COM_EVENTLIST_EXPORT_ICS

Podujatie 

Názov podujatia:
Krakova hoľa
Dátum konania:
15.07.2023
Cieľ:
Krakova hoľa - Nízke Tatry
Kategória:
Pešia turistika

Popis

Trasa:

Demänovská jaskyňa Slobody - Pusté - Sedlo Machnatô - Pod Krakovou hoľou - Krakova hoľa - Pod Krakovou hoľou - Kosienky, poľana - Sedlo Javorie - Pod Krčahovom - Krčahovo, partizánske bunkre - Pod Krčahovom - Lúčky.

Náročnosť:

náročné, dĺžka trasy: 14,8 km, prevýšenie: 1 132 m, čas pochodu: 5:40 hod.

Zodpovedný vedúci:

Stanislav Vakula, inštruktor pešej turistiky II. kvalifikačného stupňa.

E-mail: Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript. alebo mobil: 0903 575 211.

Cieľová oblasť

Cieľ:
Krakova hoľa

Popis

Demänovská dolina je najznámejšia dolina Nízkych Tatier, dlhá 15 km. Vyhlásená bola zároveň prírodná rezervácia, v roku 1929 s novelizáciou v r. 1973. Predmetom je ochrana strednej časti Demänovskej doliny s prirodzenými, často pralesovitými porastami, ako aj zrázne dolomitové a vápencové bralá s rôznorodými krasovými formami a rozsiahlym jaskynným systémom najvýraznejšou vyvieračkou na toku Demänovky. Chránenou je aj pestrá vegetácia a rôznorodé živočíšstvo. V doline sa nachádza prepojený komplex Demänovských jaskýň, ktoré vznikli krasovatením triasových vápencov. Medzi najvýznamnejšie jaskyne patrí Okno, Demänovská jaskyňa Mieru, Demänovská ľadová jaskyňa, Demänovská jaskyňa Slobody, Ľadová Dračia jaskyňa, Beníková jaskyňa a Dvere.

Krakova hoľa (1752 m n.m.) je zaujímavý mohutný vápencový vrch s originálne formovanými tvarmi bralnatého reliéfu. Táto mohutná hoľa leží v severnej časti Ďumbierskych Tatier, medzi Demänovskou a Jánskou dolinou. Charakteristické sú strmé úbočia, vrcholová plošina je porastená hustou kosodrevinou, na strmých bralnatých svahoch sa vyskytuje pestrá horská flóra. Východné a južné časti patria do Národnej prírodnej rezervácie Ďumbier s 5. stupňom ochrany. Jej poloha mimo hlavného hrebeňa a nadmorská výška z nej robí dominantu širokého okolia, nad ktoré výrazne vyčnieva a poskytuje tak zaujímavý kruhový výhľad. Výnimočný pohľad je odtiaľ na sever a severozápad, kde sú Západné a Vysoké Tatry. V masíve Krakova hoľa sa nachádzajú najhlbšie priepasti (Starý hrad, Javorová priepasť, Záskočská jaskyňa).

Partizánske bunkre Krčahovo sa nachádzajú v rovnomennej dolinke Krčahovo, kde pôsobili slovenskí partizáni. Okrem ubytovania v salašoch či kolibách si budovali táboriská. Prvé také vzniklo práve pod Kráľovou hoľou. Ide o obnovené partizánske zemľanky, bunkre. Zrekonštruované bunkre sú mementom, aby sa na vojnové udalosti z rokov 1940 – 1945 nezabúdalo. Unikátne bunkre vybudovali dve až tri stovky partizánov v novembri 1944, keď po potlačení SNP legendárny kapitán Martin Kučera rozhodol, že treba postaviť tábor na koordináciu partizánskych akcií v Liptove.

Najbližšie podujatia

  • Outdoor.sk

Kalendár podujatí

<<  Jún 2024  >>
 Po  Ut  St  Št  Pi  So  Ne 
       2
  3  4  5  6  7  8  9
101112131416
171819202123
242526