Turčianske Teplice (522 m n.m.) nachádzajú v južnej časti Turčianskej kotliny. Východne od mesta sa dvíha podhorie Veľkej Fatry, západne sa nachádza úpätie Žiaru. Patria medzi najstaršie kúpeľné mestá Slovenska. Prvá písomná zmienka o meste, resp. o teplých prameňoch pochádza z roku 1281, kedy vtedajší kráľ Ladislav IV. darovacou listinou poručil hájske panstvo a na jeho západnej časti ležiace teplé pramene grófovi Petrovi.
V Turčianskych Tepliciach sa ako v jediných kúpeľoch na Slovensku liečia choroby obličiek a močových ciest. S úspechom sa tu liečia i choroby pohybového ústrojenstva, najmä stavy po reumatických zápaloch kĺbov, degeneratívne chronické ochorenia, ochorenia bedrových, kolenných kĺbov, chrbtica, poúrazové deformácie a pooperačné stavy pohybového ústrojenstva. Okrem dospelých sa tu od roku 1993 liečia aj deti. Kúpele ponúkajú aj liečebné a rehabilitačné pobyty pre široký okruh záujemcov. Na liečebné účely sa využívajú horúce pramene liečivých vôd, ktorých teplota sa pohybuje od 38 do 46 stupňov C.
Flochová (1 320 m n.m.) je najvyšší vrch Kremnických vrchov. Je to jedna z najvyšších vyhasnutých sopiek na Slovensku. Názov je pravdepodobne odvodený od niektorého z nemeckých obyvateľov, ktorí tu žili. Leží v severnej časti pohoria, v hlavnom hrebeni, neďaleko Dolného Harmanca. Jej vrchol je čiastočne zalesnený, pokrývajú ho zmiešané lesy, takže sa z neho nenaskytajú prakticky nijaké výhľady. Vrchol sa vyznačuje nádhernou prírodou, nakoľko patrí k málo navštevovaným lokalitám, možno si tu užiť priam božské ticho a samotu. Odvrátenou stránkou mince je nemalá pravdepodobnosť stretnutia medveďa, ktorú ešte zvyšuje množstvo čučoriedok rastúcich na vrchu. Rozsiahly masív je Sedlom Flochovej rozdelený na samotnú Flochovú a len o 4 metre nižší Svrčinník.
Sedlo Flochovej (1 297 m n. m.) je sedlo v hlavnom hrebeni Kremnických vrchov, oddeľujúce dvojicu najvyšších vrchov pohoria. Pomerne plochý masív je nevýrazným sedlom rozdelený na vyššiu Flochovú na západe a len o pár metrov nižší Svrčinník na východ od sedla. Sedlom prechádza turistická magistrála Cesta hrdinov SNP a je významnou križovatkou turistických chodníkov.
Chata Štrich sa nachádza na hrebeni Kremnických vrchov, pod vrcholom Flochová. Ide o nocľažňu bez možnosti občerstvenia, ktorá sa nachádza na ceste z Turčeka na hrebeň Kremnických vrchov.
Vodná nádrž Turček je nádrž s plochou 54 ha, ktorá je situovaná nad obcou Turček na sútoku dvoch riek – Turiec a Ružová. Slúži na akumuláciu vody na výrobu pitnej vody pre okresy Prievidza, Žiar nad Hronom a Martin. Jej zberné územie má rozlohu 29,5 km2. Hrádza je vysoká 59 m a v korune dosahuje dĺžku 287 m. Celkový objem nádrže je 10,8 miliónov m3. Zberné územie horného toku rieky Turiec a potoka Ružová sa vyznačuje vysokou kvalitou vôd, minimálnymi možnosťami ich znečistenia a až 95% vodnatosťou lokality na pitnú vodu. Spolu s nádržou Nová Bystrica je najmladšou vodárenskou nádržou na Slovensku. Stavba sa začala realizovať v roku 1993 a ukončila na jar roku 1996.
Turček (674 m n.m.) je obec na Turci, ktorá vznikla spojením obcí Horný Turček a Dolný Turček v roku 1951. Okolité husté lesy, nerastné bohatstvo v okolí a nemeckí kolonizátori ovplyvňovali dejiny podhorskej obce od jej vzniku. Práve ich príchodom do banskej oblasti sa začali písať dejiny obce, prvýkrát písomne spomínanej v roku 1371. Veľkým technickým unikátom je turčekovský vodovod, ktorý bol v rokoch 1496 až 1507 vybudovaný na zásobovanie Kremnice a jej banských diel pitnou vodou. Jedinečnosť pamiatky je v tom, že prevádza vodu z prameňov rieky Turiec v povodí Váhu do Kremnického potoka v povodí Hrona.