COM_EVENTLIST_EXPORT_ICS

Podujatie 

Názov podujatia:
Otvorenie zim. sezóny
Dátum konania:
08.12.2018
Cieľ:
Solisko - Popradské pleso - Vysoké Tatry
CATEGORIES:
Turistika na lyžiach, snežniciach , Pešia turistika

Popis

Trasa:

Trasa A: Štrbské Pleso - Chata pod Soliskom - Predné Solisko - a späť.

Trasa B: Štrbské Pleso - Trigan - Odb. zimnej cesty - Popradské pleso - a späť.

Trasa pre bežecké lyžovanie: Štrbské Pleso - Pod Furkotskou dolinou - Nad Bielym Váhom - Jamské Pleso a späť, alebo na upravených bežeckých tratiach.

Zjazdové lyžovanie: v Areály Štrbského Plesa.

Náročnosť:

Trasa A: stredne náročné, dĺžka trasy: 10,2 km, prevýšenie: 767 m, čas pochodu: 4:05 h.

Trasa B: stredne náročné, dĺžka trasy: 9,6 km, prevýšenie: 385 m, čas pochodu: 2:50 h.

Vedúci podujatia:

Mária Šulková, inštruktor II. triedy pešej turistiky

e-mail: Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript. alebo mobil: 0918 056 249.

Ján Mikula, inštruktor I. triedy pešej turistiky,

e-mail: Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript. alebo mobil: 0918 598 785.

Cieľová oblasť

Cieľ:
Solisko - Popradské pleso

Popis

Štrbské pleso (1355 m n. m.) je najvýznamnejšou osadou Vysokých Tatier. Osada sa rozprestiera popri brehu rovnomenného morénového jazera, ktoré je druhých najväčším plesom v slovenskej časti Vysokých Tatier s plochou 19,76 hektárov. Osada Štrbské pleso leží na moréne Mlynického ľadovca a je najvyššie položenou tatranskou osadou. Do osady vedie z Popradu úzkorozchodná tatranská elektrifikovaná železnica a zo Štrby ozubnicová železnica. Osada je významných športovým strediskom, hlavne pre lyžiarske disciplíny, pričom boli tu vybudované aj dva skokanské mostíky.  Z osady je krásny výhľad na okolité končiare vrcholov Vysokých Tatier. Z osady vychádzajú viaceré značkované turistické chodníky, hlavne na Popradské pleso, do Furkotskej, Mengusovskej a Mlynickej doliny.

Chata pod Soliskom (1 840 m.n.m.) je najmladšia vysokohorská chata vo Vysokých Tatrách. Nachádza sa na južnom svahu Predného Soliska. Do užívania ju odovzdali v roku 1944, dostavaná bola až v roku 1946. Bola postavená ako úkryt pre zjazdárov pred zlým počasím. Neskôr sa uvažovalo chatu zbúrať pre jej zlý technický stav. Tatranskí horolezci ju zrekonštruovali. Na jej mieste bola v roku 2003 postavená nová chata.

Predné Solisko (2093 m) je jeden z najnižších a najľahšie dostupných vrchov vo Vysokých Tatrách. Je to posledná vyvýšenina Soliskového hrebeňa, ktorá vybieha z Furkotského štítu smerom na juhovýchod. Názov vrchu pochádza od soliska, zásoby soli pre zvieratá na úpätí hory. Je pekným vyhliadkovým vrcholom. Na vrchol vedie turistický chodník od Chaty pod Soliskom. Na jeho juhovýchodných svahoch postavili v roku 1943 lyžiarsky vlek, ktorý bol prvým vlekom vo Vysokých Tatrách a druhým na Slovensku. Dnes je tu zjazdová trať od Chaty pod Soliskom do lyžiarskeho areálu na Štrbskom Plese.

Popradské pleso (1 494 m n.m.) s plochou 6,88 hektára sa kedysi nazývalo aj Rybným plesom, keďže bolo jedným z mála prirodzene zarybnených plies. Jazero sa vytvorilo po ústupe ľadovcov v poslednej dobe ľadovej. Údolie zaplnila voda stekajúca z okolitých dolín a štítov. V súčasnosti nesie meno vzdialeného mesta Poprad pravdepodobne preto, lebo cez neho preteká rieka Poprad, ktorá "vyviera" z plesa pod Ostrvou. Nachádza sa v Mengusovskej doline pred ústím Zlomísk pod zrázmi Ostrvy a Kôpok. Má rozlohu 6,88 ha, hĺbku 17 m. Pri plese stojí Chata pri Popradskom plese. Popradské pleso je svojou rozlohou štvrté najväčšie jazero.

Neďaleko plesa sa v limbovom háji nachádza Symbolický cintorín, ktorý bol vybudovaný „mŕtvym na pamiatku a živým na výstrahu“. S v ňom umiestnené viaceré kríže a tabule na pamiatku obetiam Vysokých Tatier. Pri plese bola postavená turistická Chata pri Popradskom plese s celoročnou prevádzkou.

Jámske pleso (1 447 m.n.m.) sa nachádza vedľa Tatranskej magistrály. Patrí do Važeckej doliny a svoje meno dostalo podľa vrchola Jamy (1572 m.n.m.) na poslednom výbežku Kriváňa. Jazero má veľmi čistú vodu, hlboké je asi 4,2 metra a rozlohu má asi 0,69 ha. Na východnom brehu plesa si známy turista a záchranár Gustáv Nedobrý postavil súkromnú chatu, ktorá v roku 1943 vyhorela. Zvyšok chaty v roku 1944 zničili ustupujúce nemecké vojská. Na pamiatku hrdinov SNP pri západnom brehu plesa správa TANAP-u vysadila limbový háj.

Ski areál Štrbské Pleso ponúka na južných svahoch Predného Soliska 9 kilometrov ľahkých a stredne ťažkých zjazdových tratí, ktoré s obľubou využívajú rodiny s deťmi a pokročilí lyžiari. Stredisko láka vynikajúcimi lyžiarskymi podmienkami so skvelými traťami na slalom, zjazd či bežecké lyžovanie, so službami s najvyšším štandardom. Lyžiarsky areál má síce prevýšenie len 400 m, ale vyznačuje sa veľmi dlhou a snehovo spoľahlivou sezónou. Pôvodnú dlhú ľahkú červenú trať pozdĺž expresnej 4-sedačkovej lanovky dopĺňa novšia červená Furkotka v horných partiách, a to s vlastnou modernou 6-sedačkovou lanovkou. Na úpätí areálu sa nachádza krátky, široký a príjemne strmý svah Interski so sedačkovou lanovkou.

Najbližšie podujatia

  • CAMP Outdoor Prievidza
  • Black Friday CAMP Outdoor Prievidza

Kalendár podujatí

<<  Jún 2020  >>
 Po  Ut  St  Št  Pi  So  Ne 
  1  2  3  4  5  7
  8  910111214
151617181921
22232425262728
2930