COM_EVENTLIST_EXPORT_ICS

Podujatie 

Názov podujatia:
Spomienka na tur. rok
Dátum konania:
17.11.2018
Cieľ:
Magura, Boškovie laz - Strážovské vrchy
Kategória:
Pešia turistika

Popis

Doprava:

linkovým autobusom, z Autobusovej stanice Prievidza.

Odchod:

Trasa A: smer Temeš o 6:20 h.

Trasa B: smer Kanianka o 8:30 h.

Prihlasovanie:

na podujatie sa vopred neprihlasuje.

Účastnícky poplatok:

1,50 €. Súčasťou poplatku nie je lístok na guláš, ktorý sa bude predávať v priebehu dňa u vedúceho podujatia za 1,50 €.

Trasy:

Trasa A: Temeš - Temešská skala - Malá Magura - Nad Veľkou lúkou - Magura - Polianky - Horná polianka - Boškovie laz - Panský háj - Šútovské sedlo - Bohatka - Bojnice, Dubnica.

Trasa B: Kanianka, jednota - Porubská kaplnka - Starý vrch - Lazy od Kanianky - Horná polianka - Boškovie laz - Panský háj - Šútovské sedlo - Bohatka - Bojnice, Dubnica.

Náročnosť:

Trasa A: náročné, dĺžka trasy: 18,8 km, prevýšenie: 874 m, čas pochodu: 6:05 h.

Trasa B: stredne náročné, dĺžka trasy: 12,8 km, prevýšenie: 625 m, čas pochodu: 4:10 h.

Občerstvenie:

bude sa podávať na Šútovskom sedle od 13:00 h.

Stretnutie na záver podujatia:

od 14:00 h. v Kultúrnom dome Dubnica, po občerstvení sa bude losovať tombola a po tombole bude zábava pri hudbe.

Zodpovedný vedúci:

Ing. Dušan Vakula, tel.: 0904 939 330 alebo mail Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript.

Trasa A: Mária Šulková, tel.: 0918 056 249 alebo mail Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript.

Trasa B: Stanislav Vakula, tel.: 0903 575 211 alebo mail Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript.

 

UPOZORNENIE! Každý účastník sa podujatia zúčastňuje na vlastnú zodpovednosť. Nezabudnite si vziať so sebou preukaz poistenca.

Cieľová oblasť

Cieľ:
Magura, Boškovie laz

Popis

Temešská skala (910 m.n.m.) je dolomitovo vápencový bralnatý vrchol, ktorý sa týči nad obcou Temeš v Strážovských vrchoch. Na severozápadnom úpätí Temešskej skaly sa rozprestiera rovnomenná prírodná rezervácia so zachovalými lesnými spoločenstvami, najmä bučinami, a mnohými vzácnymi druhmi rastlín a živočíchov.
Ponúka pekné výhľady do okolia, hlavne možno obdivovať Vtáčnik, Rokoš, Homôlku, Vápeč, Strážov i Kľak v Lúčanskej Malej Fatre.

Malá Magura (1101 m.n.m.) je podcelok Strážovských vrchov. Ide o jadrové pohorie tvorené hlavne premenenými a magmatickými horninami. Jeho najvyšším vrcholom je Magura (1 141 m.n.m.).
Na vyvreté horninové typy v Malej Magure sa geneticky viažu ložiská rúd zlata, olova, železa ťažených v stredoveku v okolí Nitrianskeho Pravna, v Malinovej, Chvojnici, Diviakoch nad Nitricou, Čavoji a v iných lokalitách, o čom svedčia dodnes zachované pozostatky ryžovísk v ich okolí. Najväčší rozmach ťažby bol vo období rokov 1340 až 1650, hlavná oblasť ryžovania bola v ústí Chvojnickej kotliny medzi obcami Malinová a Chvojnica (lokalita Roboty). Vo svojej dobe to boli (po kremnických a štiavnických ložiskách) tretie najvýznamnejšie náleziská zlata v Uhorsku.

Boškov laz (935 m.n.m.) je zalesnený vrchol ležiaci v geomorfologickom podcelku Strážovských vrchov. Z vrcholu nie sú priame výhľady do okolia. Výhľad je možný len z okolitých starých stromov nachádzajúcich sa na vrchole, pričom vidieť Nitrické vrchy. Okrem toho sú výhľady možné aj z okolia pod vrcholom. Smerom od Poruby je pekný výhľad na celú Veľkú Fatru, Kremnické vrchy, Žiar, Malofatranský Kľak a Martinské hole. Pri dobrej viditeľnosti vidieť aj Západné Tatry. Druhý pekný výhľad poskytuje miesto nachádzajúce sa medzi Magurou a Boškovým lazom. Poskytuje pekný výhľad na Rokoš, Suchý, Čierny vrch a Rudniansku dolinu. Z rúbaniska situovaného hneď vedľa možno obdivovať Valaskú Belú a okolie.

Šútovské sedlo (529 m n.m.) je sedlo ležiace v Malej Magure, podcelku Strážovských vrchoch nad mestom Bojnice. Ide o významnú turistickú a cykloturistickú križovatku. Zo sedla nie sú výhľady do okolia. Je tu však možnosť opekania a oddychu na okolitých lúkach.

Najbližšie podujatia

  • CAMP Outdoor Prievidza

Kalendár podujatí

<<  November 2018  >>
 Po  Ut  St  Št  Pi  So  Ne 
     1  2  4
  5  6  7  8  911
121314151618
19202122232425
2627282930