COM_EVENTLIST_EXPORT_ICS

Podujatie 

Názov podujatia:
Slov. severný pól
Dátum konania:
06.10.2018
Cieľ:
Modralová - Beskid Zywiecki
Kategória:
Pešia turistika

Popis

Doprava:

zájazdový autobus, smer Nitrianske Pravno - Martin.

Odchod:

o 5:00 h., z nástupišťa č. 11, AS Prievidza.

Prihlasovanie:

v TIK-u, Námestie slobody Prievidza, najneskôr do 1.10.2018.

Účastnícky poplatok:

člen OKST Horná Nitra: 9,35 €

Nečlen OKST Horná Nitra: 14,35 €.

 

Člen OKST Horná Nitra má zľavu 30% na dopravu, na podporu podujatia sa použijú prostriedky z 2% dane z príjmov.

Trasa:

Koszarawa, Bystra (PL) - Przełecz Klekociny - Hala Kamińskiego - Modrálová, (najsevernejší bod Slovenska) - Medralowa Zachodnia - Horné Gluchačky - sedlo Martoša (Przełecz Połgórska) - sedlo Hliny (Przełecz Glinne).

Náročnosť:

náročné, prevýšenie: 995 m, dĺžka trasy: 18,6 km, čas pochodu: 6:30 h.

Vedúci podujatia:

Ing. Ján Gašparovič, inštruktor I. triedy pešej turistiky

e-mail: Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript. alebo mobil: 0918 777 400.

 

UPOZORNENIE! Každý účastník sa podujatia zúčastňuje na vlastnú zodpovednosť. Nezabudnite si vziať so sebou európsky zdravotný preukaz a občiansky preukaz.

Cieľová oblasť

Cieľ:
Modralová

Popis

Przełecz Klekociny (864 m n.m.) je sedlo nachádzajúce sa medzi vrcholom Beskid a Magurka v Przedbabiogórskych Makowských Beskydoch, blízko poľsko-slovenskej hranici. Sedlo je nezalesnené, pokryté veľkými lúkami. Názov sedla je odvodený, podobne ako aj pri iných okolitých prírodných miestach, od priezviska Klekocina, ktoré sa vyskytovalo v neďalekej osade Wełcza. Niektoré zdroje však odvodzujú názov od rýchlo-padajúcich potokov do okolitých dolín, resp. od klepania bocianov, ktoré sa tu údajne zdržiavali počas preletov do Afriky. V sedle bola postavená turistická ubytovňa Zygmuntówka, ktorá ponúka 70 lôžok, jedáleň, kuchyňu, kaplnku.

Hala Kamińskiego
(1 100 m n.m.) sa nachádza v okolí vrcholu Magurka, v Przedbabiogórskych Makowských Beskydoch. Až donedávna sa táto lokalita využívala na chov oviec, vybudovaných tu bolo viacerých hospodárskych budov. V horných častiach sú ešte stále viditeľné zákopy z roku 1944, ktoré robili Nemci s pomocou miestneho obyvateľstva. Nikdy však neboli využité, pretože hlavný útok sovietskych vojakov išiel do iných oblastí.

Modrálová (1 150 m n.m.) je geograficky najsevernejší bod na Slovensku nachádzajúci sa v pohorí Oravské Beskydy, na poľsko-slovenskej hranici. Vrchol je zalesnený a neposkytuje výhľady do okolia.

Sedlo Hliny (804 m n.m.) sa nachádza na štátnej hranici s Poľskom v pohorí Oravské Beskydy. Sedlo je východiskovým miestom pre výstup na vrchol Pilsko.

Oravské Beskydy sú flyšovým pohorím nachádzajúcim sa na Orave pri hraniciach s Poľskom. Spolu s ďalšími 6 celkami (napr. Kysucké Beskydy, Oravská Magura, Kysucká vrchovina) patria do rozsiahlej oblasti Stredných Beskýd. Veľká časť pohoria vyplňuje severný cíp Slovenska a je pomerne odľahlou oblasťou od civilizácie. Najvyšším pohorím je Babia hora. Pohorie je súčasťou  Chránenej krajinnej oblasti Horná Orava.

Najbližšie podujatia

  • Súťaž NorthFinder
  • CAMP Outdoor Prievidza

Kalendár podujatí

<<  Október 2018  >>
 Po  Ut  St  Št  Pi  So  Ne 
  1  2  3  4  5  7
  8  910111214
151617181921
222324252628
293031