Zobraziť archív

Popis

Punkevní jeskyne s priepasťou Macocha sa nachádza v severnej časti CHKO Moravský kras. Jaskyňa sa začala tvoriť pred 380 mil. rokov, kedy vznikali na území Moravského krasu vápence, ktoré po ústupe prvohorného mora a po mohutnom variskom vrásnení začali nadobúdať krasové tvary. Chodbu jaskyne prerazila rieka Punkva, ktorá začína v Amatérskej jaskyni ako sútok Bielej vody a Sloupského potoka. Riečka vyviera na povrch na dne priepasti Macocha a odkiaľ sa opätovne vnára do hlbokého podzemia. Nebyť technického zariadenia, ktoré reguluje množstvo vody v jaskyni, mohla by byť v jaskyni záplava. Jaskynné priestory vznikali v niekoľkých poschodiach, ktoré sa však postupne prepadávali. Výsledkom toho sú unikátne priestory. Priepasť Macocha vznikala podobne.

Punkevní jeskyne s priepasťou Macocha je najnavštevovanejšou jaskyňou Českej republiky. V jaskyni je stála teplota 7 až 8 oC. Jej atraktivita sa dá zhrnúť troma slovami: loďky, Macocha a okruh. Počas obhliadky je možné obdivovať krásy jaskynného priestoru, krasové útvary, ako aj dno priepasti Macocha, odkiaľ sa najlepšie dá posúdiť mohutnosť okolitých skalných stien, vypínajúcich sa až do výšky 138,5 m. Z dna priepasti sa návštevníci dostanú chodbou priamo až k loďkám, na ktorých je možné uskutočniť romantickú plavbu po riečke Punkva priamo k východu jaskyne.

Pustý žleb je asi 7,5 km dlhý krasový kaňon v Moravskom krase. Údolie vedie od obce Sloup k hotelu Skalní mlýn, ktorý leží na spojnici Pustého žlebu, Suchého žlebu a Punkevního údolí. S výnimkou dolnej časti, kde vyviera riečka Punkva, je Pustý žleb bez vody Steny kaňonu tvoria väčšinou strmé vápencové skaly s veľkým množstvom jaskýň (asi 450), ktoré sú väčšinou nie príliš dlhé, ale nachádza sa tu i umelo prerazený vchod do Amatérskej jaskyne, najväčšieho jaskynného systému ČR. Leží tu i známy prírodný výtvor Čertova branka. Horná časť Pustého žlebu od hotela Broušek k Punkevním jaskyniam je dlhá asi 6 km. V spodnej časti Pustého žlebu sa nacháza vchod do Punkevních jaskýň a výtok riečky Punkvy. Naproti Punkevním jaskyniam na skale nad žľabom sa nachádza zrúcanina hradu Blansek.

Kateřínska jeskyne sa nachádza v severnej časti CHKO Moravský kras. Je súčasťou starej výtokovej jaskyne rieky Punkvy, o čom svedčia nápadné stopy po prúdiacich vodách a ich eróznej činnosti. Vchod do jaskyne tvorí gotický portál, ktorým sa návštevníci dostanú až do najväčších priestorov Moravského krasu - do Hlavného dómu, ktorý je zároveň najväčším sprístupneným dómom v Českej republike (má dĺžku 97 m, šírku 44 m a výšku 20 m). Vo vstupnej časti jaskyne sídlil človek staršej doby kamennej, ktorého pozostatky boli nájdené v jaskynných hlinách. Jaskyňa bola bohatým náleziskom kostí zvierat, hlavne jaskynných medveďov. Jaskyňa poskytuje vzrušujúci zážitok nielen svojom bohatou výzdobou, ale aj rozsiahlymi riečnymi stropmi podzemných dutín.

Moravský kras je najväčšia a najlepšie vyvinutá krasová oblasť s najširším spektrom krasových javov v Česku. Patrí medzi najvýznamnejšie krasové oblasti v strednej Európe. Nachádzajú sa tu všetky krasové útvary a približne 1 100 jaskýň. Moravský kras sa vyznačuje pomerne malým počtom závrtov, ktorých hĺbka dosahuje približne 10 až 20 m. Takmer plochý povrch vápencového územia je mierne naklonený na juh a odvodňovaný Punkvou, Křtinským potokem a Říčkou do Svitavy a Svratky. Je vyvinutý v 3 – 6 km širokom a 25 km dlhom pruhu devónskych vápencov, ktorý sa tiahne od mestskej časti Brno-Líšeň a katastrálneho územia Maloměřice severným smerom k Sloupu a Holštejnu. Na najcennejšej časti územia bola vyhlásená Chránená krajinná oblasť Moravský kras.

  
 
Dátum Názov podujatia Horstvo Kategória
Žiadne podujatie k dispozícií

Najbližšie podujatia

Kalendár podujatí

<<  Apríl 2024  >>
 Po  Ut  St  Št  Pi  So  Ne 
  1  2  3  4  5  6  7
  8  91011121314
15161718192021
222324252628
2930