COM_EVENTLIST_EXPORT_ICS

Podujatie 

Názov podujatia:
Veľká noc na Strážove
Dátum konania:
30.03.2018
Cieľ:
Strážov - Strážovské vrchy
Kategória:
Pešia turistika

Popis

Trasa:

Zliechov - Zliechov, vyše dediny - Sedlo pod Strážovom - Strážov - Rázcestie pod Strážovom - Čičmany.

Náročnosť:

nenáročné, dĺžka trasy: 9,5 km, prevýšenie: 608 m, čas pochodu: 3:25 hod.

Zodpovedný vedúci:

Ján Mikula, inštruktor I. triedy pešej turistiky

Tel.: 0918 598 785, e-mail: Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript.

Cieľová oblasť

Cieľ:
Strážov

Popis

Zliechov (562 m.n.m.) leží v chránenej krajinnej oblasti Strážovské vrchy, na úpätí vrcholu Strážov. V časom 1. a 2. svetovej vojny bola obec značne zničená, preto sa v obci nachádza viacero pamätníkov venovaných zosnulým v týchto ťažkých bojoch. Obec Zliechov je svojou polohou a prírodnými danosťami východiskovým bodom pre atraktívne výlety do okolitej prírody Strážovských vrchov.

Strážov (1213 m.n.m.) je najvyšší vrchol Strážovských vrchov, ktorý leží medzi obcami Zliechov a Čičmany. Na vrchole je osadený slovenský dvojkríž. Z vrcholu sú pekné výhľady do okolia. Vrchol obklopuje národná prírodná rezervácia Strážov, ktorá sa vyznačuje hlavne zachovalými lesnými spoločenstvami a bohatou rastlinnou rôznorodosťou. Nachádzajú sa tu aj viaceré krasové javy, bralá, priepasti i vodopády.

Čičmany (655 m.n.m.) sú rázovitou obcou nachádzajúcou sa na úbočiach Strážovských vrchov. Názov Čičmany má pravdepodobne indoeurópsky prazáklad, ktorý sa transponoval do staroslovienčiny ako „usadlosť vo vrchoch - Vrchovany“.

Obec je pamiatkovou rezerváciou známou vďaka svojej starobylej a unikátnej architektúre vyznačujúcej sa zrubovými drevenicami s geometrickými ornamentálnymi maľbami, ktoré sa začali používať asi pred 200 rokmi. Tieto objekty sú cenným dokladom technickej vyspelosti, majstrovskej zručnosti a estetického cítenia obyvateľov. Kedysi boli vzory úplne jednoduché, maľovali sa vápnom alebo hlineným kalom najmä na rohoch domov, tam, kde sa drevo spájalo. Súčasná výzdoba čičmianskych domov nemá s výzdobou z 19. storočia veľa spoločného. Ornamenty, aké sú na domoch v súčasnosti, sa objavili až po ničivom požiari v roku 1921.


V obci sa nachádza národopisná expozícia - Radenov dom a dom č. 42 (Gregorovce a Petrášovce), barokovo - klasicistický zemepanský kaštieľ a barokový kostol.

Najbližšie podujatia

  • CAMP Outdoor Prievidza

Kalendár podujatí

<<  Marec 2019  >>
 Po  Ut  St  Št  Pi  So  Ne 
    
  4  5  6  7  810
111213141517
18192021222324
25262728