa

Popis

Štrbské pleso (1355 m n. m.) je najvýznamnejšou osadou Vysokých Tatier. Osada sa rozprestiera popri brehu rovnomenného morénového jazera, ktoré je druhých najväčším plesom v slovenskej časti Vysokých Tatier s plochou 19,76 hektárov. Osada je najvyššie položenou tatranskou osadou. Do osady vedie z Popradu úzkorozchodná tatranská elektrifikovaná železnica a zo Štrby ozubnicová železnica. Osada je významným športovým strediskom, hlavne pre lyžiarske disciplíny, pričom boli tu vybudované aj dva skokanské mostíky. Z osady je krásny výhľad na okolité končiare

Furkotská dolina
sa nachádza na južnej strane Vysokých Tatier. Je 6 km dlhá terasovitá dolina s dominantnou pyramídou Štrbského štítu v jej závere. Lemuje ju hrebeň Soliska a Bášt. Turisticky príťažlivý je vodopád Skok a viacero plies, zdobiacich dolinu. Chodník stúpa viacerými prahmi k Capiemu plesu a ďalej do jednosmerného Bystrého sedla.Furkotskú dolinu odvodňuje Furkotský potok, ktorý je jednou z dvoch zdrojníc Bieleho Váhu. Názov doliny súvisí s tým, že táto horská bystrina často naráža na kamene v koryte a triešti sa, fŕka či „frkoce". Územie je vzácne z krajinárskeho i vedeckého hľadiska s výrazným bralným reliéfom a ľadovcovou modeláciou. V dolnej časti doliny porastenej smrekovými lesmi sú hojné limby. Rastú tu vzácne rastliny a žije ojedinelý glaciálny relikt - žiabronôžka severská.

Sedielkové plieska sú dvojicou bezvýznamných, väčšinou nemenovaných periodických pliesok medzi Vyšným Furkotským plesom a Nižným Wahlenbergovým plesom tesne poniže miesta, kde Furkotský potok začína tiecť po povrchu. Ich názov je podľa polohy pod Sedielkovým priechodom. Nachádzajú sa vo Furkotskej doline.

Sedielkový priechod (1 950 m n.m.) je sedlo nachádzajúce sa vo Vysokých Tatrách, na južnom hrebeni štítu Ostrvá. Oddeľuje suťový vrchol Sedielková kopa na juhu od skalného hrebeňa Ostrvy na severe. Sedielko bol pôvodne meno pre dnešnú Sedielkovú kopu, pretože takmer na vrchole je Sedielková pláň pripomínajúca malé sedlo. Po druhej svetovej vojne sa názov preniesol na vedľajšie sedlo a pozmenil sa na Sedielko a neskôr bol názov sedla premenovaný na Sedielkový priechod.

Sedielková kopa (2 062 m n.m.) je vrch vo Vysokých Tatrách, ktorý má skôr nízkotatranský ráz. Je pomerne často navštevovaný v lete i v zime (skialpinisti), lebo leží neďaleko Štrbského plesa a je veľmi ľahko dostupný. Ide o neznačený vrchol, navyše presne na hranici rezervácie Važecká dolina – Dolina Suchej vody, do ktorej je zakázaný vstup aj horolezcom. Výstup z Furkotskej doliny vedie cez Sedielkový priechod (starý poľovnícky chodník). Po výstupe na Sedielkovú kopu v r. 1972 zomrel na následky podchladenia v Popradskej nemocnici herec a režisér JUDr. Ján Jamnický. Keďže vrchol nie je zalesnený, poskytuje krásne výhľady do Furkotskej a Važeckej doliny, ako aj na okolité končiare Vysokých Tatier.

Najbližšie podujatia

  • Outdoor.sk

Kalendár podujatí

<<  Jún 2024  >>
 Po  Ut  St  Št  Pi  So  Ne 
       2
  3  4  5  6  7  8  9
101112131416
171819202123
242526