Zobraziť podujatie

Popis

Vápeč (955,5 m n. m.) sa nachádza v západnej časti pohoria Strážovských vrchov, východne od obce Horná Poruba. Je jedným z najkrajších a turisticky najatraktívnejších v Strážovských vrchoch. Svojim tvarom a príkrymi vápencovými bralami vo vrcholovej časti pripomína fatranský Rozsutec. Masív bralnatého vrchola je chránený ako národná prírodná rezervácia z dôvodu ochrany vzácnych vápnomilných rastlín. Územie predstavuje výraznú vápencovo-dolomitovú bralnatú dominantu Strážovských vrchov. Jeho vápencové steny pôsobia malebne zo všetkých svetových strán.
Z tohto vrcholu ozdobeného okrem zaujímavých skalísk i dreveným krížom sa naskytá prekrásny kruhový výhľad, ktorý mnohí turisti považujú za jeden z najkrajších na Slovensku. Z vrcholu možno obdivovať nielen okolité vrcholy Strážovských vrchov, ale aj Biele Karpaty, majestátne Vršatské bradlá, Javorníky, Malý a Veľký Manín, Súľovské vrchy, juhovýchodne sa rozprestiera hrebeň Veľkej Fatry, južne pohorie Vtáčnik a Veľký Tribeč a juhozápadne Inovec. Aj preto patrí medzi najkrajšie a turisticky najlákavejšie vrcholy Strážovských vrchov. Majestátny tvar, skvelý kruhový výhľad, prekrásna kvetena a príkre vápencové steny pripomínajú rovnako krásny fatranský Rozsutec.

Homôlka (906,6 m.n.m.) leží v Strážovských vrchoch, východne od obce Dolná Poruba. Na severozápadnom úpätí vrcholu sa rozprestiera prírodná rezervácia Pod Homôľkou, ktorá sa vyznačuje súborom chránených a ohrozených druhov rastlín v lúčnych ekosystémoch Strážovských vrchov.
Pod vrcholom sa nachádza rekreačná oblasť Homôlka, známa ako centrum letnej i zimnej turistiky, ako aj Chata Homôlka, ktorá je celoročne otvorená. K dispozícií sú aj 2 stredne náročné zjazdovky a 3 vleky.


Strážovské vrchy sa nachádzajú na rozhraní západného a stredného Slovenska a sú chránenou krajinou oblasťou so vzácnou flórou a faunou. Patria k jedným z horských celkov Fatransko-tatranskej oblasti. Najvyšší vrch pohoria je Strážov s nadmorskou výškou 1 213 m n. m. Strážovské vrchy sa nachádzajú medzi mestami: Trenčín, Dubnica nad Váhom, Ilava a Bojnice.
Z hľadiska geomorfológie nie sú Strážovské vrchy jednotné, ale vytvárajú niekoľko rôznych celkov. Najväčšia časť pohoria je vytvorená príkrovovo-vrásnenými mezozoickými komplexmi s rôzne odolnými horninami. V mäkkých horninách sa vytvorili erozné brázdy a kotliny (Čičmianska, Zliechovská, Porubská, Butkovská a Slatinská brázda). Odolnejšie vápence a dolomity vytvorili miestami celé horské skupiny (Basky, Rokoš, Holazne, Vápeč). Pohorie je bohaté na termálne vody: Trenčianske Teplice, Bojnice, Rajecké Teplice, ale i krasové útvary.

  
 
Dátum Názov podujatia Horstvo Kategória
14.04.2017
Veľkon. výstup na Vápeč Strážovské vrchy Pešia turistika
19.04.2019
Veľkonočný výstup na Vápeč Strážovské vrchy Pešia turistika
07.04.2023
Výstup na Vápeč Strážovské vrchy Pešia turistika

Najbližšie podujatia

  • Outdoor.sk

Kalendár podujatí

<<  November 2024  >>
 Po  Ut  St  Št  Pi  So  Ne 
      1  2  3
  4  5  6  7  8  910
11121314151617
18192021222324
252627282930