COM_EVENTLIST_EXPORT_ICS

Podujatie 

Názov podujatia:
Rakúsko - Stuhleck
Dátum konania:
24.09.2022
Cieľ:
Stuhleck - Fischbacherské Alpy
Kategória:
Pešia turistika

Popis


 

UPOZORNENIE ! ! ! Uvedené podujatie sa pre nízky záujem neskutoční. Zaplatené členské príspevky si môžete ísť spätne prevziať v TIK-u Prievidza.

 

Za pochopenie ďakujeme.Cieľová oblasť

Cieľ:
Stuhleck

Popis

Rettenegg (862 m n.m.) je obec nachádzajúca sa v Rakúsku v spolkovej krajine Štajersko, na upätí Fischbacherských Álp. V rokoch 1911 až 1958 premávala medzi Steinhausom a Retteneggom železnica Feistritzwald a stopy po bývalej železničnej trati možno nájsť dodnes. Hneď pri vchode do Retteneggu je najväčšia známka na svete (Guinnessova kniha rekordov). Rettenegg sa vyznačuje dobrou kvalitou čerstvého vzduchu vo výške viac ako 800 m a ponúka ľuďom hľadajúcim pokoj požadovanú rovnováhu.

Roseggerhaus (1 588 m n.m.) je vysokohorská chata nachádzajúca sa v oblasti Pretulalpe vo Fischbachských Alpách v Štajersku pozdĺž centrálneho alpského chodníka. Chata bola pomenovaná po Petrovi Roseggerovi, rakúskom spisovateľovi, ktorý sa narodil vo svojom Waldheimate. Pôvodný útulok bol postavený v roku 1900 a bol realizovaný z iniciatívy Toniho Schrufa, ktorý túto myšlienku podporil a zbieral dary. Chata bola zničená požiarom v roku 1989 a prestavaná v roku 1990. Chata poskytuje možnosť občerstvenia.

Peter Bergner Warte (1 656 m n.m.) je rozhľadňa nachádzajúca sa na hlavnom hrebeni Fischbacherských Álp. Ide o malú kamennú rozhľadňu, ktorá ponúka vynikajúci panoramatický výhľad, najmä na Mürztal, Feistritztal, Veitsch, Ötscher, Schneealpe, Rax a Schneeberg zo západu na sever, ako aj na Hochwechsel na východe. Rozhľadňa je pomenovaná po majiteľovi chaty, ktorý sa stal obeťou lúpeže v roku 1904. Rozhľadňa sa nachádza iba pár minút chôdze od hotela je Roseggerschutzhaus. V jej okolí bola vybudovaná veterná farma Pretulalpe so 14 veternými turbínami.

Stuhleck (1 782 m n.m.) je najvyšším vrcholom Fischbacherských Álp. Je to jeden z najvýchodnejších vrcholov Álp, ktorý vyčnieva nad líniou stromov. Z vrcholu sa naskytujú krásne výhľady na okolité horstvá a doliny. Pekný výhľad je na Raxalpe, smerom na juhovýchod je vrchol Hochwechsel, smerom na zápach Hohe Veitsch, za dobrej viditeľnosti je možné obdivovať aj Národný park Gesäuse a Hochschwab. Na vrchole bola postavená chata Alois-Günther-Haus. Pôvodná chata bola na vrchole postavená už v roku 1870 z iniciatíva alpinistu Gustava Jägera, ktorá vyhorela v roku 1892. Nová chata bola postavená o 25 metrov južnejšie od základov prvotnej chaty. Cez vrchol vedie alpská trasa, ako aj rakúska diaľková turistická trasa. Vrchol je známy hlavne kvôli zimným športom. Na jeho svahoch je vybudované lyžiarske stredisko s 2 štvorsedačkovými a 2 šesťsedačkovými lanovkami a 5 vlekmi.

Spital am Semmering (800 m n.m.) je obec nachádzajúca sa v spolkovej krajine Štajersko na úpätí Fischbacherských Álp. Obec sa nachádza 6,5 km od Semmeringského priesmyku na semmeringskej rýchlostnej ceste (S 6). Názov obce siaha až k pútnickej ubytovni, ktorú tu v roku 1160 založil Ottokar III pre tých, ktorí chceli prejsť cez Semmering. Najstaršie písomné svedectvo je z obdobia rokov 1165-1166 a znie "hospitalem". V minulosti bol región opakovane dejiskom krvavých konfliktov, približne v čase tureckých vojen, keď miesto utrpelo vážne škody prechádzajúcou osmanskou armádou. Najmä ťažba železa bola dlho hlavným zdrojom príjmov regiónu, ale v roku 1882 musela byť prerušená kvôli príliš veľkému konkurenčnému tlaku. Nová železničná trať cez Semmeringský priesmyk, cez ktorú bolo predtým ťažké prejsť, viedla od 19. storočia k masívnemu nárastu cestovného ruchu.

Fischbacherské Alpy sú súčasťou okrajového horstva Álp. Nachádzajú sa na východe Rakúska, v Štajersku, južne od rieky Mürz. Ide o postupne stúpajúce, lesné a vysokohorské pohorie s nízko-horským charakterom. Sú pomenované podľa obce Fischbach nachádzajúcej sa na juhu pohoria. Tiahnu sa od mesta Gloggnitz na severe až po Bruck an der Mur na juhozápade. Pohorie hraničí na západe s pohorím Raxalpe, Mürzsteger Alpen (Hohe Veitsch, Goller, Gippel, Windberg) a na juhozápade s pohorím Hochschwab.

Najbližšie podujatia

  • ZAJO CAMP Outdoor Prievidza
  • CAMP Outdoor Prievidza

Kalendár podujatí

<<  September 2022  >>
 Po  Ut  St  Št  Pi  So  Ne 
     1  2  4
  5  6  7  8  911
121314151618
192021222325
2627282930