Zobraziť podujatie

Popis

Podbranč (288 m n.m.) je obec kopaničiarskeho razu nachádzajúca sa v Myjavskej pahorkatine. Prvá zmienka o Podbranči pochádza približne z roku 1394. Pôvodne sa obec volala Berencz. V obci sa nachádza zrúcanina hradu Branč. Prvý zápis o obci Podbranč je z roku 1394, kedy sa k panstvu hradu Branč pričleňuje 13 obcí. Obec však existovala oveľa skôr, len sa o nej nepísalo, lebo obce a osady kopaníc v okolí Branča sa prideľovali Sobotišťu. Názov Podbranč má obec už vyše 200 rokov. Pozostáva z 37 osád, samôt a väčších usadlostí. Väčšina z nich leží v údolí rieky Myjavy.

Okrem zrúcaniny hradu možno v obci obdivovať kameňolom, v ktorom je možné sledovať morské usadeniny so skamenelinami, zachovalý pôvodný mlyn pána Pagáča, zbierku historických poľnohospodárskych strojov Ing. Dušana Praženku a pálenicu u Varsíkov.

Zrúcanina hradu Branč (475 m n.m.) leží na rovnomennom kopci Myjavskej pahorkatiny nad Podzámkom, miestnou časťou obce Podbranč. Hradný kopec hradu tvorí najzápadnejšie návršie bradlového pásma na Slovensku. Hrad bol vybudovaný v 13. storočí a ako to už býva zvykom pri hradoch v tejto oblasti, slúžil na ochranu uhorských hraníc a hlavne obchodných ciest. Zabezpečoval ochranu ciest smerujúcich z Moravy ku karpatským priesmykom. Hrad je rozdelený na dve hlavné časti: dolný hrad, stredný hrad. Stredný hrad je od dolného hradu oddelený hlbokou priekopou, ktorá zvyšovala prirodzenú výšku opevnenia stredného hradu. Po vybudovaní kaštieľa v Sobotišti zostal hrad opustený, chvíľu na ňom zostal kastelán. Keďže bol hrad opustený, ľahko ho napadli a vypálili Turci. Dnes je teda z hradu už len ruina. Hrad totiž v 17. storočí vyhorel a od 18. storočia bol opustený a postupne začal chátrať.

V období tureckých vojen slúžil ako útočište okolitému obyvateľstvu, pričom v období rokov 1674 - 1675 bol prechodnou väznicou protestantských kňazov, ktorí boli odsúdení bratislavským súdom na galeje. Zomreli v jamách (väznica po obvode múru).

V súčasnosti sa tu nachádzajú čiastočne zakonzervované hradné zrúcaniny. V sezóne od mesiaca apríl do októbra je vstup do hradu spoplatnený symbolickým vstupným na účely obnovy hradu. Hrad je veľmi pekne upravený a ponúka pekné kruhové výhľady na okolitú, mierne členitú krajinu. V blízkosti uvedenej zrúcaniny je Starý hrad vo výške 455 metrov nad morom, ktorý bol pravdepodobne osídľovaný 2500 rokov pred naším letopočtom. V obci je i nálezisko z mladšej doby kamennej z polohy Kopanica, našli sa tam kamenné pracovné nástroje pračloveka neandertálskeho typu.

Medzinárodný folklórny festival MYJAVA 2018 sa koná v areáli Trnovce a tento rok ide o 59. ročník. Festival ponúkne návštevníkom to najlepšie zo slovenskej i svetovej ľudovej kultúry. Organizátori, ktorými sú mesto Myjava a Centrum tradičnej kultúry Myjava, očakávajú v tomto roku na festivale účasť viac ako 1800 účinkujúcich. Tí sa divákom predstavia v asi štyridsiatich scénických a nescénických programoch. V ponuke nebudú opäť chýbať veľké javiskové choreografie, nescénické programy pre malých i veľkých, zábavy, tanečné školy, súťaže, koštovky, ľudové rozprávania, výstavy, divadelné formy, obľúbený sobotňajší Jarmek pot mijafskú vežu a samozrejme jedinečné mestečko MY-A-VY.

Myjavské námestie bude od rána patriť remeslám a množstvu stánkov s najrozličnejším tovarom, najmä tým ľudovo-umeleckým. Počas jarmoku prechádza centrom Myjavy sprievod všetkých účinkujúcich, ktorí ukážkami svojho umenia pozvú ľudí na popoludňajšie programy v amfiteátri Trnovce. Ten symbolicky otvorí svoje brány o 15.30 h. Na festivale možno určite počítať s účasťou folkloristov z juhoamerického Peru, s dvomi súbormi z Číny a so súborom Danaj z Českej republiky.

  
 
Dátum Názov podujatia Horstvo Kategória
16.06.2018
Folklórny festival Myjava Myjavská pahorkatina Pešia turistika

Najbližšie podujatia

  • Outdoor.sk

Kalendár podujatí

<<  November 2024  >>
 Po  Ut  St  Št  Pi  So  Ne 
      1  2  3
  4  5  6  7  8  910
11121314151617
18192021222324
252627282930