Zobraziť archív

Popis

Krížava (1 458 m.n.m.) je nevýrazný hôľnatý vrchol na hlavnom hrebeni Lúčanskej Malej Fatry. Je ľahko rozpoznateľný podľa vysielača na svojom vrchole. Vrchol Krížavy leží v najatraktívnejšej lúčnatej časti hrebeňa so stálymi výhľadmi. Poskytuje pekné výhľady do širokého okolia, hlavne na vrcholy pohoria Vysoké Tatry, Nízke Tatry, Veľká Fatra, Oravské Beskydy, Kysucké Beskydy, Moravsko-sliezske Beskydy, Javorníky či Strážovské vrchy. Krížava je vďaka pracovisku pre riadenie letovej prevádzky známa v celej Európe.

Martinské hole sú najväčším rekreačným a turistickým strediskom v Lúčanskej Malej Fatre, západne od mesta Martin, na južnom svahu vrcholu Krížava. Stredisko zimných športov má názov Winter Park Martinky, letné stredisko Summer Park Martinky. V stredisku sa nachádza Chata na Martinských holiach.
Prvá zmienka o Martinských holiach v súvislosti so športovými aktivitami je z roku 1921, kedy bol založený Klub československých turistov Sokol a začala sa tu výstavba objektov. Počas druhej svetovej vojny boli všetky chaty a objekty vypálené. Prvý lyžiarsky vlek bol postavený v roku 1957 a sedačková lanovka v roku 1974, ktorej prevádzka bola ukončená 30. apríla 2005.

Hnilická Kýčera (1217,6 m n. m.) je výrazný a čiastočne zalesnený vrchol homoľovitého tvaru s vrcholovou lúkou. Nachádza sa na hlavnom hrebeni Lúčanskej Malej Fatry medzi vrcholom Úplaz a Oselná. Je dobrým vyhliadkovým bodom. Poskytuje výhľady hlavne na juh a zápas a za dobrého počasia možno obdivovať Súľovské vrchy, Strážovské vrchy, Moravsko-sliezske Beskydy s Lysou horou aj pohorie Žiar. Zo Sedla pod Hnilickou Kýčerou vedie chodník, ktorý patrí medzi najstrmejšie výstupy v Malej Fatre.

Kľak (1351 m. n. m.) je výrazný hôľnato-skalnatý, vápencový vrchol, ktorý leží na hlavnom južnom hrebeni Lúčanskej Malej Fatry. Vrchol má svoj typický tvar, ktorý je ľahko rozpoznateľný z okolitých i vzdialenejších vrcholov. Kľak sa nachádza v centre rovnomennej národnej prírodnej rezervácie Kľak, ktorá zaberá svahy v okolí bralnatého dolomitového vrcholu, v nadmorskej výške 1.050 – 1.351 m. n. m.. Rezervácia má rozlohu 85,7 hektára a jej súčasťou je zachovalá vápencová vegetácia na vrchole kopca a zachovalé lesné spoločenstvá okolo vrcholu.
Vrchol Kľaku je fantastickým vyhliadkovým bodom. Poskytuje kruhový výhľad na vrcholy Malej Fatry, Veľkej Fatry, Strážovských  vrchov, Javorníkov, Vtáčnik, v prípade priaznivého počasia aj na Tatry. Na vrchole sa nachádza kríž.

Fačkovské sedlo (802 m.n.m.) tvorí prirodzenú hranicu medzi Malou Fatrou a Strážovskými vrchmi. Nachádza sa tu známe turistické a lyžiarske stredisko. Sedlo je východiskovým bodom pre výstup na okolité horstvá, okrem iného aj na Kľak. Cez sedlo prechádza červená turistická značka označovaná aj ako „Cesta hrdinov SNP“.

  
 
Dátum Názov podujatia Horstvo Kategória
Žiadne podujatie k dispozícií

Najbližšie podujatia

  • Black Friday CAMP Outdoor Prievidza
  • CAMP Outdoor Prievidza

Kalendár podujatí

<<  Január 2019  >>
 Po  Ut  St  Št  Pi  So  Ne 
   2  3  4  6
  7  8  9101113
14151617181920
212223242527
28293031