COM_EVENTLIST_EXPORT_ICS

Podujatie 

Názov podujatia:
Jozef. výstup na Čipčie
Dátum konania:
18.03.2023
Cieľ:
Čipčie - Malá Fatra
Kategória:
Pešia turistika

Popis

Trasa:

Turie - Pod Železom - Čipčie - Nad Zadným - Pod Železom - Turie.

Náročnosť:

stredne náročné, dĺžka trasy: 7 km, prevýšenie: 515 m, čas pochodu: 2:45 hod.

Zodpovedný vedúci:

Mária Šulková, inštruktor pešej turistiky II. kvalifikačného stupňa.

E-mail: Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript. alebo mobil: 0918 056 249.

 

Cieľová oblasť

Cieľ:
Čipčie

Popis

Turie (446 m n.m.) je obec rozprestierajúca sa v malebnom údolí Malej Fatry, pod vrchom Čipčie v Turskej doline. Tá tvorí severovýchodný okraj Rajeckej kotliny. Vstupná brána do Turskej doliny je v blízkosti ústia Turského potoka do rieky Rajčianky. Vstup zovierajú kopce Hrádok a Holý diel. O Hrádku koluje medzi ľuďmi povesť, že tam stál drevený hrádok ako bašta k Lietavskému hradu, s ktorým ho spájala podzemná chodba. Pri skúmaní Hrádku archeológovia objavili predmety z doby bronzovej, ale žiadne známky po stavbe. Hrádok pri Turí má dobré signalizačné prepojenie s Hlásnou skalou (bralo pri Rajčianke v Poluvsí), vrchom Žiar nad Kuneradom, Strážovom nad Čičmanmi a tiež vrchom Žiar nad Varínom.

Prvá písomná zmienka o osade Turo sa nachádza v Žilinskej knihe a viaže sa k roku 1386. Patrila hradným pánom z Lietavy, ktorí sídlili na tamojšom hrade. V dávnejších časoch sa život sústreďoval výhradne okolo „Troch dvorov“ a obec sa obmedzovala len na ne. V Troch dvoroch je doložená na pozemku Loncovcov stredoveká osada Laténskej a Púchovskej kultúry. Obyvatelia boli v starších časoch roľníkmi, tvorili veľké rodiny a obyčajne obývali spoločné gazdovstvo. Nedostatok pracovných možností spôsobil odchod mnohých obyvateľov do sveta a najmä v rokoch 1890 – 1900 odišli mnohí za zárobkom do Ameriky.  

Čipčie (926 m n. m.) je vrchol ležiaci v južnej časti pohoria Malá Fatra, v podcelku Lučianska Malá Fatra. Vrch je súčasťou bočného hrebeňa. Týči sa nad obcou Turie nachádzajúcou sa v Rajeckej doline. Vďaka polohe na okraji pohoria pôsobí mohutne a zároveň poskytuje zaujímavý výhľad na hlavný hrebeň Lúčanskej Fatry a celú Rajeckú kotlinu. Svahy pokrýva zväčša zmiešaný les, vrcholová časť je z južnej strany bez porastu.

Počas výstupovej trasy, ako aj z čistiny na vrchole sa naskytuje pôsobivý výhľad na veľkú časť Rajeckej kotliny, Minčol, Martinské hole, Kozol, Súľovské skaly a Strážovské vrchy. Na vrchole je umiestená pamätná kniha výstupov a povestná lavička s výhľadom na hlavný hrebeň.

Najbližšie podujatia

  • Outdoor.sk

Kalendár podujatí

<<  Máj 2024  >>
 Po  Ut  St  Št  Pi  So  Ne 
    1  2  3  4  5
  6  7  8  91012
13141516
202122232426
2728293031