COM_EVENTLIST_EXPORT_ICS

Podujatie 

Názov podujatia:
Mart. hole - Fačk. sedlo
Dátum konania:
01.05.2018
Cieľ:
Martinské hole - Kľak - Malá Fatra
Kategória:
Pešia turistika

Popis

Trasa:

Trasa A: Martinské Hole, chaty - Veterné - Sedlo Majbiková - Úplaz - Skalky - Vríčanské sedlo - Kľak - Fačkovské sedlo.

Trasa B: Martinské Hole, chaty - Veterné - Horná Lúka - Sedlo Majbiková - Šindelná dolina  - Valča.

Náročnosť:

Trasa A: veľmi náročné, dĺžka trasy: 32,2 km, prevýšenie: 1 660 m, čas pochodu: 11 h.

Trasa B: stredne náročné, dĺžka trasy: 20,9 km, prevýšenie: 492 m, čas pochodu: 6 h.

Zodpovedný vedúci:

Mária Šulková, inštruktor II. triedy pešej turistiky

e-mail: Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript. , tel.: 0918 056 249

Cieľová oblasť

Cieľ:
Martinské hole - Kľak

Popis

Krížava (1 458 m.n.m.) je nevýrazný hôľnatý vrchol na hlavnom hrebeni Lúčanskej Malej Fatry. Je ľahko rozpoznateľný podľa vysielača na svojom vrchole. Vrchol Krížavy leží v najatraktívnejšej lúčnatej časti hrebeňa so stálymi výhľadmi. Poskytuje pekné výhľady do širokého okolia, hlavne na vrcholy pohoria Vysoké Tatry, Nízke Tatry, Veľká Fatra, Oravské Beskydy, Kysucké Beskydy, Moravsko-sliezske Beskydy, Javorníky či Strážovské vrchy. Krížava je vďaka pracovisku pre riadenie letovej prevádzky známa v celej Európe.

Martinské hole sú najväčším rekreačným a turistickým strediskom v Lúčanskej Malej Fatre, západne od mesta Martin, na južnom svahu vrcholu Krížava. Stredisko zimných športov má názov Winter Park Martinky, letné stredisko Summer Park Martinky. V stredisku sa nachádza Chata na Martinských holiach.
Prvá zmienka o Martinských holiach v súvislosti so športovými aktivitami je z roku 1921, kedy bol založený Klub československých turistov Sokol a začala sa tu výstavba objektov. Počas druhej svetovej vojny boli všetky chaty a objekty vypálené. Prvý lyžiarsky vlek bol postavený v roku 1957 a sedačková lanovka v roku 1974, ktorej prevádzka bola ukončená 30. apríla 2005.

Hnilická Kýčera (1217,6 m n. m.) je výrazný a čiastočne zalesnený vrchol homoľovitého tvaru s vrcholovou lúkou. Nachádza sa na hlavnom hrebeni Lúčanskej Malej Fatry medzi vrcholom Úplaz a Oselná. Je dobrým vyhliadkovým bodom. Poskytuje výhľady hlavne na juh a zápas a za dobrého počasia možno obdivovať Súľovské vrchy, Strážovské vrchy, Moravsko-sliezske Beskydy s Lysou horou aj pohorie Žiar. Zo Sedla pod Hnilickou Kýčerou vedie chodník, ktorý patrí medzi najstrmejšie výstupy v Malej Fatre.

Kľak (1351 m. n. m.) je výrazný hôľnato-skalnatý, vápencový vrchol, ktorý leží na hlavnom južnom hrebeni Lúčanskej Malej Fatry. Vrchol má svoj typický tvar, ktorý je ľahko rozpoznateľný z okolitých i vzdialenejších vrcholov. Kľak sa nachádza v centre rovnomennej národnej prírodnej rezervácie Kľak, ktorá zaberá svahy v okolí bralnatého dolomitového vrcholu, v nadmorskej výške 1.050 – 1.351 m. n. m.. Rezervácia má rozlohu 85,7 hektára a jej súčasťou je zachovalá vápencová vegetácia na vrchole kopca a zachovalé lesné spoločenstvá okolo vrcholu.
Vrchol Kľaku je fantastickým vyhliadkovým bodom. Poskytuje kruhový výhľad na vrcholy Malej Fatry, Veľkej Fatry, Strážovských  vrchov, Javorníkov, Vtáčnik, v prípade priaznivého počasia aj na Tatry. Na vrchole sa nachádza kríž.

Fačkovské sedlo (802 m.n.m.) tvorí prirodzenú hranicu medzi Malou Fatrou a Strážovskými vrchmi. Nachádza sa tu známe turistické a lyžiarske stredisko. Sedlo je východiskovým bodom pre výstup na okolité horstvá, okrem iného aj na Kľak. Cez sedlo prechádza červená turistická značka označovaná aj ako „Cesta hrdinov SNP“.

Najbližšie podujatia

  • CAMP Outdoor Prievidza

Kalendár podujatí

<<  Máj 2019  >>
 Po  Ut  St  Št  Pi  So  Ne 
    2
  6  7  91012
131415161719
2021
2728293031