COM_EVENTLIST_EXPORT_ICS

Podujatie 

Názov podujatia:
Zobor
Dátum konania:
01.09.2021
Cieľ:
Zobor - Podhorany - Tribeč
Kategória:
Pešia turistika

Popis

Člen KST Horná Nitra má na podujatie zľavu 30% z ceny zájazdu. Na podporu organizácie podujatia sa použili prostriedky z 2 % dane z príjmov.

Trasa:

Dražovce - Barohať - Kostol svätého Michala archanjela - Barohať - Pod Plieškou - Plieška - Meškov vrch - Tri duby - Lyžiarska lúka - Sedlo pod Zoborom - Vysielač Pyramída - Zobor - Trojchotár - Podhorany, viadukt - Vyhliadková veža na Hôrke - Podhorany, viadukt - Podhorany, Mechenice.

Náročnosť:

stredne náročné, dĺžka trasy: 13,3 km, prevýšenie: 602 m, čas pochodu: 4:20 h.

Zodpovedný vedúci:

Stanislav Vakula, inštruktor pešej turistiky II. kvalifikačného stupňa

e-mail: Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript. alebo mobil: 0903 575 211.

Cieľová oblasť

Cieľ:
Zobor - Podhorany

Popis

Dražovce (150 m n.m.) je mestská časť Nitry, do roku 1975 samostatná obec. Nachádzajú sa pod západným výbežkom vrchu Zobor. V ich extraviláne sa nachádza významná archeologická lokalita. Našli sa tu nálezy z paleolitu, neolitu (sídlisko), neskorej bronzovej doby (žiarové hroby), halštatskej doby (hradisko), veľkomoravskej doby (hradisko a kostrové hroby) a po-veľkomoravskej doby (pohrebisko z 11.-15. storočia). Na skalnatom kopci nad Dražovcami stojí kostol svätého Michala archanjela. Prvý kostol stál na tomto mieste už v polovici 11. storočia, dnešný chrám dostal svoju podobu v 13. storočí. V katastrálnom území sa nachádzajú štátne prírodné rezervácie Lupka a Zoborská lesostep.

Kostol svätého Michala Archanjela (200 m.n.m.) je románsky jedno-loďový kostol s apsidou a vežičkou na západnom priečelí. Nachádza sa pri obci Dražovce, ktorá je významnou archeologickou lokalitou so slovanským sídliskom a pohrebiskom z čias Veľkomoravskej ríše. Kostol dominuje svojmu okoliu. Stojí na temene výbežku Tribečského pohoria na okraji strmého zrázu, ktorý vznikol ťažbou kameňa. Ponúka nádherný výhľad na Nitru a jej okolie. Prvý kostol postavený z kameňa niekedy okolo polovice 11. storočia sa zachoval iba v základoch dnešnej stavby. Pôdorys lode bol rovnaký ako dnes, naproti tomu apsida mala pôvodne podkovovitý tvar. Pri výskume nároží lode boli na veľkých travertínových kvádroch objavené zvyšky malty, ktorá by podľa zloženia mohla pochádzať až z 9. storočia.

Zobor (587 m.n.m.) je majestátny vrchol týčiaci sa nad mestom Nitra nad Podunajskou pahorkatinou. Vrchol tvorí prírodná rezervácia Zoborská lesostep, po svahoch sú vinice. Poskytuje obmedzené výhľady na východný a juhovýchodný smer. Už v praveku poskytoval útočisko obyvateľom širokého okolia. Na vrchole kopca bolo praveké hradisko, ktoré v 9. storočí pravdepodobne využívali Slovania ako útočné hradisko. Na juhozápad od vrchu sa nachádzal už na začiatku 11. storočia kláštor benediktínov, ktorý sa prvýkrát spomína v roku 1111. Na juhovýchodnom výbežku Zobora sa nachádzalo slovanské hradisko, ktoré vzniklo koncom 8. storočia. Spolu s hradiskom na vrchole Zobora a ďalšími hradiskami tvorili v 9. storočí základ osídlenia veľkomoravskej Nitry.

Vyhliadková veža na Hôrke (291 m n.m.) sa nachádza v krásnom prírodnom prostredí vŕšku Hôrka nad obcou Podhorany. Vybudovaná bola v roku 2011. Táto nevysoká turistická rozhľadňa s veľmi jednoduchou a na rozhľadne nevšednou konštrukciou ponúka z vyhliadkovej plošiny krásny výhľad na údolie Nitry a pohorie Tribeč reprezentované predovšetkým majestátnym vrchom Žibrica.  Za priaznivých podmienok však odtiaľto dovidieť až na hrebene Malých Karpát a Považského Inovca, či na paneláky sídliska v Topoľčanoch. Vyhliadka má drevenú konštrukciu. Je vysoká 8 metrov a postavená bola v roku 2011. Jej charakteristickou črtou je kríž, ktorý sa týči na jej vrchole. Okolo nej sa nachádza prístrešok s lavičkami a ohnisko, kde si môžete oddýchnuť a naplno si vychutnávať ničím nerušenú atmosféru.

Podhorany (175 m n.m.) sú obec nachádzajúca sa 12 km severne od mesta Nitra. Vznikli v roku 1960 spojením obcí Sokolníky, Mechenice a Bádice. Bádice sa už nezaraďujú k Podhoranom. Najvýznamnejšími pamiatkami sú dva pôvodne románske kostoly z 12. storočia. V Sokolníkoch ide o základy stavby odkryté v rokoch 1964 - 65, v Mecheniciach sa z pôvodnej stavby zachovala svätyňa Kostola sv. Heleny. V obci je aj rímskokatolícky kostol sv. Michala archanjela z roku 1858.

Najbližšie podujatia

  • Outdoor.sk

Kalendár podujatí

<<  November 2024  >>
 Po  Ut  St  Št  Pi  So  Ne 
      1  2  3
  4  5  6  7  8  910
11121314151617
18192021222324
252627282930