COM_EVENTLIST_EXPORT_ICS

Podujatie 

Názov podujatia:
Zimný kurz VhT
Dátum konania:
27.03.2020 - 29.03.2020
Cieľ:
Chata pri Zelenom plese - Vysoké Tatry
Kategória:
Vysokohorská turistika

Popis


Vzhľadom na verejnú vyhlášku Úradu verejného zdravotníctva SR o plošnom zákaze hromadných podujatí športovej povahy pristupujeme k zrušeniu tohto podujatia bez náhrady!


Zaplatený účastnícky poplatok vám vráti vedúci podujatia.


Cieľová oblasť

Cieľ:
Chata pri Zelenom plese

Popis

Dolina Zeleného plesa patrí vďaka Chate pri Zelenom plese, nenáročnému prístupu a aj vďaka pôsobivej panoráme okolitých vrcholov a doliniek medzi často navštevované doliny. Zaujímavá je najväčšia 900 m vysoká severná stena Malého Kežmarského štítu, či štíhla Jastrabia veža.

Cez dolinu prechádza tatranská magistrála, ktorá spája dolinu so Skalnatou dolinou a s Dolinou Bielych plies. Cez bočnú Červenú dolinku vystupuje chodník na Jahňací štít  s výhľadmi na východnú časť Vysokých Tatier, ako aj na panorámu Belianskych Tatier. História doliny je spojená s hľadačmi pokladov, baníkmi, ale aj s turistickými aktivitami (prvá známa turistická návšteva doliny je z r. 1565).

Zelené pleso (1 551 m n.m.) sa nachádza v doline Zeleného plesa vo východnej časti Vysokých Tatier. Obklopené je masívom Malého Kežmarského štítu, Veľkej Svištovky, Predných a Zadných Jatiek a Bujačieho vrchu.

Zelené pleso s rozlohou 1,77 ha je najväčším plesom vo východnej časti Vysokých Tatier. Patrí medzi najkrajšie tatranské plesá, možno aj vďaka Chate pri Zelenom plese, ktorá stojí na jeho brehu. Nachádza sa v najväčšom a najhlbšom karovom kotle Doliny Kežmarskej Bielej vody pod stenou Malého Kežmarského štítu. Na piesčitom dne plesa vidieť vyvierajúce pramene, vďaka ktorým pleso získava zelené škvrny na dne.

Chata pri Zelenom plese (1 551 m n.m.) je známa aj ako Brnčalova chata a patrí medzi najobľúbenejšie tatranské chaty vzhľadom na polohu. Prvá útulňa bola postavená v roku 1876 na východnom brehu rovnomenného jazera. V roku 1887 ju premiestnili na južný breh plesa a v roku 1890 vyhorela. Neskôr v roku 1897 postavili na severnom brehu novú, Fridrichovu chatu, z ktorej prístavbami a povojnovými prestavbami vznikol dnešný objekt.

Chata po roku 1950 niesla meno Alberta Brnčala (1919-1950), profesora telesnej výchovy, odchovanca spolku tatranských horolezcov IAMES, ktorý 1.8.1950 ako horolezecký inštruktor zahynul pod Jastrabím sedlom v Malej Zmrzlej doline.

Najbližšie podujatia

  • CAMP Outdoor Prievidza
  • Black Friday CAMP Outdoor Prievidza

Kalendár podujatí

<<  Júl 2020  >>
 Po  Ut  St  Št  Pi  So  Ne 
    1  2  3  4
  6  7
20212223242526
2728293031