COM_EVENTLIST_EXPORT_ICS

Podujatie 

Názov podujatia:
Štefanský Kľak
Dátum konania:
26.12.2018
Cieľ:
Kľak z Fačkova - Malá Fatra
Kategória:
Pešia turistika

Popis

Trasa:

Trasa A: Fačkovské sedlo - Staré cesty - Reváň - Pod skalou - Kľak - Pod Kľakom - Suchá dolina - Fačkov.

Trasa B: Fačkovské sedlo - Staré cesty - Revánske sedlo - Pod skalou - Kľak - a späť.

Náročnosť:

Trasa A: stredne náročné, dĺžka trasy: 11,7 km, prevýšenie: 620 m, čas pochodu: 4:05 h.

Trasa B: stredne náročné, dĺžka trasy: 9,6 km, prevýšenie: 610 m, čas pochodu: 3:25 h.

V prípade zlých podmienok má vedúci podujatia právo na zmenu trasy.

Vedúci podujatia:

Mária Šulková, inštruktorka II. triedy pešej turistiky

Tel.: 0918 056 249 alebo e-mail: Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript.

Cieľová oblasť

Cieľ:
Kľak z Fačkova

Popis

Lúčanská Malá Fatra je geomorfologický podcelok Malej Fatry, ktorý zaberá južnú časť pohoria. Od severnej, Krivánskej Fatry je oddelená prielomom rieky Váh. Lúčanská Malá Fatra je na rozdiel od Krivánskej nižšia a má odlišný tvar. V centrálnej časti má široký plochý chrbát s lúčnatými porastami, vertikálne málo členitý. Južnejšia časť je zalesnená, nižšia a vertikálne členitejšia. Údolia vyúsťujúce do Turčianskej kotliny sú kratšie ako na opačnú stranu - do Rajeckej doliny. Potoky, ktoré z Lúčanskej Malej Fatry stekajú, sa vlievajú do riek Turiec, Rajčianka a Váh. Na južnom úpätí Reváňa vyviera rieka Nitra.

Fačkovské sedlo
(802 m.n.m.) tvorí prirodzenú hranicu medzi Malou Fatrou a Strážovskými vrchmi. Nachádza sa tu známe turistické a lyžiarske stredisko. Sedlo je východiskovým bodom pre výstup na okolité horstvá, okrem iného aj na Kľak. Cez sedlo prechádza červená turistická značka označovaná aj ako „Cesta hrdinov SNP“.

Reváň
(1 205 m n. m.) je hôľnatý vrch v južnej časti hlavného hrebeňa Lúčanskej Fatry. V hornej časti je čiastočne odlesnený, čiže je z neho za priaznivého počasia pekný výhľad. Leží v katastrálnom území obce Kľačno, cca 1 km východne od Fačkovského sedla, z ktorého vedie na vrchol chodník. Reváň je tak najjužnejším vrcholom hlavného hrebeňa a vedie ním trasa na Kľak. Na južnom úpätí Reváňa vyviera rieka Nitra.

Kľak
(1351 m. n. m.) je obľúbený a hlavne veľmi pekný výhľadový kopec, ktorý sa majestátne týči nad Fačkovským sedlom. Vrchol je súčasťou Lúčanskej Fatry, ktorá tvorí južnú časť pohoria Malá Fatra. Kľak je poznať už z diaľky, keďže má veľmi špecifický tvar v porovnaní s okolitými kopcami. Ide o výrazný skalný masív, ktorý vyčnieva z ponad lesa a na pohľad zaujme už z väčšej vzdialenosti. Tento nádherný kopec je známy najmä svojimi 360 stupňovými výhľadmi a je skvelou voľbou na príjemný poldňový výlet.

Hoci nie je Kľak celoslovensky známym vrcholom ako sú iné komerčnejšie vrcholy, napríklad vo Vysokých Tatrách, určite má čo ponúknuť. Svedčí o tom vcelku slušný počet turistov, ktorých tu počas výstupu stretnete. Miesto preto môžeme považovať za významnú regionálnu atraktivitu. Vrchol Kľaku je totiž jedným z tých, ktoré symbolizujú celé pohorie, alebo lokalitu. Úsmevne by sme mohli prirovnať, že tak ako Matterhorn je symbolom Švajčiarska, Kľak je symbolom Lúčanskej Malej Fatry a sčasti aj Strážovských vrchov.

Fačkov
(543 m n.m.) leží na styku Strážovských vrchov a južnej časti Malej Fatry v doline Rajčianky, pod dominantou vrcholu Kľak. Prvá písomná zmienka je z roku 1351, spomína sa ako Osada na lúčke v lese. Názov obce je odvodený od mena prvého dedičného richtára, ktorý sa volal Fachkó. V obci sa nachádza barokový Kostol svätého Mikuláša postavený v roku 1761, ktorý už prešiel viacerými rekonštrukciami. Počas SNP dňa 15. 9. 1944 tu vznikol Revolučný národný výbor. V okolí obce vyvíjali intenzívnu činnosť partizáni.

Najbližšie podujatia

  • CAMP Outdoor Prievidza

Kalendár podujatí

<<  August 2019  >>
 Po  Ut  St  Št  Pi  So  Ne 
     1  2  4
  5  6  7  8  911
121314151618
192021222325
262728293031