COM_EVENTLIST_EXPORT_ICS

Podujatie 

Názov podujatia:
Ferrata Višňové
Dátum konania:
01.05.2019
Cieľ:
Ferrata Višňové - Malá Fatra
Kategória:
Vysokohorská turistika

Popis

Trasa:

Višňové - Ferrata na Hoblíku - Višňové.

Náročnosť:

náročné - VhT podujatie.

Výstroj a výzbroj:

turistické oblečenie, vibramy s gumenou podrážkou, celotelový úväz, ferratový set, prilba, karabínky, osma, slučky, prúsik.

Zodpovedný vedúci:

Mária Šulková, inštruktor II. triedy vysokohorskej turistiky

E-mail: Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript. alebo mobil: 0918 056 249.

Cieľová oblasť

Cieľ:
Ferrata Višňové

Popis

Višňové (450 m n.m.) je obec nachádzajúca sa vo východnej časti Žilinskej kotliny, na severozápadných svahoch Lúčanskej Malej Fatry. Za obcou sa do pohoria Malá Fatra zarezáva malebná Višňovská dolina, známa svojimi krasovými úkazmi, vyvieračkou a lezeckými stenami. Obkolesujú ju vrchy Hoblík, Suchárová, Úplaz, Minčol, Horná i Dolná roveň a Valientov diel.

Najstaršími dôkazmi osídlenia okolia obce je popolnicové pohrebisko z bronzovej doby, kedy ľud lužickej kultúry obýval návršie v susednej Rosine, len niekoľko sto metrov od súčasnej hranice chotára Višňového. Vtedajší osídlenci sa zaiste pohybovali aj mimo vymedzený priestor svojho sídla. Archeologický prieskum počas výstavby diaľnice odhalil v blízkosti obce črepy pravekej keramiky, predbežne datovanej do doby bronzovej a železnej. Počas tohto prieskumu boli pri hranici s turianskym chotárom objavené tiež nateraz nedatované pozostatky mohylových objektov.[9] Priamym svedectvom osídlenia chotára boli aj slovanské mohyly z 9. storočia na severných svahoch vrchu Hoblík, ktoré však boli zničené poľnohospodárskou činnosťou.

O pôvode názvu jestvujú tri teórie; prvá hovorí o založení dediny na mieste zarastenom višňami, druhá odvodzuje pomenovanie podľa vyvýšeného položenia (nadmorskej výšky), na ktorom bola obec založená, tretia odvodzuje názov od priezviska dedičného richtára Višňovského. Vďaka zázračným uzdraveniam v kostole sv. Mikuláša koncom 17. storočia sa z obce stalo pútnické miesto.

Hoblík (934 m n.m.) sa nachádza v Malej Fatre, nad obcou Višňové. Vrchol zaujme nápadným kužeľovitým tvarom, ako i nádhernými skalnými bralami zdobiacimi jeho juhovýchodnú stranu. Nachádza sa tu množstvo zaujímavých skalných útvarov i niekoľko menších verejnosti neprístupných jaskýň, napríklad Hoblíková či Višňovská jaskyňa. Podľa ústne dochovanej tradície sa pod vrchom rozprestiera i ďalšia, dosiaľ neobjavená jaskyňa ohromných rozmerov, ktorá spája obce Višňové a Stráňavy, a ktorej časť je priechodná i s kočom ťahaným koňmi.

Z vrcholových partií Hoblíka sa na niektorých miestach otvoria pekné výhľady na Minčol, Valientov diel, kameňolomy vrchu Polom či do Višňovskej doliny. Zo západných svahov, kde je kvôli skalným útesom menej vegetácie a viacero vhodných vyhliadok, možno pozorovať veľkú časť Žilinskej pahorkatiny a časť Strážovských vrchov, Súľovských vrchov a Javorníkov, pri vhodných podmienkach i tisícovky Moravsko-sliezskych Beskýd (Kněhyně, Smrk a Lysá hora). Na svahoch Hoblíka sa nachádza i cvičná ferrata - cesta istená stúpačkami, lanami a inými pomôckami.

Ferrata na Hoblíka bola vybudovaná nad obcou Višňové, pod vrcholom Hoblík. Vybudovali ju v roku 2003 dobrovoľníci Horolezeckého klubu Stavbár Žilina a Klubu turistov a horolezcov Javorník. Nachádzajú sa tu dve zabezpečené cesty, využívajúce skalný terén Hoblíka. Slúžia na výcvik záchranárov, no i horolezeckých nadšencov a prístupné sú z ústia Višňovskej doliny. Ľavá je atraktívnejšia s rebríkmi a a kramľami.

Najbližšie podujatia

  • CAMP Outdoor Prievidza
  • Black Friday CAMP Outdoor Prievidza

Kalendár podujatí

<<  Jún 2020  >>
 Po  Ut  St  Št  Pi  So  Ne 
  1  2  3  4  5  7
  8  910111214
151617181921
22232425262728
2930