COM_EVENTLIST_EXPORT_ICS

Podujatie 

Názov podujatia:
Fabova hoľa
Dátum konania:
02.09.2017
Cieľ:
Fabova hoľa - Muránska planina
Kategória:
Pešia turistika

Popis

Členovia KST Horná Nitra získali na podujatie zľavu 30 % z ceny zájazdu, použili sa príspevky z 2 % dane z príjmov.

Trasa:

Sedlo Zbojská - Kučelach - Tri kopce - Fabova hoľa - Tri kopce - Sedlo Burda - Pod Vysokým vrchom - Stožky - Skalná brána - Nižná Kľaková - Hrdzavá dolina - Muráň.

Náročnosť:

náročné, dĺžka trasy: 24,7 km, prevýšenie: 1 188 m, čas pochodu: 7:55 hod.

Zodpovedný vedúci:

Ing. Dušan Vakula, cvičiteľ pešej turistiky

Tel.: 0904 939 330, e-mail: Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript.

Cieľová oblasť

Cieľ:
Fabova hoľa

Popis

Sedlo Zbojská (725 m n.m.) leží na hlavnom hrebeni Veporských vrchov. Oddeľuje podcelky Fabova hoľa na severe a Balocké vrchy na juhu. Je jednou zo vstupných brán do Národného parku Muránska planina. Sedlo Zbojská bolo a naďalej ostáva využívané k pastve oviec. Vedie ním významná spojnica - cesta I/72 (predtým II/530) a železničná trať Brezno - Jesenské, ktoré spájajú Horehronie s Gemerom medzi Pohronskou Polhorou a Tisovcom. Sedlom tiež prechádza červeno-značkovaná Rudná magistrála zo sedla Bánovo na Fabovu hoľu.

V prekrásnom prostredí národného parku návštevníkov víta Zbojnícky dvor, ktorý vyrástol na základoch starého salaša, pod lipou, ktorej vek sa odhaduje až na 400 rokov. Ponúka stravovanie, ubytovanie, predaj syrov a Turisticko-informačné centrum.

Sedlo Zbojská má bohatú zbojnícku históriu. Husté lesy medzi kráľovským mestom Breznom a Tisovcom obývali zbojníci, ktorí zbíjali na dôležitej obchodnej ceste medzi Gemerom a Horehroním. Zbojníci sa schovávali v jaskyni v Čertovej doline a často zvykli navštevovať salaše na neďalekých pasienkoch. Mesto Brezno si dalo so zbojníkmi rady až po tom, ako zajali a popravili zbojníckeho kapitána Jakuba Surovca. Sedlu vo Veporských vrchoch, kde sa zbojníci zdržiavali, ostal názov Zbojská. Z týchto čias je len jeden pamätník a to stará lipa pri salaši.

Fabova hoľa (1 438,8 m n. m.) je najvyšší vrch Veporských vrchov. Leží v katastrálnych územiach obcí Polomka, Pohronská Polhora a Tisovec. Vrchol má zalesnený porastený smrekovo-bukovo-jedľovým porastom, ktorý je súčasťou prírodnej rezervácie Fabova hoľa i národného parku Muránska planina. Nachádzajú sa tu totiž veľmi vzácne lesné spoločenstvá. Tunajšie smrekovo-borovicové lesy sú plné ohrozených živočíchov – medveďov, vlkov, rysov či hlucháňov. Pre hojný výskyt šeliem (najmä spomínaných medveďov) je treba v lokalite zachovávať zvýšenú opatrnosť.

Hoc je Fabova hoľa výraznou krajinnou dominantou prevyšujúcou všetky blízke vrchy, nenaskytajú sa z nej kvôli hustému lesu nijaké výhľady. To sa však nedá povedať o sedlách pod vrcholom, ktoré ponúkajú množstvo krásnych pohľadov do dolín a na okolité hory. Na úbočiach hole sa nachádzajú romantické horské samoty. V lesoch možno nájsť počas sezóny množstvo lesných plodov – čučoriedok, malín a iných. Vrch Fabova hoľa je prístupný po značkovaných turistických chodníkoch z Pohronskej Polhory, Polomky či od vlakovej zastávky v sedle Zbojská.

Sedlo Burda (1 008 m n.m.) sa nachádza pod Fabovou hoľou v Národnom parku Muránska planina. Obnovený tu bol zrub Burda, ktorý zničil v novembri 2012 požiar. Nový zrub nie je postavený len z dreva. Architektonicky je objekt riešený rovnako ako predošlý zrub, iné sú len použité materiály. Ide o murovanú stavbu na pôvodnom základe obloženú kameňom. Priestory novej stavby sú trocha väčšie, interiér je drevený a pripomína bývalý zrub, no brvná na stenách nahradili ohobľované dosky.

Skalná brána (1 150 m n.m.) sa nachádza v centrálnej časti Muránskej planiny neďaleko Hrdzavej doliny. Ide o vápencové bralo s udivujúcim prírodným výtvorom – skalnou bránou. Tento veľký otvor dolu v skale nie je z diaľky viditeľný, preto treba mať oči doširoka otvorené, aby neunikol pozornosti. Nad bránou, na vrchole brala, sa nachádza vyhliadka, z ktorej si možno vychutnať pohľad na masívy Veľkej a Malej Stožky, na najvyšší vrchol národného parku Fabovu hoľu či na vrch Malá Smrekovica. K skalnej bráne v Muránskej planine vedie viacero turistických trás, napríklad žltou farbou značený chodník z obce Muráň cez Hrdzavú dolinu.

Nižná Kľaková (1 195 m n.m.) leží na hrebeni v Národnom parku Muránska planina. Vybudovaná tu bola pekná turistická útulňa. Nachádza sa na lúkach v oblasti sedla Nižná Kľaková neďaleko červenou farbou značenej diaľkovej turistickej trasy. Do užívania bola turistom odovzdaná v roku 1997.

Hrdzavá dolina je 8 kilometrov dlhá kaňonovitá dolina vymodelovaná Hrdzavým potokom, ktorý sa zarezal do vápencového masívu Muránskej planiny je považovaná za klenot nielen Národného parku Muránska planina, ale vôbec celého Slovenska. Možno tu obdivovať vzácne formy živej i neživej prírody, napríklad malé vodopády vytvorené na Hrdzavom potoku či rôzne zaujímavé skalné útvary – veže, bralá, skalné steny, neprístupné jaskyne.

Dominantným prírodným výtvorom oblasti je obrovská skalná veža Tureň nachádzajúca sa pri vstupe do doliny od obce Muráň. Nemenej zaujímavý je i mohutný balvan Odštiepená skala, ktorý sa nakláňa nad turistický chodník pôsobiac, akoby mal každú chvíľu spadnúť. Spomedzi krás živej prírody doliny možno spomenúť kosodrevinu – Hrdzavá dolina je miesto s najnižším prirodzeným výskytom kosodreviny na Slovensku – a tiež treťohorný relikt lykovec muránsky, symbol národného parku, ktorý sa okrem Muránskej planiny nevyskytuje už nikde inde na svete.

Najbližšie podujatia

Kalendár podujatí

<<  Marec 2024  >>
 Po  Ut  St  Št  Pi  So  Ne 
      1  3
  4  5  6  7  810
111213141517
18192021222324
252627283031