COM_EVENTLIST_EXPORT_ICS

Podujatie 

Názov podujatia:
Vápenná
Dátum konania:
25.03.2023
Cieľ:
Vápenná - Malé Karpaty
Kategória:
Pešia turistika

Popis

Trasa:

Plavecké Podhradie - Pod Vápennou - Vápenná - Mesačná lúka - sedlo Uhliská - Amonová lúka - Plavecký hrad - Plavecké Podhradie.

Náročnosť:

stredne náročné, prevýšenie: 692 m, dĺžka trasy: 14,9 km, čas pochodu: 4:35 hod.

Vedúci podujatia:

Ing. Ján Gašparovič, inštruktor pešej turistiky I. kvalifikačného stupňa

E-mail: Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript. alebom mobil: 0918 777 400.

Cieľová oblasť

Cieľ:
Vápenná

Popis

Vápenná, tiež Roštún (752 m n. m.) je tretím najvyšším vrchom v Malých Karpatoch (časti Pezinské Karpaty), v úzkom hrebeni tvorenom z vápencov a dolomitov. Patrí medzi najkrajšie vrcholy tohto pohoria. Vápencovo-dolomitová vrcholová časť je posiata skalnými vežami, bralami a sutinami.Je tu tiež vytvorený podzemný kras s puklinovými priepasťami a jaskyňami. V podzemných priestoroch sa nachádzajú kolónie netopierov. Zvýšený stupeň ochrany prírody je vyhlásený v rámci NPR Roštún kvôli zachovalému lesnému spoločenstvu so vzácnymi druhmi rastlín a živočíchov.

Na viacerých miestach sa otvárajú čarovné výhľady na šíru zalesnenú krajinku a okolité malokarpatské vrchy. Najkrajší výhľad sa naskytá z netypickej železobetónovej rozhľadne v tvare obelisku s dvojkrížom a slovenskou vlajkou. Táto päť metrov vysoká rozhľadňa bola postavená v roku 2003. Z rozhľadne je pekný výhľad na Pezinské Karpaty, Borskú nížinu, Podunajskú pahorkatinu, Tribeč a Považský Inovec.

Zrúcanina Plaveckého hradu (400 m n.m.) a nachádza nad obcou Plavecké Podhradie na kopci Pohanská na západnom úpätí Malých Karpát. Pri severnom úbočí sa nachádza vchod do Plaveckej jaskyne. Traduje sa, že v systéme jaskýň pod hradom sú ukryté hradné poklady. Hrad vznikol ako kráľovská pohraničná pevnosť v 13 storočí. Od roku 1398 bol majetkom Stibora zo Stiboríc. Do 16. storočia ho vlastnili grófi zo Svätého Jura a Pezinka, potom Seréďovci, Fuggerovci, Balašovci. Od 1641 nepretržite až do 20. storočia boli vlastníkmi Pálfiovci. V druhej polovici 16. storočia hrad prestavali na renesančnú pevnosť s dolnými nádvoriami. Postupne ho znovu opevňovali a udržiavali aj v priebehu 17. storočia, keď ho doplnili o nové delové bašty. V roku 1706 ho poškodilo cisárske vojsko, ktoré ho dobylo od povstalcov. Odvtedy ho už neobnovili. Sídlo panstva prešlo v polovici 17. storočia do Malaciek.

Plavecké Podhradie (256 m n.m.) je obec na Záhorí, na úpätí Malých Karpát. Prvá zmienka pochádza z roku 1274. V obci sa nachádza renesančný kaštieľ postavený v polovici 17. storočia Mikulášom Pálfym. V obci sa tiež nachádza rímskokatolícky kostol sv. Barbory z roku 1797. Dejiny Plaveckého Podhradia úzko súvisia s dejinami Plaveckého hradu.

Najbližšie podujatia

  • Outdoor.sk

Kalendár podujatí

<<  Júl 2024  >>
 Po  Ut  St  Št  Pi  So  Ne 
  1  2  3  4  5  6  7
  8  91011121314
151617181921
222324252627