COM_EVENTLIST_EXPORT_ICS

Podujatie 

Názov podujatia:
Rohatá skala
Dátum konania:
06.11.2021
Cieľ:
Rohatá skala - Strážovské vrchy
Kategória:
Pešia turistika

Popis

Na podporu organizácie tohto podujatia boli použité prostriedky z 2 % dane z príjmov.

Trasa:

Veľké Košecké Podhradie, BUS - Sedlo Mraznica - Pod Rohatou skalou - Rohatá skala - Mojtín - Javorina - Zliechov.

Náročnosť:

náročné, prevýšenie: 1 091 m, dĺžka trasy: 18,8 km, čas pochodu: 6:00 hod.

Vedúci podujatia:

Ing. Ján Gašparovič, inštruktor pešej turistiky I. kvalifikačného stupňa

E-mail: Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript. alebo mobil: 0918 777 400.

Cieľová oblasť

Cieľ:
Rohatá skala

Popis

Veľké Košecké Podhradie (320 m n.m.) sú situované v Strážovskej hornatine a sú súčasťou obce Košecké Podhradie. Od Malého Košického Podhradia ho oddeľuje vrchol Zámok, na ktorom sa v minulosti vypínal Košecký hrad. Cisárske vojsko hrad v roku 1671 vypálili a do základov rozvážali. Pred jeho vypálením, v čase tureckých vpádov na Považie v roku 1663 hrad Košeca chránil prechod cez priesmyk pri Zliechove a jeho strážny systém dopĺňali stráže miestnych poddaných združujúcich sa na horských chrbátoch Strážovských vrchov. Grafitové črepy nájdené na území obce naznačujú, že už v 1. stor. pred n.l. tu bolo menšie sídlisko púchovskej kultúry. Mladšiu dobu bronzovú dokumentuje archeologický nález bronzovej ihlice s dvojkónickou hlavicou a bronzová sekerka s tužajkou.

Rohatá skala (850 m n.m.) patrí k turistickým atrakciám Strážovských vrchov. Nachádza sa pri obci Mojtín a je zaradená medzi 25 zaujímavých vrcholov Strážovských vrchov. Hoci svojou nadmorskou výškou nepatrí medzi velikánov, svojim vrcholovým reliéfom a prekrásnymi výhľadmi dostatočne uspokojí milovníkov horskej turistiky. Na vrchole sa otvárajú rozhľady v smere severozápadnom až západnom na pohorie Javorníky a Biele Karpaty. Pekný výhľad je na dominantu tejto časti Bielych Karpát – Vršatecké bradlá. Posledné úseky výstupu treba zdolať pomocou reťazí.

Mojtín (636 m n.m.) je obec nachádzajúca sa na úpätí Strážovských vrchov, na Považí. V blízkosti obce na okraji náhornej planiny sa zistilo púchovské osídlenie z doby laténskej. Strážovské vrchy sú geomorfologický celok na rozhraní západného a stredného Slovenska. Rozprestiera sa v nich časť CHKO Strážovské vrchy so vzácnou flórou a faunou. Patria k jedným z horských celkov Fatransko-tatranskej oblasti. Najvyšší vrch pohoria je Strážov s výškou 1 213 m n. m. V roku 1989 tu bola vyhlásená CHKO Strážovské vrchy, ktorá zasahuje až do Súľovských vrchov. Turistov priťahuje svetom bizarných skál, hustých lesov a malebných kotlín a dolín. Územie s rozlohou 30 979 hektárov zasahuje do dvoch pohorí, leží na území Strážovských a Súľovských vrchov. Južná časť CHKO rozkladajúca sa v Strážovských vrchov je typická hlbokými lesmi a dolinami. Strážovské vrchy sa delia na štyri podcelky: Zliechovská hornatina, Nitrické vrchy, Trenčianska vrchovina a Malá Magura.

Zliechov (562 m.n.m.) leží v chránenej krajinnej oblasti Strážovské vrchy, na úpätí vrcholu Strážov. V časom 1. a 2. svetovej vojny bola obec značne zničená, preto sa v obci nachádza viacero pamätníkov venovaných zosnulých v týchto ťažkých bojoch. Obec Zliechov je svojou polohou a prírodnými danosťami východiskovým bodom pre atraktívne výlety do okolitej prírody Strážovských vrchov.

Najbližšie podujatia

  • ZAJO CAMP Outdoor Prievidza
  • CAMP Outdoor Prievidza

Kalendár podujatí

<<  Jún 2023  >>
 Po  Ut  St  Št  Pi  So  Ne 
     1  2  4
  5  6  7  8  911
121314151618
192021222325
2627282930