COM_EVENTLIST_EXPORT_ICS

Podujatie 

Názov podujatia:
Lazový vrch
Dátum konania:
22.09.2018
Cieľ:
Lazový vrch - Strážovské vrchy
Kategória:
Pešia turistika

Popis

Trasa:

Čičmany - Javorinka - sedlo Javorinka - Lazový vrch - Čičmany.

Náročnosť:

nenáročné, dĺžka trasy: 10 km, prevýšenie: 640 m, čas pochodu: 5:00 h.

Zodpovedný vedúci:

Mária Šulková, inštruktor II. triedy pešej turistiky

Tel.: 0918 056 249 alebo e-mail: Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript.

Cieľová oblasť

Cieľ:
Lazový vrch

Popis

Čičmany (655 m.n.m.) sú rázovitou obcou nachádzajúcou sa na úbočiach Strážovských vrchov. Názov Čičmany má pravdepodobne indoeurópsky prazáklad, ktorý sa transponoval do staroslovienčiny ako „usadlosť vo vrchoch - Vrchovany“. Obec je pamiatkovou rezerváciou známou vďaka svojej starobylej a unikátnej architektúre vyznačujúcej sa zrubovými drevenicami s geometrickými ornamentálnymi maľbami, ktoré sa začali používať asi pred 200 rokmi. Architektúra obce Čičmany, najmä jej dolnej časti, pripomína perníkové domčeky a to hlavne pre geometrickú ornamentálnu výzdobu vonkajších stien domov, ktorá sa začala používať asi pred 200 rokmi. Tieto objekty sú cenným dokladom technickej vyspelosti, majstrovskej zručnosti a estetického cítenia obyvateľov. Kedysi boli vzory úplne jednoduché, maľovali sa vápnom alebo hlineným kalom najmä na rohoch domov, tam, kde sa drevo spájalo.

Súčasná výzdoba čičmianskych domov nemá s výzdobou z 19. storočia veľa spoločného. Ornamenty, aké sú na domoch v súčasnosti, sa objavili až po ničivom požiari v roku 1921. V obci sa nachádza národopisná expozícia - Radenov dom a dom č. 42 (Gregorovce a Petrášovce), barokovo - klasicistický zemepanský kaštieľ a barokový kostol.

Javorinka (973 m n. m.) je vrchol nachádzajúci sa v Strážovských vrchoch, v centrálnej časti pohoria, v najjužnejšom výbežku žilinského okresu. Vrch leží na území CHKO Strážovské vrchy. Ponúka výhľady predovšetkým na západ a severozápad a je ľahko dostupný z obce Čičmany, nad ktorou sa vypína. Na severných a západných svahoch sa nachádzajú vleky a zjazdovky lyžiarskeho strediska Ski Čičmany. Na vrchol nevedie značkovaný chodník, hoci Javorinku traverzuje červená turistická značka značený chodník (Cesta hrdinov SNP) z Fačkovského sedla cez Homôľku na Strážov. Prístup uľahčuje kužeľovitý tvar umožňujúci prístup zo všetkých strán i zjazdovky a vleky, ktoré vedú na vrchol.

Lazový vrch (856 m n.m) sa nachádza v centrálnej časti Strážovských vrchov, nad obcou Čičmany, na území CHKO Strážovské vrchy. Vrchol je čiastočne zalesnený, okolité lúky však ponúkajú krásne výhľady do okolia. Obdivovať možno okolité vrcholy Strážovských vrchov, pohoria Žiar, ale aj na vrcholky Malej Fatry a Kremnických vrchov. V pozadí je rozoznateľná Flochová. Okrem tohto sa ponúka zaujímavý pohľad na Kľak a Rokoš.

Najbližšie podujatia

  • Black Friday CAMP Outdoor Prievidza
  • CAMP Outdoor Prievidza

Kalendár podujatí

<<  Jún 2019  >>
 Po  Ut  St  Št  Pi  So  Ne 
     
  3  4  5  6  7  9
101112131416
171819202123
242526