COM_EVENTLIST_EXPORT_ICS

Podujatie 

Názov podujatia:
Pachoľa - Salatín
Dátum konania:
20.08.2022
Cieľ:
Salatín - Pachoľa - Západné Tatry
Kategória:
Pešia turistika

Popis


UPOZORNENIE ! ! !

 

Uvedené podujatie sa ruší pre nedostatočný záujem turistov. Zaplatené účastnícke poplatky vám budú vrátené v TIK-u Prievidza.

 

Za pochopenie ďakujeme. 

Cieľová oblasť

Cieľ:
Salatín - Pachoľa

Popis

Roháčska dolina je najkrajšia a druhá najdlhšia západotatranská dolina, ktorou preteká Studený potok. Vedie ňou asfaltová cesta a červeno-značkovaný chodník zo Zuberca až ku Ťatliakovmu jazeru. Pod jej ústím sa nachádza známe rekreačné stredisko Zverovka, pod ktorým sa nachádza aj najnižšie položené pleso v Tatrách, Pleso pod Zverovkou (983 m n. m.). V závere doliny leží päť Roháčskych plies. V štvrtohorách počas zaľadnenia bol v Roháčskej doline jeden z najväčších ľadovcov v Tatrách, bol 12 km dlhý a 200 m hrubý. Pokračovaním Roháčskej doliny je Smutná dolina. Roháčska dolina má na južnej strane niekoľko odnoží, z nich najznámejšie sú Salatínska dolina, Zadná Spálená dolina, Spálená dolina. Spálená dolina s vyššie položenou Smutnou dolinou tvoria Národnú prírodnú rezerváciu Roháčske plesá.

Roháčsky vodopád (1 340 m n.m.) sa nachádza v Roháčskej doline v Západných Tatrách. Glaciálny, čiastočne selektívny typ vodopádu na granodioritovom podloží, napájaný 2 metre širokým Studeným potokom, sa rúti do hĺbky 23 metrov. Nachádza sa na tzv. Studenom potoku v strednej časti Roháčskej doliny, v blízkosti známych Roháčskych plies. Zaujímavosťou je, že vodopády sú tu až dva – Vyšný a Nižný Roháčsky vodopád. Nižný vodopád je kaskádovitého tvaru a nevedie k nemu žiadna turistická trasa. Zostáva pre návštevníkov ukrytý. To však neplatí pre Vyšný vodopád, ktorý ponúka aj v letných mesiacoch úžasné osvieženie a je k nemu vybudovaný turistický chodník. Vodopád má celoročne prietok 500 až 1200 l/s.

Baníkovské sedlo (2 045 m n. m.) leží v hlavnom hrebeni Západných Tatier. Nachádza sa medzi vrcholom Pachoľa na severozápade a vrcholom Baníkov na juhozápade. Severovýchodné úbočie padá do ľadovcového kotla v závere Spálenej doliny. Sedlo je vyhĺbené v kryštalických horninách, hlavne v žulách. Ide o dôležitú križovatku turistických chodníkov.

Pachoľa (2 167 m n. m.) je výrazný pyramídový hôľnato-skalnatý vrchol v hlavnom hrebeni Západných Tatier. Vrchol má tvar pravidelnej skalnatej pyramídy pokrytej veľkými skalnatými, žulovými blokmi. Svahy vrcholu sú pokryté trávou a suťovými poliami. Od susedného Baníkova ho oddeľuje len Baníkovské sedlo. Je 6. najvyšším vrcholom Západných Tatier. Kvôli svojej výhodnej polohe Pachoľa poskytuje nádherné výhľady prakticky na všetky svetové strany, na Baníkov, Spálenú, Baranec, Osobitú, Liptovskú kotlinu. Exponované úseky sú často zaistené reťazami, stúpačkami a sú pomerne náročné, vyžadujúce sa dobrú prípravu, vybavenie a istotu chôdze.

Salatín (2 047,5 m n. m.) je mohutný plochý dvojvrchol v hlavnom hrebeni Západných Tatier. Vrchol sa nachádza v centrálnej časti rozsiahleho rovnomenného masívu, medzi Brestovou, od ktorej je oddelený sedlom Parichvost a Baníkovom. Salatín sa vypína medzi Bobroveckou a Roháčskou dolinou. Poskytuje ďaleký kruhový výhľad na okolité i vzdialenejšie vrcholy.

Brestová (1 902,7 m n. m.) je oblý vrchol v hlavnom hrebeni Západných Tatier. Je jedným zo šiestich vrcholov v skupine Salatína. Nachádza sa v západnej časti rozsiahleho masívu Salatína, od ktorého je oddelená sedlom Parichvost. Vrchol tvoria žulové a rulové skaliská. Samotný vrchol je oblý, trávnatý v jeho spodnej časti. V minulosti sa využíval aj na pasenie dobytka.  Západne od sedla sa nachádza kóta s nadmorskou výškou 1 934 m n. m., v niektorých zdrojoch uvádzaná ako samotná Brestová. Vrchol s týmto názvom sa však nachádza o niečo západnejšie. Poskytuje ďaleký kruhový výhľad. Z vrcholu možno obdivovať Sivý vrch, Osobitú a celú Roháčsku dolinu a jej okolité vrcholy. Na jej upätí sa nachádza známe lyžiarske stredisko Zverovka - Spálená dolina.

Predný Salatín (1 624 m n.m.) je výrazný vrch, ktorý sa týči v Západných Tatrách, v rázsoche nad Spáleným žľabom, kadiaľ vedie modrá turistická značka, vybiehajúca na severovýchod z masívu Brestovej.Turistický chodník vedie nižšie pod vrcholom Predného Salatína, na vrchol je vyšliapaní chodník.

Najbližšie podujatia

  • CAMP Outdoor Prievidza
  • ZAJO CAMP Outdoor Prievidza

Kalendár podujatí

<<  September 2022  >>
 Po  Ut  St  Št  Pi  So  Ne 
     1  2  4
  5  6  7  8  911
121314151618
192021222325
2627282930