Zobraziť archív

Popis

Gejzír (613 m n.m.) je situovaný nad obcou Rajecká Lesná. Ide o prúd vody striekajúci do výšky približne 10 metrov. Unikátne miestom s gejzírom každoročne láka množstvo turistov. Najkrajší je zrejme v zime, kedy gejzír a okolitá zamrznutá príroda pripomínajú tak trochu atmosféru Islandu. Gejzír nie je výtvorom prírody, prúd vody vytryskuje z podzemného potrubia a je pomerne úzky. Voda tohto gejzíru je studená a v lete predstavuje príjemné osvieženie pre turistov.

Úplaz (1 084,8 m n. m.) sa nachádza v južnej časti pohoria Malá Fatra, na hrebeni, ktorý vedie od severu z Martinských holí sedlom pod Hnilickou Kýčerou a od Úplazu sedlom pod Úplazom a vrchom Skalky na Kľak. Vrch je zalesnený, no samotný vrchol pokrýva riedky porast, umožňujúci čiastočný rozhľad. Pozorovateľné sú najmä okolité vrchy Lúčanskej Fatry, časť Veľkej Fatry a Súľovských vrchov a pri vhodných podmienkach i Lysá hora v Moravsko-sliezskych Beskydoch.

Sedlo pod Úplazom (988 m n. m.) je situované v južnej časti hlavného hrebeňa Lúčanskej Malej Fatry, medzi vrcholom Úplaz a Janková.  Sedlo tvorí hranicu medzi Rajeckou dolinou a Turcom. Leží východne od Rajeckej Lesnej a západne od Valče.

Janková (1 163 m n.m.) je vrchol nachádzajúci sa na hlavnom hrebeni Lúčanskej Malej Fatry. Vrchol je trávnatý a preto poskytuje pekné vyhliadky do okolia smerom na Turiec, Veľkú Fatru, Kľak aj Vtáčnik.

Skalky (1 191 m n.m.) je jeden z najkrajších vrcholov nachádzajúcich sa na hlavnom hrebeni Lúčanskej Malej Fatry, ktorý vedie od severu z Martinských holí cez Hnilickú Kýčeru a Skalky západným a následne južným smerom vrchom Ostrá skala na Kľak. Skalnatý vrchol pokrýva riedky porast, umožňujúci pomerne dobrý a ďaleký rozhľad. Severné svahy sa zvažujú do Rajecko-lesnianskej doliny. Južné svahy masívu klesajú do doliny Turca. Vrchol poskytuje nádhernú horskú scenériu s rozložitým skalným reliéfom, zdravou tmavozelenou kosodrevinou a dokonalým kruhovým výhľadom. Pozorovateľné sú najmä okolité vrchy Lúčanskej Fatry, časť Veľkej Fatry, Kremnických a Súľovských vrchov, Vtáčnik a pri vhodných podmienkach i Lysá hora v Moravsko-sliezskych Beskydoch.

Vríčanské sedlo
(950 m n.m.) alebo menej často Vrícke sedlo je horské sedlo v pohorí Malá Fatra. Názov má podľa obce Vrícko, ležiacej v údolí juhovýchodne od sedla. Nachádza sa medzi vrchmi Ostrá skala a Kútik. Sedlo a jeho okolie pokrýva hustý lesný porast a preto neposkytuje výhľady do okolia.

  
 
Dátum Názov podujatia Horstvo Kategória
Žiadne podujatie k dispozícií

Najbližšie podujatia

  • Outdoor.sk

Kalendár podujatí

<<  Júl 2024  >>
 Po  Ut  St  Št  Pi  So  Ne 
  1  2  3  4  5  6  7
  8  91011121314
151617181921
222324252627