COM_EVENTLIST_EXPORT_ICS

Podujatie 

Názov podujatia:
Novoročný výstup na Malý Grič
Dátum konania:
01.01.2023
Cieľ:
Malý Grič na Nový rok - Vtáčnik
Kategória:
Pešia turistika

Popis

Trasa:

Handlová - Tri studničky - Malý Grič - Uhlisko - Veľká Lehôtka.

Náročnosť:

stredne náročné, dĺžka trasy: 11,6 km, prevýšenie: 476 m.

Zodpovedný vedúci:

Ján Mikula, inštruktor pešej turistiky I. kvalifikačného stupňa.

E-mail: Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript. alebo mobil: 0918 598 785.

 

Cieľová oblasť

Cieľ:
Malý Grič na Nový rok

Popis

Handlová (420 m.n.m.) je pôvodne nemeckou osadou, ktorá sa v súčasnosti vyznačuje hlavne ťažbou hnedého uhlia. Osada vznikla zakladajúcou listinou kráľa Ľudovíta I. zo 14. storočia a bolo založená na mieste zvanom Krásny Les. Do mesta prišlo z Kremnice asi 200 nemeckých rodín. Mesto sa vyznačuje hlavne ťažbou hnedého uhlia. Prvá zmienka o handlovskom uhlí je z roku 1784. Priemyselná ťažba uhlia začala v roku 1909. Mesto je obklopené pohoriami Vtáčnik, Žiar a Kremnické vrchy.

Malý Grič (876 m. n m.) ide o kužeľový skalnatý masív vulkanického pôvodu, ktorý sa nachádza na vysunutom hrebeni pohoria Vtáčnik, v geomorfologickej oblasti Slovenské stredohorie, v blízkosti Veľkého Griča. Malý Grič je v súčasnosti vyhasnutou sopkou a týči sa nad banským mestom Handlová. Na východných svahoch vrcholu sa nachádzajú skalné steny, veže a bašty.

Výstup na vrchol je na začiatku mierny, v závere je strmý a náročný. Návšteva vrcholu stojí za to, keďže vrchol poskytuje pekný kruhový výhľad bez akýchkoľvek zábran do širokého okolia, od Veľkej a Malej Fatry, cez Handlovskú kotlinu, pohorie Vtáčnik, Žiar až po Štiavnické vrchy. Na vrchole je osadená oceľová doska s rozhľadovou ružicou zľahčujúcou orientáciu pri rozhľade. Malý Grič je vyhľadávaným masívov pre horolezcov.

Veľká Lehôtka (450 m.n.m.) je mestská časť Prievidze. Nachádza sa juhovýchodne od mesta na úpätí pohoria Vtáčnik. Okolie obce bolo osídlené už v neolite, čo dokazujú nálezy. Nálezisko poskytuje dôkazy osídlenia ľudom želiezovskej a lengyelskej kultúry. Početnými nálezmi bolo potvrdené i sídlisko z Halštatskej doby. Nálezy keramiky spadajú do obdobia príchodu Slovanov na naše územie a vzniku Nitrianskeho kniežatstva.

Najbližšie podujatia

  • Outdoor.sk

Kalendár podujatí

<<  Júl 2024  >>
 Po  Ut  St  Št  Pi  So  Ne 
  1  2  3  4  5  6  7
  8  91011121314
151617181921
222324252627