COM_EVENTLIST_EXPORT_ICS

Podujatie 

Názov podujatia:
Jozef. výstup na Lubín
Dátum konania:
16.03.2019
Cieľ:
Rozhľadňa Malý Lubín - Strážovské vrchy
Kategória:
Pešia turistika

Popis

Trasa:

Chalmová, kúpele - Malý Lubín, rozhľadňa - Drieňový vrch - Slatina - Varty - Tretí Priehon - Veľký Zobor - Skačany.

Náročnosť:

stredne náročné, dĺžka trasy: 12,9 km, prevýšenie: 540 m, čas pochodu: 3:50 h.

Zodpovedný vedúci:

Mária Šulková, inštruktor II. triedy pešej turistiky

E-mail: Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript. alebo mobil: 0918 056 249.

Cieľová oblasť

Cieľ:
Rozhľadňa Malý Lubín

Popis

Bystričany (239 m.n.m.) sa nachádzajú v južnom cípe Hornonitrianskej kotliny, na najjužnejších výbežkoch Strážovských vrchov a západných svahoch pohoria Vtáčnik. Prvá písomná zmienka pochádza z roku 1388, predpokladá sa staršie osídlenie lokality. V časti Chalmová sa zachoval pôvodne románsky kostol svätej Anny z 12. storočia, neskoršie rozšírený. V Chalmovej sa nachádzajú kúpele. V parku dominuje starobylý kaštieľ z prvej polovice 17. storočia, dnes jedna z mála obývaných kultúrnych pamiatok na Hornej Nitre.

Malý Lubín (470 m n.m.) sa nachádza nad Kúpeľmi Chalmová, vo juhovýchodnom výbežku Drieňového vrchu v Strážovských vrchov. Na okraji terénneho zlomu vrcholu bola postavená rozhľadňa. Stavba je jednoduchej celo-drevenej konštrukcie, vysokej približne 6 metrov, pričom vyhliadková plošina polygonálneho tvaru sa nachádza 4 metre nad zemou. Vystupuje sa na ňu masívnym dreveným rebríkom. Plošina je zastrešená ihlanovou strechou a je tu menšia lavička. Poskytuje nerušený pohľad východným, severovýchodným a juhovýchodným smerom. Z okolitých horstiev je vidieť Vtáčnik a časti Žiaru a Tríbeča. Za dobrého počasia sa na obzore črtajú obrysy hrebeňov Veľkej Fatry a Považského Inovca. Hornonitriansku kotlinu s Novákmi a Partizánskym má pozorovateľ priamo pod sebou.

Drieňový vrch (616 m.n.m.) je najvyšší vrch Drieňova, v geomorfologickom celku Nitrických vrchov. Nachádza sa v ich najjužnejšej časti, nad kúpeľmi Chalmová. Na vrchole je osadený prastarý vrcholový kameň.

Sedlo pod Drieňovým (568 m.n.m.) sa nachádza pod Drieňovým vrchom, v geomorfologickom celku Nitrických vrchov. Sedlo je zalesnené, neposkytuje výhľady do okolia. Cez sedlo vedie okružná modrá turistická značka z Termálneho kúpaliska Chalmová.

Skačany (205 m n.m.) leží na výbežkoch Strážovských vrchov, na dolnom toku rieky Nitrice. Je jednou z najstarších obcí svojho okolia. Prvá písomná zmienka pochádza z rokov 1078-1095 z čias panovania kráľa Ladislava, kedy bola obec majetkom Nitrianskeho biskupstva. Skačany boli v minulosti kráľovským mestečkom a centrom Skačianskeho panstva, ku ktorému patrilo 14 obcí. V 2. polovici 17. storočia cisár Leopold II. udelil Skačanom jarmočné privilégium, podľa ktorého sa v mestečku konávalo 5 jarmokov ročne.
V minulosti sa obyvatelia obce živili podomovým obchodovaním, neskôr vinohradníctvom a poľnohospodárstvom. Bol tu pivovar, dva mlyny, filiálka paličkovej továrne, tehelňa, pošta, notariát.

V obci je rímskokatolícky kostol Všetkých svätých z roku 1812, ktorý nahradil pôvodný románsky kostol z druhej polovice 13. storočia. Jeho základy odkryl neďaleko cintorína archeologický výskum.

Najbližšie podujatia

  • Black Friday CAMP Outdoor Prievidza
  • CAMP Outdoor Prievidza

Kalendár podujatí

<<  Jún 2020  >>
 Po  Ut  St  Št  Pi  So  Ne 
  1  2  3  4  5  7
  8  910111214
151617181921
22232425262728
2930