COM_EVENTLIST_EXPORT_ICS

Podujatie 

Názov podujatia:
Čierna hora SUTOMORE
Dátum konania:
08.07.2020 - 19.07.2020
Cieľ:
Čierna Hora - Prokletije - Lovcen - Durmitor
Kategória:
Pešia turistika

Popis

Doprava:

Moderným klimatizovaným autobusom.

Odchod:

08.07.2020, o 15:00 h., z parkoviska pred zimným štadiónom v Prievidzi.

Príchod do Čiernej hory:

09.07.2020, po príchode do Šćepan Polje bude možnosť splavovať rieku Tara v dĺžke 13 km za cca 4:00 hod.. Cenu za splav cca 40 € si hradí každý samostatne.

Návrat:

19.07.2020, v popoludňajších hodinách.

Prihlasovanie:

U vedúceho podujatia najneskôr do 10.01.2020.

Účastnícky poplatok:

320 €.

V poplatku je zahrnuté: doprava, 9x nocľah a 9x polpenzia v mestečku Sutomore v rodinnom penzióne Milan.

Poplatok nezahrňuje: cestovné poistenie, splavovanie rieky Tara, fakultatívne výlety, poplatky na pláži za slnečník a ležadlo.

Ubytovanie:

V rodinnom penzióne Milan s vlastnou kuchyňou, vzdialenom cca 300 m od pláže vybavenej slnečníkmi a ležadlami, v 2-, 3- a 4-posteľových izbách. Všetky izby sú vybavené klimatizáciou, TV, chladničkou, pripojením do siete WiFi a vlastnou kúpeľňou s WC.

Strava:

Polpenzia, raňajky formou bufetových stolov, večera formou výberu z dvoch jedál.

Fakultatívne výlety:

NP Skadarské jazero; Národný park Lovčen - Mauzóleum - Njegoš; Boka Kotorska; Kruje - Tirana - Durres. Možnosť individuálneho zakúpenia ďalších fakultatívnych zájazdov.

Zodpovedný vedúci:

Stanislav Vakula, inštruktor pešej turistiky

Kontakt: 0903 575 211 alebo e-mail: Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript.


UPOZORNENIE! Každý účastník sa podujatia zúčastňuje na vlastnú zodpovednosť. Nezabudnite si vziať so sebou preukaz poistenca, občiansky preukaz a v prípade záujmu o výlet do Albánska je potrené mať so sebou aj cestovný pas. Každý účastník je povinný uzavrieť poistenie pre prípad úrazu a choroby na celú dobu zájazdu.

Cieľová oblasť

Cieľ:
Čierna Hora

Popis

Rieka Tara je najdlhšou riekou Čiernej Hory, dosahuje dĺžku 145 km. Rieka je zdrojnicou Driny, pramení vo výške cca 2000 m neďaleko hranice s Albánskom, 30 km južne od mesta Kolašin. Rieka nemá vlastný prameň, vzniká spojením riek Veruša a Opasanica.

Okolie rieky sa vyznačuje veľkým prírodným bohatstvom, prevládajú tu rozbujnené lestné spoločenstvá, skalné terasy, vysoké útesy, jaskyne a samozrejme čistá a priezračná voda. Práve kvôli čistote a kvalite vody je rieka zaradená medzi chránené biosférické rezervácie sveta. V skalných stenách kaňonu bolo doteraz objavených vyše 80 jaskýň. Jej prúd sa ženie asi 40-timi kaskádami, z ktorých najznámejšie sú Djavolje lazi, Sokolovina či Bijeli kamen. Podstatná časť toku prechádza cez územie Čiernej Hory, iba posledných pár kilometrov prechádza cez územie Bosny a Hercegoviny, kde sa spája s ďalšou známou riekou Piva. Od ich sútoku tečie rieka Drina, ktorá sa pri Bosanskej Raci na bosniansko-srbských hraniciach vlieva do rieky Sáva.

Rieka prechádza v jej dolnom toku cez impozantný kaňon, ktorý je možné raftovať. Kaňon rieky je dlhý 93 km a prechádza cez územie Národného parku Durmitor v Čiernej Hore a je najkrajším kaňonom Čiernej hory. Najväčšia hĺbka kaňonu je 1 300 metrov. Ide o najdlhší kaňon v Európe a druhý nadlhší kaňon na svete, hneď po známom americkom kaňone Grand Canyone. Kaňon je preto zaradený v zozname prírodných pamiatok UNESCO, spolu s okolitým národným parkom Durmitor.

Sutomore je neveľké, populárne letovisko na Barskej riviére v Sutomorskom zálive, 18 km na juh od Petrovca a 6 km na sever od mesta Bar. Pred nepriaznivými podmienkami počasia a prírodnými podmienkami ho chránia hory Rumije, vďaka ktorým má Sutomore asi najstálejšie počasie zo všetkých letovísk. Z vrcholov tu dominuje Sutorman (805 m).

K najkrajším plážam letoviska Sutomore patria Sutomorská pláž, dlhá asi 1250 metrov, ktorá sa pozvoľne zvažuje do mora, pláž Zlaté pobrežie (Zlatna obala) na juhovýchode, dlhá 850 m so zlatistým pieskom, za ktorou pokračujú menšie skalnaté pláže až k mysu Ratac a tiež Červená pláž, pomenovaná podľa farby svojho piesku a kamienkov, ktoré pôsobia tak, že i more vyzerá byť červené. Je to nádherná a romantická pláž, obklopená je hustým borovicovým lesom a je ideálnym romantickým miestom pre zamilované dvojice. Na pláži sú palmové bary a reštaurácie.

Z pamiatok stojí sa návštevu Kostol sv. Tekly nad obcou z 8. storočia, ktorý má dva oltáre (pravoslávny a rímskokatolícky). Kostol bol viackrát prestavaný a jeho súčasný vzhľad je z 19. storočia. Známa je aj turecká pevnosť Tabija, benátska pevnosť stojaca 3 km na severozápad vo výške 232m. Jej súčasťou je kostol sv. Demetria. Pevnosť tvorí okrem zreteľného opevnenia už iba ruiny, ale práve malý kostol bol v roku 2007 z časti zrekonštruovaný. Z vrcholu sú krásne výhľady na pobrežie, okolité vrchy. Na myse Ratac sú ruiny benediktínskeho Kláštora Panny Márie Ratackej z 11. storočia.  Sutomore má zopár reštaurácií, kaviarní, miestne diskotéky, ale pre toho, kto má rád noci plné zábavy a radovánok, toto letovisko nie je pre neho najideálnejšie. Na svoje si tu prídu romantické duše a rodinky, ktoré si vychutnávajú pokojnú dovolenku u mora a prechádzky po okolí.

Najbližšie podujatia

  • Black Friday CAMP Outdoor Prievidza
  • CAMP Outdoor Prievidza

Kalendár podujatí

<<  Marec 2020  >>
 Po  Ut  St  Št  Pi  So  Ne 
        1
  2  3  4  5  6  8
  9101112
161718192022
23242526
3031