COM_EVENTLIST_EXPORT_ICS

Podujatie 

Názov podujatia:
Čavoj-Čičerman-Čičmany
Dátum konania:
07.03.2020
Cieľ:
Čičerman - Strážovské vrchy
Kategória:
Pešia turistika

Popis

Trasa:

Čavoj - Sedlo Obšiar - Sedlo Kolenová - Kolenová - Čičerman - Lazový vrch - Čičmany.

Náročnosť:

stredne náročné, dĺžka trasy: 11,5 km, prevýšenie: 667 m, čas pochodu: 3:45 h.

Zodpovedný vedúci:

Stanislav Vakula, inštruktor II. stupňa pešej turistiky

E-mail: Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript. alebo mobil: 0903 575 211.

Cieľová oblasť

Cieľ:
Čičerman

Popis

Čavoj (550 m n.m.) je obec ležiaca v malebnej prírodnej scenérii Strážovských vrchov, na nive riečky Nitrica. Táto počtom obyvateľov neveľká obec upútava svojou roztiahnutou zástavbou a prekrásnymi okolitými lazmi. Obec sa spomína už v roku 1364 ako Chawoy. Vznik obce je spojený s objavením drahých kovov.

Pôvodní obyvatelia sa grupovali z radov baníkov sídlisk nemeckých kolonistov i slovenských banských miest. Stopy po ryžovaní zlata, ktoré sa kedysi v katastri obce ryžovalo, sa zachovali dodnes v podobe háld starej hlušiny pri vodných tokoch. Zlato pochádzalo z kryštalických hornín Malej Magury. Pôvodné ryžoviská boli budované pri potokoch, stekajúcich z Malej Magury. S najväčšou pravdepodobnosťou sa zlato najskôr iba ryžovalo, čím sa získavali malé zrniečka. Až postupne sa začalo s kutaním a neskôr i s hĺbením štôlní. Zlato sa v Čavoji dobývalo až do 17. storočia a neskôr, keď prišli Rudnayovci, začala sa ťažba olova.

Sedlo Obšiar (778 m n.m.) sa nachádza v pohorí Strážovské vrchy, medzi vrcholmi Malá Magura a Obšiar, nad obcami Čavoj a Chvojnica. Je z neho pekný výhľad nielen na dedinu Čavoj, ale aj na vzdialený vrch Kľak v Malej Fatre.

Čičerman (956 m n.m.) sa nachádza v Strážovských vrchoch, nad osadou Gápel. Vrchol je zarastený lesom a preto neposkytuje výhľady do okolie. Tie sú k dispozícii z rúbanísk a lúk, cez ktoré prechádza turistický chodník.

Lazový vrch (856 m n.m) sa nachádza v centrálnej časti Strážovských vrchov, nad obcou Čičmany, na území CHKO Strážovské vrchy. Vrchol je čiastočne zalesnený, okolité lúky však ponúkajú krásne výhľady do okolia. Obdivovať možno okolité vrcholy Strážovských vrchov, pohoria Žiar, ale aj na vrcholky Malej Fatry a Kremnických vrchov. V pozadí je rozoznateľná Flochová. Okrem tohto sa ponúka zaujímavý pohľad na Kľak a Rokoš.

Čičmany (655 m.n.m.) sú rázovitou obcou nachádzajúcou sa na úbočiach Strážovských vrchov. Názov Čičmany má pravdepodobne indoeurópsky prazáklad, ktorý sa transponoval do staroslovienčiny ako „usadlosť vo vrchoch - Vrchovany“. Obec je pamiatkovou rezerváciou známou vďaka svojej starobylej a unikátnej architektúre vyznačujúcej sa zrubovými drevenicami s geometrickými ornamentálnymi maľbami, ktoré sa začali používať asi pred 200 rokmi. Architektúra obce Čičmany, najmä jej dolnej časti, pripomína perníkové domčeky a to hlavne pre geometrickú ornamentálnu výzdobu vonkajších stien domov, ktorá sa začala používať asi pred 200 rokmi. Tieto objekty sú cenným dokladom technickej vyspelosti, majstrovskej zručnosti a estetického cítenia obyvateľov. Kedysi boli vzory úplne jednoduché, maľovali sa vápnom alebo hlineným kalom najmä na rohoch domov, tam, kde sa drevo spájalo.

Súčasná výzdoba čičmianskych domov nemá s výzdobou z 19. storočia veľa spoločného. Ornamenty, aké sú na domoch v súčasnosti, sa objavili až po ničivom požiari v roku 1921. V obci sa nachádza národopisná expozícia - Radenov dom a dom č. 42 (Gregorovce a Petrášovce), barokovo - klasicistický zemepanský kaštieľ a barokový kostol.

Najbližšie podujatia

  • CAMP Outdoor Prievidza

Kalendár podujatí

<<  Apríl 2021  >>
 Po  Ut  St  Št  Pi  So  Ne 
     1  3  4
  5  6  7  8  911
121314151618
192021222325
2627282930