COM_EVENTLIST_EXPORT_ICS

Podujatie 

Názov podujatia:
Skalná ihla
Dátum konania:
09.10.2021
Cieľ:
Ostrva - Skalná ihla - Vysoké Tatry
Kategória:
Vysokohorská turistika

Popis

Trasa:

Štrbské Pleso - Popradské pleso - Ostrva - Skalná ihla - Symbolický cintorín - Popradské pleso - Štrbské Pleso.

Náročnosť:

náročné, dĺžka trasy: 13 km, prevýšenie: 900 m.

Zodpovedný vedúci:

Mária Šulková, inštruktor VhT II. kvalifikačného stupňa.E-mail: Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript. alebo mobil: 0918 056 249.

Cieľová oblasť

Cieľ:
Ostrva - Skalná ihla

Popis

Štrbské pleso (1 355 m n. m.) je najvýznamnejšou osadou Vysokých Tatier. Osada sa rozprestiera popri brehu rovnomenného morénového jazera, ktoré je druhých najväčším plesom v slovenskej časti Vysokých Tatier s plochou 19,76 hektárov. Osada je najvyššie položenou tatranskou osadou. Do osady vedie z Popradu úzkorozchodná tatranská elektrifikovaná železnica a zo Štrby ozubnicová železnica. Osada je významným športovým strediskom, hlavne pre lyžiarske disciplíny, pričom boli tu vybudované aj dva skokanské mostíky. Z osady je krásny výhľad na okolité končiare Vysokých Tatier, v diaľke možno obdivovať aj vrcholky Nízkych Tatier a iných pohorí.

Popradské pleso (1 494 m n.m.) s plochou 6,88 hektára sa kedysi nazývalo aj Rybným plesom, keďže bolo jedným z mála prirodzene zarybnených plies. Neďaleko plesa sa v limbovom háji nachádza Symbolický cintorín, ktorý bol vybudovaný „mŕtvym na pamiatku a živým na výstrahu“. S v ňom umiestnené viaceré kríže a tabule na pamiatku obetiam Vysokých Tatier. Pri plese bola postavená turistická Chata pri Popradskom plese s celoročnou prevádzkou.

Ostrva (1 984 m n.m.) je rozložitý nevýrazný vrchol na konci bočného juhozápadného hrebeňa Končistej. Názov „ostrva“ znamená drevenú konštrukciu na seno, obvykle trojnožku z brvien. Pred nevýrazným vrcholom prechádza cez sedlo pod Ostrvou Tatranská magistrála. Je to vyhliadkový bod, z ktorého je krásny výhľad do Mengusovskej doliny, na skupinu Vysokej a Zlomísk.
Stráne Ostrvy oddávna poznali pytliaci a poľovníci kamzíkov. Turisti ju navštevujú od roku 1875, v zime od 1891. Prvý chodník z Vyšných Hágov postavil roku 1886 Uhorský karpatský spolok. Terajší úsek magistrály bol vybudovaný v rokoch 1930 až 1931. V limbovom háji na jej úpätí sa nachádza Symbolický cintorín.

Skalná ihla (1 890 m n.m.) je strmá skalná ihla v najvyššej časti západných zrázov Ostrvy, v skalnom rebre, ktoré vyrastá spod štítového bloku Zadnej Ostrvy vo Vysokých Tatrách. Od Ostrvy je oddelená Vyšným sedielkom pod Ostrvou. Pomenovaná bola podľa polohy a tvaru. Nemecký a maďarský názov je podľa neznámej Alžbety, možno partnerky alebo manželky niektorého z prvých horolezcov, ktorí na ňu vystúpili. Lezenie na Ihlu nie je náročné (klasifikácia II-III), no divoké prostredie okolitých stien a parádne výhľady na Popradské pleso určite stoja za jej návštevu.

  • ZAJO CAMP Outdoor Prievidza
  • CAMP Outdoor Prievidza

Kalendár podujatí

<<  December 2022  >>
 Po  Ut  St  Št  Pi  So  Ne 
     1  2  3  4
  5  6  7  8  911
121314151618
19202122232425
27282930