COM_EVENTLIST_EXPORT_ICS

Podujatie 

Názov podujatia:
Zim. výstup na Poludnicu
Dátum konania:
26.01.2019
Cieľ:
Poludnica, Závažná Poruba - Nízke Tatry
CATEGORIES:
Turistika na lyžiach, snežniciach , Pešia turistika

Popis

Trasa:

Závažná Poruba - Rakytovica - Predná Poludnica - Poludnica a späť.

Náročnosť:

náročné, dĺžka trasy: 11,6 km, prevýšenie: 958 m, čas pochodu: 5:05 h.

Zjazdové lyžovanie: v Ski centrum Opalisko, prevádzková doba od 9:00 h. do 16:00 h.

Zodpovedný vedúci:

Stanislav Vakula, inštruktor II. triedy pešej turistiky

E-mail: Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript. alebo mobil: 0903 575 211.

Cieľová oblasť

Cieľ:
Poludnica, Závažná Poruba

Popis

Závažná Poruba (643 m n.m.) sa nachádza na úpätí Nízkych Tatier, pod vrcholom Poludnica. Rozprestiera sa v strednej časti Liptovskej kotliny v doline zvanej Lažtek. Najstaršia písomná zmienka vzťahujúca sa aj na územie dnešnej Závažnej Poruby pochádza z roku 1263. Obec Závažná Poruba sa prvýkrát spomína v listine z júna 1377 ako possessio (sídlisko, usadlosť,dedina) pod maďarským názvom „Nemeth-poruba“ (Nemecká Poruba). Základom jej názvu bolo od prvopočiatkov slovo Poruba, čo znamenalo že vznikla „vyrúbaním“ lesa na pôvodnom zalesnenom brehu rieky Váh. Prívlastok „nemecká“ dostala od právneho spôsobu založenia dediny, ktorým bolo šoltýske (zákupné, emfyteutické) právo, ktoré sa v dobových dokumentoch označovalo aj ako nemecké práv. Nie je jasný ani pôvod nových osadníkov, ale je viac ako pravdepodobné, že nepatrili medzi pôvodných obyvateľov Liptova.

V obci sa nachádza evanjelický kostol, jedno-loďová neogotická stavba s pravouhlým ukončením presbytéria a vežou tvoriacou súčasť jej hmoty z roku 1933. V interiéri sa nachádzajú secesné prvky zariadenia. Okrem toho stojí v obci rímskokatolícka kaplnka sv. Lukáša evanjelistu, jedno-loďová klasicistická stavba s malou strešnou vežou z roku 1837. Nad portálom kaplnky je umiestnený rustikálny reliéf s motívom Božieho oka. Z obce pochádza básnik Milan Rúfus.

Poludnica (1 548 m n.m.) je nádherný vápenatý bralnatý zalesnený vrch nachádzajúci sa na konci rázsochy Krakovej hole, v najsevernejšej časti Nízkych Tatrách. Vrchol patrí medzi symboly Liptova. Ohraničujú ju Iľanovská dolina zo západu a Jánska dolina z východu. Meno jej vraj dali starí Liptáci, ktorí si všimli, že keď sa slnko dostalo nad jej vrchol, bolo práve poludnie – čas obeda. K nesmiernej turistickej atraktivite Poludnice prispieva okrem výhľadov aj jej nádherná príroda – jednajúc sa o vápencový vrchol, nájdeme tu viacero zaujímavých krasových javov, najmä menších jaskýň, na jar je vrch navyše rozkvitnutý krásnou vápencovou kvetenou.

Poludnica má dva vrcholy, na severe Prednú Poludnicu a na juhu vyšší vrchol Zadnú Poludnicu. Z Prednej Poludnice je výhľad na Liptovskú kotlinu s Liptovskou Marou, na Chočské vrchy, Západné aj Vysoké Tatry. Zo Zadnej Poludnice je krásny výhľad na vrchy Nízkych Tatier od Salatína cez Chopok, Ďumbier, Ohnište až po Veľký Bok.

O unikátnom výhľade svedčí fakt, že na konci 2. svetovej vojny boli nemecké vojská v tejto oblasti pripravené na urputnú obranu. Vrchol vďaka svojim rozhľadom slúžil ako vojenská pozorovateľňa. Odtiaľto bola riadená delostrelecká paľba. Na Poludnici sa našli nálezy z doby halštattskej.

Ski centrum Opalisko sa nachádza na Liptove v obci Závažná Poruba, na úpätí vrcholu Poludnica. Leží v nadmorskej výške 640 m n.m. a stúpa až do výšky 1 030 m n.m. Ide o príjemné lyžiarske centrum rodinného typu, s nádhernými a upravenými svahmi, kde si prídu na svoje nielen zdatní lyžiari, ale aj úplní začiatočníci a hlavne deti. Celková dĺžka zjazdoviek v stredisku je 3,2 km. Stredisko ponúka dve umelo zasnežované červené zjazdovky: Galička (1560 m) a Stará (900 m); a štyri umelo zasnežované modré zjazdovky: Fajka (400 m), Kücbiel (300 m), Snowtubing (90 m) a Detská (60 m). Zjazdovky obsluhuje 2-sedačka (dĺžka 753 m, prevýšenie 214 m) a štyri lyžiarske vleky.

Súčasťou lyžiarskeho strediska sú aj bežecké trate v dĺžke 15 km, 7,5 km, 5 km a 3 km s osvetlením. K dispozícii je detský areál pre najmenších, sánkárska dráha, prírodné klzisko.

Najbližšie podujatia

  • Black Friday CAMP Outdoor Prievidza
  • CAMP Outdoor Prievidza

Kalendár podujatí

<<  Júl 2020  >>
 Po  Ut  St  Št  Pi  So  Ne 
    1  2  3  4
  6  7
20212223242526
2728293031