COM_EVENTLIST_EXPORT_ICS

Podujatie 

Názov podujatia:
Veľká Čantoryje
Dátum konania:
17.06.2023
Cieľ:
Veľká Čantoryje - Sliezske Beskydy
Kategória:
Pešia turistika

Popis

Trasa:

Hluchová, Kolibiska bus. - Malý Stožek - Česlar - Veľký Sošov - Schronisko na Soszowie - Malý Sošov - Beskydské sedlo - Veľká Čantoryje - Chata na Čantoryji - Nýdek, rest. Nýdečanka.

Náročnosť:

stredne náročné, dĺžka trasy: 15,3 km, prevýšenie: 700 m, čas pochodu: 5:30 hod.

Zodpovedný vedúci:

Stanislav Vakula, inštruktor pešej turistiky II. kvalifikačného stupňa.

E-mail: Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript. alebo mobil: 0903 575 211.

Cieľová oblasť

Cieľ:
Veľká Čantoryje

Popis

Malý Stožek (837 m.n.m.) je významné rázcestie, ktoré sa nachádza na hrebeni, na česko-poľskej hranici nad mestom Jablunkov. Neďaleko rázcestia je turistický prechod a vybudované odpočívadlo. Za priaznvého počasia poskytuje pekné výhľady na okolitú panorámu Moravskosliezskych Beskyd.

Cieślar (921 m.n.m.) je jedným z vrcholom ležiacich na hrebeni Moravskosliezskych Beskyd na česko-poľskej hranici. Ide o čiastočne zalesnený vrch, ktorý je súčasťou pásma Čantoryje. Na jeho východných svahoch sú lúky a chatová oblasť. Poskytuje obmedzené výhľady do okolia.

Veľký Sošov
(885 m.n.m.) je čiastočne zalesnený vrchol, neďaleko ktorého sa nachádza lyžiarsky vlek. Z vrcholu sú výhľady smerom na sever, na vrchol Velkej Čantoryje, na Sliezské Beskydy na území Poľska, ako aj poľské mesto Wisła. Neďaleko sa nachádza Chata na Soszowe, ktorá je jednou z najstarších chát Sliezskych Beskyd, postavená bola v roku 1932. Súčasťou chaty je reštaurácia.

Schronisko na Soszowie
(886 m n.m.) je drevená chata, ktorá bola stavaná po prvej svetovej vojne na hlavnom hrebeni Sliezskych Beskýd a sprístupnená v roku 1932. V roku 1946 bola chata významne rozšírená a dodnes slúži turistom na občerstvenie aj prespatie. Nachádza sa medzi Malých a Veľkým Sošovom, na česko-poľskej hranici, nad známym poľským turistickým centrom Wisla. Patrí medzi najstaršie turistické chaty v Sliezskych Beskydách.

Veľká Čantoryje (995 m.n.m.) je najvyšším vrcholom českej časti Sliezskych Beskýd. Leží na česko-poľskom hraničnom hrebeni. Vrchol je súčasťou prírodnej rezervácie Veľká Čantoryje, ktorá chráni jedľový les pralesovitého charakteru. Vyskytuje sa tu aj tys červený. Z vrcholu sú obmedzené výhľady do okolia. Neďaleko vrchola bola vybudovaná česká aj poľská chata, z ktorých je pekný výhľad na Beskydy a údolie rieky Wisla. Na vrchole bola v roku 2002 postavená oceľová rozhľadňa Veľká Čantoryje, ktorá je vysoká 29 metrov so 118 schodami a má 5 výhliadkových plošín. Poskytuje krásne výhľady do Česka, Poľska i Slovenska, na vrcholy Beskýd, Javorníkov, Jeseníkov, Malej Fatry, Tatier, Sliezskych Beskýd a na kúpeľné mestečko Ustroň. Hrebeňom Čantoryje prechádza rozvodie dvoch známych poľských riek, rieky Odra a Wisla. Veľká Čantoryje je jednym z najnavštevovanejším vrcholom Beskýd. Z neďalekej obce Nydek vedie na vrchol náučný Rytiersky chodník.

Chata na Čantoryji (955 m n.m.) bola postavená na česko-poľskej hranici, na západ od vrcholu Veľkej Čantoryje, na rázcestí viacerých turistických trás. Horská chata bola postavená už v roku 1904. Návštevníkom ponúka možnosť občerstvenia aj odpočinku. Na západ od chaty sa rozprestiera oblasť rovnakozvanej národnej prírodnej rezervácie, ktorú tvorí prirodzený lesný jedľový porast pralesovitého charakteru. V pralesovitej časti sa nachádza vzácny tis červený.

Najbližšie podujatia

  • Outdoor.sk

Kalendár podujatí

<<  Júl 2024  >>
 Po  Ut  St  Št  Pi  So  Ne 
  1  2  3  4  5  6  7
  8  91011121314
151617181921
222324252627