COM_EVENTLIST_EXPORT_ICS

Podujatie 

Názov podujatia:
Skaly Vtáčnika
Dátum konania:
05.10.2019
Cieľ:
Jarabá skala - Veľký Grič - Vtáčnik
Kategória:
Pešia turistika

Popis

Trasa:

Podhradie - Jarabá skala - Pod Bielym Kameňom - Veľký Grič - Zbojnícke - Handlová.

Náročnosť:

stredne náročné, dĺžka trasy: 19,9 km, prevýšenie: 930 m, čas pochodu: 6:05 h.

Zodpovedný vedúci:

Mária Šulková, inštruktor II. triedy pešej turistiky
E-mail: Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript. alebo mobil: 0918 056 249.

Cieľová oblasť

Cieľ:
Jarabá skala - Veľký Grič

Popis

Podhradie (549 m.n.m.) - vznik obce je úzko spojený s existenciou hradu Sivý Kameň, ktorý sa prvýkrát spomína v roku 1352 ako kráľovský hrad. Požiar v roku 1524 hrad značne poškodil. Hrad odolával náporu viacerých vojsk, zničený bol v 18. storočí. Jeho ruiny sa využívali ako väzenie. V súčasnosti možno obdivovať iba ruiny hradu. Z hradného kopca je pekný panoramatický výhľad na hornonitriansku kotlinu a okolitú prírodu, ktorá spolu s viacerými skalnými útvarmi poskytuje veľa príležitostí pre pešiu i cyklistickú turistiku.

Jarabá skala (1 169 m n. m.) sa nachádza v hlavnom hrebeni pohoria Vtáčnik a patrí k najvyšším vrchom v tomto pohorí. Pokrývajú ho zmiešané lesy, miestami, najmä vo vrcholových častiach, i zaujímavé skaliská. Na vrchole sa vypína vysoký vysielač. Jarabá skala je súčasťou červeno značenej hrebeňovky po Vtáčniku, možno na ňu však vystúpiť i po žlto označenom turistickom chodníku z obce Podhradie. Vrch pokrýva zmiešaný les a prechádza ním hranica Chránenej krajinnej oblasti Ponitrie.

Biely kameň (1.136 m.n.m.) je vrchol nachádzajúci sa v pohorí Vtáčnik. Ide o zvyšok andezitového lávového prúdu nachádzajúceho sa v severozápadnej časti sopečného pohoria Vtáčnik. Tento bralnatý vrchol preukazuje prebiehajúce erózne aktivity v tejto lokalite a preto je potrebné venovať na vrchole zvýšenú opatrnosť a dodržiavať značenie. Vrchol pokrýva zmiešaný les, severné a východné svahy tvorí strmo sa zvažujúci skalnatý ráz. Veľká časť vrcholu patrí do prírodnej rezervácie Biely kameň chrániaca rozpadávajúce sa lávové prúdy.

Veľký Grič (972 m. n m.) sa nachádza na hrebeni pohoria Vtáčnik, v geomorfologickej oblasti Slovenské stredohorie. Ide o impozantný skalnatý masív vulkanického pôvodu. Vrcholovú časť Veľkého Griča tvorí andezit. Masív Veľkého Griču sa vypína nad banským mestom Handlová a poskytuje pekný polkruhový výhľad do širokého okolia, od Veľkej Fatry, cez Handlovskú kotlinu až po Štiavnické vrchy. Veľký Grič je jedným z východiskových bodov pre turistické trasy prechádzajúce hrebeňom sopečného pohoria Vtáčnik. Cez vrchol vedie Ponitrianska magistrála. Na skalnom masíve Veľkého Griča je vybudovaná cvičná horolezecká trasa.

Handlová (420 m.n.m.). Ide o pôvodne nemeckú osadu. Handlová vznikla zakladajúcou listinou kráľa Ľudovíta I. zo 14. storočia a bolo založená na mieste zvanom Krásny Les. Do mesta prišlo z Kremnice asi 200 nemeckých rodín. Mesto sa vyznačuje hlavne ťažbou hnedého uhlia. Prvá zmienka o handlovskom uhlí je z roku 1784. Priemyselná ťažba uhlia začala v roku 1909. Mesto je obklopené pohoriami Vtáčnik, Žiar a Kremnické vrchy. Pokračovať budeme po banskom náučnom chodníku.

Najbližšie podujatia

  • Black Friday CAMP Outdoor Prievidza
  • CAMP Outdoor Prievidza

Kalendár podujatí

<<  Júl 2020  >>
 Po  Ut  St  Št  Pi  So  Ne 
    1  2  3  4
  6  7
20212223242526
2728293031