COM_EVENTLIST_EXPORT_ICS

Podujatie 

Názov podujatia:
Spomienka na tur. rok
Dátum konania:
17.11.2018
Cieľ:
Magura, Boškovie laz - Strážovské vrchy
Kategória:
Pešia turistika

Popis

Trasy:

Trasa A: Temeš - Temešská skala - Malá Magura - Nad Veľkou lúkou - Magura - Polianky - Horná polianka - Boškovie laz - Panský háj - Šútovské sedlo - Bohatka - Bojnice, Dubnica.

Trasa B: Kanianka, jednota - Porubská kaplnka - Starý vrch - Lazy od Kanianky - Horná polianka - Boškovie laz - Panský háj - Šútovské sedlo - Bohatka - Bojnice, Dubnica.

Náročnosť:

Trasa A: náročné, dĺžka trasy: 18,8 km, prevýšenie: 874 m, čas pochodu: 6:05 h.

Trasa B: stredne náročné, dĺžka trasy: 12,8 km, prevýšenie: 625 m, čas pochodu: 4:10 h.

Občerstvenie:

bude sa podávať na Šútovskom sedle od 13:00 h.

Stretnutie na záver podujatia:

od 14:00 h. v Kultúrnom dome Dubnica, po občerstvení sa bude losovať tombola a po tombole bude zábava pri hudbe.

Zodpovedný vedúci:

Ing. Dušan Vakula, tel.: 0904 939 330 alebo mail Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript.

Trasa A: Mária Šulková, tel.: 0918 056 249 alebo mail Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript.

Trasa B: Stanislav Vakula, tel.: 0903 575 211 alebo mail Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript.

Cieľová oblasť

Cieľ:
Magura, Boškovie laz

Popis

Temešská skala (910 m.n.m.) je dolomitovo vápencový bralnatý vrchol, ktorý sa týči nad obcou Temeš v Strážovských vrchoch. Na severozápadnom úpätí Temešskej skaly sa rozprestiera rovnomenná prírodná rezervácia so zachovalými lesnými spoločenstvami, najmä bučinami, a mnohými vzácnymi druhmi rastlín a živočíchov.
Ponúka pekné výhľady do okolia, hlavne možno obdivovať Vtáčnik, Rokoš, Homôlku, Vápeč, Strážov i Kľak v Lúčanskej Malej Fatre.

Malá Magura (1101 m.n.m.) je podcelok Strážovských vrchov. Ide o jadrové pohorie tvorené hlavne premenenými a magmatickými horninami. Jeho najvyšším vrcholom je Magura (1 141 m.n.m.).
Na vyvreté horninové typy v Malej Magure sa geneticky viažu ložiská rúd zlata, olova, železa ťažených v stredoveku v okolí Nitrianskeho Pravna, v Malinovej, Chvojnici, Diviakoch nad Nitricou, Čavoji a v iných lokalitách, o čom svedčia dodnes zachované pozostatky ryžovísk v ich okolí. Najväčší rozmach ťažby bol vo období rokov 1340 až 1650, hlavná oblasť ryžovania bola v ústí Chvojnickej kotliny medzi obcami Malinová a Chvojnica (lokalita Roboty). Vo svojej dobe to boli (po kremnických a štiavnických ložiskách) tretie najvýznamnejšie náleziská zlata v Uhorsku.

Boškov laz (935 m.n.m.) je zalesnený vrchol ležiaci v geomorfologickom podcelku Strážovských vrchov. Z vrcholu nie sú priame výhľady do okolia. Výhľad je možný len z okolitých starých stromov nachádzajúcich sa na vrchole, pričom vidieť Nitrické vrchy. Okrem toho sú výhľady možné aj z okolia pod vrcholom. Smerom od Poruby je pekný výhľad na celú Veľkú Fatru, Kremnické vrchy, Žiar, Malofatranský Kľak a Martinské hole. Pri dobrej viditeľnosti vidieť aj Západné Tatry. Druhý pekný výhľad poskytuje miesto nachádzajúce sa medzi Magurou a Boškovým lazom. Poskytuje pekný výhľad na Rokoš, Suchý, Čierny vrch a Rudniansku dolinu. Z rúbaniska situovaného hneď vedľa možno obdivovať Valaskú Belú a okolie.

Šútovské sedlo (529 m n.m.) je sedlo ležiace v Malej Magure, podcelku Strážovských vrchoch nad mestom Bojnice. Ide o významnú turistickú a cykloturistickú križovatku. Zo sedla nie sú výhľady do okolia. Je tu však možnosť opekania a oddychu na okolitých lúkach.

Najbližšie podujatia

  • CAMP Outdoor Prievidza

Kalendár podujatí

<<  Jún 2019  >>
 Po  Ut  St  Št  Pi  So  Ne 
     
  3  4  5  6  7  9
101112131416
171819202123
242526272830