Zobraziť archív

Popis

Veľký Polom (1 067 m n. m.) je vrchol nachádzajúci sa v Moravsko-sliezskych Beskydoch, na slovensko-českej hranici. Na jeho vrchole sa nachádza viacero skalísk, priamo na vrchole je pieskovcová skala. Rozsiahly masív pokračuje východným smerom, kde vrchol Skalka vytvára s protiľahlou Gírovou Jablunkovský priesmyk, ktorý oddeľuje Moravsko-sliezske Beskydy od Sliezskych Beskýd.

Vrcholom prechádza hranica rozvodia Odry a Dunaja a vrcholová časť patrí do rovnomennej prírodnej rezervácie, ktorej význam spočíva v ochrane vzácnych zmiešaných jedľovo-bukových lesov. Tunajšie porasty sú miestami staré i viac ako 200 rokov. Veľký Polom je obľúbeným cieľom turistov z Česka i Slovenska, v oblasti sa nachádza viacero horských chát.

Rozhledna Tetřev (945 m n.m.) bola postavená na vrchole Čerchlaný Beskyd v Moravsko-sliezských Beskydoch, neďaleko česko-slovenskej hranice. Rozhľadňa dostala meno podľa hotelu Tetřev z roku 1924, ku ktorému v roku 1929 pribudla Kamenná chata s vodojemom. V roku 1960 hotel vyhorel a na jeho mieste bol neskôr postavený nový hotel. V roku 1989 však kvôli reštitučným sporom chátral a v roku 2009 bol zbúraný. Kamenná chata však turistom na občerstvenie slúži dodnes. V roku 2011 bol vodojem slúžiaci pre ustajnenie domácich zvierat prestavaný na rozhľadňu podľa projektu Ing. Havlíčka. Vo vnútorných priestoroch sú umiestnené postery o prírode a krajine Beskýd. Celková výška rozhľadne je 10 metrov, vyhliadková plošina sa nachádza vo výške 7 metrov nad úrovňou terénu a vedie na ňu 40 schodov. Vstup na rozhľadňu je zdarma. Rozhľadňa poskytuje výhľad na krásnu panorámu okolitých hrebeňov a údolí Moravsko-sliezských Beskýd.

Chata Severka (953 m n.m.) sa nachádza v severnom svahu vrcholu Kostelky, v Moravsko-sliezských Beskydoch, v podcelku Tešínske Beskydy. Z vrcholu sa návštevníkom ponúka krásny výhľad na Malú Fatru i vzdialenejšie pohorie Tatry. Chata poskytuje nielen možnosti občerstvenia, ale aj ubytovania. K dispozícii je aj vnútorný a vonkajší bazén, ako aj sauna.

Chata Skalka (910 m n.m.) bola vybudovaná nad Jablunkovským priesmykom v roku 1928. Koniec 19. storočia a prvá tretina 20 storočia bola v Beskydoch v znamení rozvoja turistických spolkov a tým, čo je najviac vidieť - výstavbou turistických chát. Oblasť Beskýd bola zvláštna tým, že na výstavbe chát sa podieľali spolky českých, slovenských, poľských, nemeckých i židovských turistov. Vznikalo z toho súperenie, ktoré okrem nepríjemností prinieslo aj výsledok vo vyššom počte chát v sliezskej časti Beskýd.

Chatu postavil nemecký turistický spolok Beskideverein, založený v roku 1893 ve Frýdku. Turistov na Skalku lákala krásna poloha s výhľady, dobré snehové podmienky a dobrá dostupnosť. Chata bola postavená ani nie za polroka a otvorená bola v roku 1928. Na konci 30-tych rokov 20. storočia sa tu schádzali organizovaní členovia Sudeto-nemeckej strany. Počas 2. svetovej vojny tu pôsobil oddiel jugendkomada, ktorý likvidoval protifašistický odboj. Po 2. svetovej vojne prešla chata do českých rúk. V roku 1998 však vyhorela úplne do základov. Chata bola neskôr zrekonštruovaná a v roku 2002 aj skolaudovaná.


  
 
Dátum Názov podujatia Horstvo Kategória
Žiadne podujatie k dispozícií

Najbližšie podujatia

  • CAMP Outdoor Prievidza
  • Black Friday CAMP Outdoor Prievidza

Kalendár podujatí

<<  Január 2019  >>
 Po  Ut  St  Št  Pi  So  Ne 
   2  3  4  6
  7  8  9101113
14151617181920
212223242527
28293031