COM_EVENTLIST_EXPORT_ICS

Podujatie 

Názov podujatia:
Vianočná vetvička
Dátum konania:
16.12.2017
Cieľ:
Vianočná vetvička z Hradca - Vtáčnik
Kategória:
Pešia turistika

Popis

Trasa:

Hradec - Pod Polomou - Uhliská - Tri studničky - Handlová.

Náročnosť:

nenáročné, dĺžka trasy: 9,8 km, prevýšenie: 441 m.

Vedúci podujatia:

Ján Mikula, cvičiteľ pešej turistiky

Tel.: 0918 598 785, e-mail: Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript.

Cieľová oblasť

Cieľ:
Vianočná vetvička z Hradca

Popis

Hradec je miestna časť mesta Prievidza. Prvé osídlenie lokality sa datuje do mladšej doby kamennej, obdobia tzv. lengyelskej kultúry (3900 – 2900 pred Kr.), z ktorého pochádza veľmi dobre zachovalý nález niekoľkých kamenných nástrojov.

Ďalšie osídlenie územia Hradca bolo keltské a dácke, ktoré vystriedalo v 6. - 8. storočí slovanské. Slovanské hradisko bolo postavené na blízkom kopci Hrádok a zrejme využívalo pôvodné časti valu keltského opevnenia. Hradisko však plnilo len funkciu strážneho bodu, keďže sa priamo v priestore opevnenia nenašli pozostatky budov. Prvá písomná zmienka je z roku 1433. Z roku 1723 pochádza pečatidlo ktoré má neidentifikovaný znak a v spodnej časti nápis "Oszada Hradecz".

Tri studničky (561 m n.m.) boli miestom stretávania sa robotníkov pracujúcich v banských dielňach. Svojpomocne boli upravené neďaleké pramene pitnej vody, kde sa uskutočňovali pravidelné letné výlety. V 70. rokoch 20. storočia tu bola postavená chata a zábavné zariadenia pre deti. Postupne však začalo toto oddychové miesto pustnúť, neskôr boli upravené tri prístrešky.

Handlová (420 m.n.m.) je pôvodne nemecká osada, ktorá vznikla zakladajúcou listinou kráľa Ľudovíta I. zo 14. storočia a bolo založená na mieste zvanom Krásny Les. Do mesta prišlo z Kremnice asi 200 nemeckých rodín. Podľa zakladateľovho mena sa v nemčine Handlová dodnes nazýva Krickerhau alebo Krikerhau. Mesto je obklopené pohoriami Vtáčnik, Žiar a Kremnické vrchy. Mesto sa vyznačuje hlavne ťažbou hnedého uhlia. Prvá zmienka o handlovskom uhlí je z roku 1784. Priemyselná ťažba uhlia začala v roku 1909.

Po ceste si v prípade záujmu budú môcť turisti zobrať domov imelo zozbierané z okolitých stromov.

Najbližšie podujatia

  • CAMP Outdoor Prievidza

Kalendár podujatí

<<  Júl 2019  >>
 Po  Ut  St  Št  Pi  So  Ne 
  1  2  3  4  7
  8  9
22232425262728
293031