COM_EVENTLIST_EXPORT_ICS

Podujatie 

Názov podujatia:
Tematín-Bezovec-Podhradie
Dátum konania:
30.10.2021
Cieľ:
Tematín - Bezovec - Podhradie - Považský Inovec
Kategória:
Pešia turistika

Popis

Na podporu tohto podujatia boli použité prostriedky z 2 % dane z príjmov.

Trasa:

Lúka – Tematínsky hrad – Šport, chata – Bezovec – Bezovec, bus – Nová Lehota – Podhradie, chaty – Podhradie.

Náročnosť:

stredne náročné; dĺžka trasy: 19,1 km;  prevýšenie: 905 m; čas pochodu: 5:35 h.

Zodpovedný vedúci:

Ing. Dušan Vakula, inštruktor I. triedy pešej turistiky

e-mail: Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript. alebo mobil: 0904 939 330.

Cieľová oblasť

Cieľ:
Tematín - Bezovec - Podhradie

Popis

Tematínsky hrad (564 m.n.m.) bol postavaný na vápencovo-dolomitovom podloží, pravdepodobne na mieste staršieho slovanského hradiska. Hrad plnil signalizačnú a strážnu funkciu. Chránil dôležitý brod cez Váh. Hrad vystriedalo od jeho vzniku v 13. storočí viacero majiteľov. Začiatkom 18. storočia bol ťažko poškodený a pustol. V súčasnosti sa tu nachádzajú ruiny pôvodného hradiska. Zachovali sa obvodové murivá, vstupná padacia brána do horného hradu, kamenná konzola na hlavnej veži, koruny murív, zvyšky atiky. Hrad patrí medzi najvyššie položené hrady Slovenska a je výraznou dominantou Stredného Považia. Z hradu sú pekné výhľady na Považie a okolité západné horstvá.

Bezovec (743 m.n.m.) je vrchol ležiaci v pohorí Považský Inovec a je najvyšším vrcholom Nízkeho Inovca. Pokrývajú ho prevažne bučiny, javory a rastie tu vzácna mednička najvyššia. Vrchol ponúka pekné ďaleké výhľady na hrebeň Bielych Karpát, Považie, Tríbeč aj Ponitrie. V stredisku je možnosť ubytovania a občerstvenia. Pod vrcholom sa nachádza rovnomenné rekreačné, lyžiarske stredisko. Po vrchole je pomenovaná planétka 1963 Bezovec.

Nová Lehota (450 m n.m.) je obec ležiaca v Považskom Inovci, pod vrcholom Bezovca tvoriaceho dominantu okolitej krajiny. Prvá písomná zmienka pochádza z listiny Ľudovíta I. z roku 1348 v súvislosti príslušnosti obce k panstvu Tematín. Rozdiel v čase vzniku Starej a Novej Lehoty nebol veľký preto aj v tomto dokumente vystupujú pod spoločným menom Lehata. Dejiny osídlenia však siahajú do hlbšej minulosti. Dokladom sú dve zatiaľ nedokonale preskúmané hradiská ľudu lužickej kultúry, vybudované v staršej železnej dobe, teda asi pred 2500 rokmi na vrchu Úhrad a Hradisko. Kotlinou Novej Lehoty viedla v období Veľkej Moravy pravdepodobne dôležitá komunikácia spájajúca oblasť Nitry s významnými slovanskými strediskami na dolnom povodí Váhu. V obci sa natáča slovenský komediálny seriál Horná Dolná (od 2015).

Topoľčiansky hrad (525 m.n.m.) sa týči na vápencovo-dolomitovom brale v juhovýchodnej časti Považského Inovca, nad osadou Hrnovce, z ktorej sa neskôr vyvinula obec Podhradie. Najstaršia písomná zmienka pochádza z roku 1235. Hrad bol viackrát poškodený cudzími vojskami. Koncom 19. bola v romantickom slohu dostavaná hlavná veža a konzervovaná časť opevnenia. Hrad bol súčasťou sústavy považských hradov. Hradu dominuje v súčasnosti hranolová veža charakteristického tvaru obohnaná zvyškami hradného paláca a vonkajšieho opevnenia s bránou. Zrúcanina hradu sa postupne rekonštruuje a preto je tu obmedzený prístup.

Podhradie (428 m.n.m.) sa nachádza na severozápadnom okraji okresu Topoľčany, na východnom okraji pohoria Považský Inovec. Prvá písomná zmienka pochádza z roku 1245. Obec bola vedená ešte pod pôvodným pod názvom Hornouc (Hrnovce). V druhej tretine 13. storočia bol nad obcou postavený Topoľčiansky hrad, vďaka ktorému rástol aj  význam obce. Tá sa neskôr zmenila na služobnícku obec Topoľčianskeho hradu, preto aj získala názov Podhradie. Obec bola neskôr viackrát premenovaná, súčasný názov sa používa od vzniku Československa.

Najbližšie podujatia

  • CAMP Outdoor Prievidza
  • ZAJO CAMP Outdoor Prievidza

Kalendár podujatí

<<  Jún 2023  >>
 Po  Ut  St  Št  Pi  So  Ne 
     1  2  4
  5  6  7  8  911
121314151618
192021222325
2627282930