COM_EVENTLIST_EXPORT_ICS

Podujatie 

Názov podujatia:
Ráztocká hoľa
Dátum konania:
15.10.2022
Cieľ:
Ráztocká hoľa - Nízke Tatry
Kategória:
Pešia turistika

Popis


UPOZORNENIE!!! Podujatie sa pre nízky záujem neuskutoční. Zaplatené členské príspevky si môžete spätne prevziať v TIK-u, Prievidza.

Za pochopenie ďakujeme.


 

Cieľová oblasť

Cieľ:
Ráztocká hoľa

Popis

Ráztoka (479 m n.m.) je obec nachádzajúca sa na Horehroní, v tesnej blízkosti kúpeľného mestečka Brusno, na okraji Národného parku Nízke Tatry. Obec vznikla asi v 14. storočí. Spomína sa od roku 1424. V 15. storočí ju osídlili valasi. Obyvatelia sa zaoberali chovom oviec a poľnohospodárstvom, v 18. – 20. storočí aj podomovým obchodom s čipkami a dreveným riadom. V obci sa nachádza malý kostol zasvätený sviatku Navštívenia Panny Márie, postavený v roku 1840 a kaplnka Sedembolestnej Panny Márie postavenej v roku 1942 na mieste bývalej kaplnky pochádzajúcej zo 14. storočia. V obci sa nachádza významná archeologická lokalita – Hradisko, ktorá je národnou kultúrnou pamiatkou. Ide o lokalitu hradiska s osídlením, v dobe bronzovej, mladšej dobe železnej a v stredoveku.

Ráztocká hoľa (1 565 m n.m.) je vrch v Nízkych Tatrách. Leží nad obcou Pohronský Bukovec a Ráztoka. Masív patrí do Národného parku Nízke Tatry. Je to výrazný trávnatý a hustou kosodrevinou porastený vrchol v juhozápadnej časti Ďumbierskych Tatier. Vrchol leží mimo hlavného nízkotatranského hrebeňa v južnej rázsoche vrchu Košarisko. Najvyššie partie Ráztockej hole ležia nad hornou hranicou horského lesa. Hrebeň i vrchol Ráztockej hole je čiastočne porastený kosodrevinou, umožňujúcou obmedzený rozhľad. Z vhodných miest je možné pozorovať okolité vrcholy Nízkych Tatier, pri priaznivých podmienkach aj Vtáčnik, Štiavnické vrchy, Javorie, Poľanu a Veporské vrchy.

Na severných svahoch vrchola, pod sekundárne vytvorenou hornou hranicou lesa sa v nadmorských výškach od 1 140 do 1490 m nachádza približne 2 km dlhý súvislý pás smrečín pralesovitého charakteru. Lokalita poskytuje vhodné podmienky pre výskyt vzácnejších druhov fauny (kurovité, sovy, veľké šelmy...). Lokalita je súčasťou Národného parku Nízke Tatry. Územím neprechádza žiadna turistická značkovaná trasa. Ide o  ovplyvnený prales z  dôvodu narušenia územia pastvou v minulosti a menšieho množstva odumretého dreva.

Najbližšie podujatia

  • ZAJO CAMP Outdoor Prievidza
  • CAMP Outdoor Prievidza

Kalendár podujatí

<<  December 2023  >>
 Po  Ut  St  Št  Pi  So  Ne 
      1  2  3
  4  5  6  7  8  910
111213141517
18192021222324
2527282930