COM_EVENTLIST_EXPORT_ICS

Podujatie 

Názov podujatia:
Hrad Hrušov - Drieňová
Dátum konania:
03.03.2018
Cieľ:
Hrušov - Drieňová - Tribeč
Kategória:
Pešia turistika

Popis

Trasa:

Hrušov, štátna cesta - Hrušov, zrúcanina - Lúky pod Kruhom - Skýcovký mlyn - Jedľové Kostoľany - Lukáčov štál - Drieňová - Lukáčov štál - Brezov štál - Krížne cesty - Penhýbel.

Náročnosť:

stredne náročné, prevýšenie: 797 m, dĺžka trasy: 22,5 km, čas pochodu: 6:30 hod.

Zodpovedný vedúci:

Ing. Ján Gašparovič, cvičiteľ pešej turistiky

Tel.: 0918 777 400, e-mail: Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript.

Cieľová oblasť

Cieľ:
Hrušov - Drieňová

Popis

Zrúcanina hradu Hrušov (488 m n.m.) je pozostatkom gotického hradu z 13.storočia, aby strážil obchodnú cestu prechádzajúcu cez Tribeč spájajúcu Požitavie s Ponitrím.. Nachádza sa niekoľko kilometrov severne od Topoľčianok pri obci Skýcov, v pohorí Tribeč na vrchole Skalka. Hrad bol zničený v roku 1708, spustošili ho cisárske vojská a odvtedy chátra. V minulosti sa miestni hradní kasteláni smutne preslávili pustošením okolitých obcí a nepriateľstvom voči kláštoru vo Svätom Beňadiku. Hrad bol v minulosti sídlom hrušovského panstva, ktorého majitelia sa viac krát vymenili. V 16. storočí bol potom súčasťou topoľčianskeho panstva.

Zachoval sa pôdorys hradu, obytné jadro s predhradím a zvyšky niektorých veží a bášt. Zachovaných ostalo aj množstvo rôznych architektonických detailov. Jeho zachované múry vytvárajú romantickú atmosféru. Z hradu je nádherný výhľad na okolitú krajinu na pohoria Tribeč a Pohronský Inovec.

Pri hrade sa nachádza aj ohnisko medzi stromami, takže je to skvelé miesto na opekačku. Pri vstupe je niekoľko informačných tabúľ s informáciami o hrade. Ta prvá je asi 50 m od hradu pri cestičke a nachádza sa pri nej strom, ktorý by bol akoby vrastený do veľkého balvanu, ktorý tu leží. Zhruba 100 m od hradu je vyčnievajúca skala, z ktorej je pekný výhľad na hrad aj do okolia. Na lúke pod hradom sa nachádza pomník Dr. T.G. Masaryka, ktorý veľmi obľuboval toto miesto, kde pod starou hruškou zvykol opekať kukuricu a popri tom debatoval s ministrom zahraničných vecí Edvardom Benešom, či inými členmi vtedajšej vlády.

Jedľové Kostoľany (400 m n.m.) je obec ležiaca v údolí zovretom zo severu pohorím Tribeč a z juhu Pohronským Inovcom. Obecný chotár sa rozprestiera na strete dvoch geologických podloží tvorených jadrovými a sopečnými pohoriami. Prvá historická zmienka o obci pochádza z roku 1075. Na začiatku 14. storočia sa obec spomína v súvislosti so súpisom majetku panstva západne ležiaceho Hrušovského hradu. Od štyridsiatych rokov 16. storočia sa Kostoľany dostali pod tureckú správu a ostali v nej až do odchodu Turkov z územia Slovenska na konci 17. storočia. Obec má aj svoju banícku minulosť. V južnej časti kostolianskeho katastra sa v minulosti využívalo hnedouhoľné ložisko. O jeho existencii svedčí aj názov jednej z osád - Uhoľná Baňa.

Najvýznamnejšou pamätihodnosťou obce je neskorobarokový rímskokatolícky Kostol Všetkých svätých z roku 1796. Nachádza sa v centre obce na miernom návrší v areáli cintorína. Juhovýchodne od obce sa na na hrebeni kopca vypínajúcom sa nad ohybom rieky Žitava nachádzajú zvyšky strážneho objektu, Živánskej veže, viacpodlažnej fortifikačnej stavby z druhej polovice 14. storočia.

Drieňová (552 m n.m.) sa nachádza v pohorí Tribeč, nad obcou Jedľové Kostoľany. Na vrchole bola v roku 2010 postavená jednoduchá 5 m vysoká štvorcová celokovová rozhľadňa s drevenou podlahou, ktorá je obľúbeným cieľom turistov. Rozhľadňa postavená na mieste staršej, vážne poškodenej kovovo-drevenej rozhľadne. Poskytuje nádherný výhľad na celé okolie obce a štále. Okrem výhľadu na Inovec, Hrušov či Hostie ponúka rozhľadňa výhľad na žiriansku Žibricu a Zobor. Západne možno vidieť cez Hlbokú dolinu lesy Razdiela s topoľčianskou oborou. Južne od Drieňovej sa rozprestiera Včelár, pod ktorým sa nachádzajú sloje uhlia.

Najbližšie podujatia

  • CAMP Outdoor Prievidza

Kalendár podujatí

<<  Jún 2019  >>
 Po  Ut  St  Št  Pi  So  Ne 
     
  3  4  5  6  7  9
101112131416
171819202123
242526272830