COM_EVENTLIST_EXPORT_ICS

Podujatie 

Názov podujatia:
Malý Grič na Nový Rok
Dátum konania:
01.01.2018
Cieľ:
Malý Grič na Nový rok - Vtáčnik
Kategória:
Pešia turistika

Popis

Trasa:

Handlová - Tri studničky - Malý Grič - Uhlisko - Veľká Lehôtka.

Náročnosť:

stredne náročné, dĺžka trasy: 11,6 km, prevýšenie: 476 m.

Zodpovedný vedúci:

Ján Mikula, cvičiteľ pešej turistiky a inštruktor vysokohorskej turistiky

Tel.: 0918 598785, e-mail: Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript.

Cieľová oblasť

Cieľ:
Malý Grič na Nový rok

Popis

Handlová (420 m.n.m.) je pôvodne nemeckou osadou, ktorá sa v súčasnosti vyznačuje hlavne ťažbou hnedého uhlia. Osada vznikla zakladajúcou listinou kráľa Ľudovíta I. zo 14. storočia a bolo založená na mieste zvanom Krásny Les. Do mesta prišlo z Kremnice asi 200 nemeckých rodín. Mesto sa vyznačuje hlavne ťažbou hnedého uhlia. Prvá zmienka o handlovskom uhlí je z roku 1784. Priemyselná ťažba uhlia začala v roku 1909. Mesto je obklopené pohoriami Vtáčnik, Žiar a Kremnické vrchy.

 

Malý Grič (876 m. n m.) ide o kužeľový skalnatý masív vulkanického pôvodu, ktorý sa nachádza na vysunutom hrebení pohoria Vtáčnik, v geomorfologickej oblasti Slovenské stredohorie, v blízkosti Veľkého Griča. Malý Grič je v súčasnosti vyhasnutou sopkou a týči sa nad banským mestom Handlová. Na východných svahoch vrcholu sa nachádzajú skalné steny, veže a bašty.

Výstup na vrchol je na začiatku mierny, v závere je strmý a náročný. Návšteva vrcholu stojí za to, keďže vrchol poskytuje pekný kruhový výhľad bez akýchkoľvek zábran do širokého okolia, od Veľkej a Malej Fatry, cez Handlovskú kotlinu, pohorie Vtáčnik, Žiar až po Štiavnické vrchy. Na vrchole je osadená oceľová doska s vytepanou rozhľadovou ružicou uľahčujúcou orientáciu pri rozhľade. Malý Grič je vyhľadávaným masívov pre horolezcov.

 

Veľká Lehôtka (450 m.n.m.) je mestská časť Prievidze. Nachádza sa juhovýchodne od mesta na úpätí pohoria Vtáčnik. Okolie obce bolo osídlené už v neolite, čo dokazujú nálezy. Nálezisko poskytuje dôkazy osídlenia ľudom želiezovskej a lengyelskej kultúry. Početnými nálezmi bolo potvrdené i sídlisko z Halštatskej doby. Nálezy keramiky spadajú do obdobia príchodu Slovanov na naše územie a vzniku Nitrianskeho kniežatstva.

Najbližšie podujatia

  • Black Friday CAMP Outdoor Prievidza
  • CAMP Outdoor Prievidza

Kalendár podujatí

<<  December 2018  >>
 Po  Ut  St  Št  Pi  So  Ne 
       1  2
  3  4  5  6  7  9
101112131416
17181920212223
242527282930