COM_EVENTLIST_EXPORT_ICS

Podujatie 

Názov podujatia:
Zakamenským Grúňom
Dátum konania:
16.02.2019
Cieľ:
Zakamenský Grúň - Oravské Beskydy
CATEGORIES:
Turistika na lyžiach, snežniciach , Pešia turistika

Popis

Na podporu organizácie tohto podujatia sa použili prostriedky z 2% dane z príjmov formou zľavy 30 % z ceny dopravy.

Trasa:

Trasa na pešo: Zakamenné - Delené vody - Zakamenné.

Trasa na lyže: Zakamenné - Zakamenská kalvária - Maršalkov Grúň - Vlkov vrch - Delené vody - Strakov vrch - Zakamenné.

Náročnosť:

Trasa na pešo: stredne náročné, dĺžka trasy: 10,5 km, prevýšenie: 280 m.

Trasa na lyže: stredne náročné, dĺžka trasy: 20 km, prevýšenie: 280 m.

Zodpovedný vedúci:

Mária Šulková, inštruktor II. triedy pešej turistiky

e-mail: Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript. alebo mobil: 0918 056 249.

Cieľová oblasť

Cieľ:
Zakamenský Grúň

Popis

Zakamenné je najľudnatejšia obec na Orave. Obec leží v severozápadnej časti Hornej Oravy. Patrí do Chránenej krajinnej oblasti Horná Orava a Chráneného vtáčieho územia Horná Orava. Leží v Podbeskydskej brázde v Zakamenskej kotline, ktorá  vznikla eróziou potokov Klinianky a Zásihľanky.

Bola založená 28. júla 1615 na sviatok svätého Jakuba, ale prvá písomná zmienka sa objavuje už 16. júla. Obec Zakamenné vznikla na základe valaského práva ako všetky obce hornej Oravy založené od polovice 16. storočia.

V obci sú dva lyžiarske vleky a to: 1500 Kýčera a vlek 800 na vrchu Prípor. Najvyšší vrch v obci je Úšust (1 156 m n. m.), ktorý leží na hranici s Poľskom a za dobrej viditeľnosti sú z neho pekné výhľady na Malú Fatru, Západné Tatry ale aj Pilsko. Na poľskej strane sa nachádza pôvodný bukový prales.

Z obce pochádza Ján Vojtaššák - biskup spišskej rímskokatolíckej diecézy, Milan Čič - slovenský politik, akademik a právnik, ako aj Martin Bajčičák  - bežec na lyžiach, olympionik.

Delené vody sa nachádzajú na hranici novoťského chotára s Poľskom. Ide o raritu, keď z jednej studničky vytekajú dva potôčiky, z ktorých jeden patrí do Baltského mora (steká do Poľska), druhý do čiernomorského rozvodia (ako prítok Bielej Oravy). Je rozvodím Baltského a Čierneho mora.

Zakamenským grúňom - trasa prechodu vedie okolo historickej pamiatky Zakamenskej Kalvárie a ďalej okolo Vyhliadkovej veže. Ťažšia trasa prechádza zaujímavým úsekom, ktorý sa nazýva “Delené vody” a nachádza sa na štátnej hranici s Poľskom. Časť vody z vyvierajúceho prameňa tečie do Poľska a následne do Baltického mora, a druhá časť tečie na juh až do Čierneho mora. V roku 2019 sa koná 13. ročník tohto podujatia.

Najbližšie podujatia

  • CAMP Outdoor Prievidza
  • Black Friday CAMP Outdoor Prievidza

Kalendár podujatí

<<  Júl 2020  >>
 Po  Ut  St  Št  Pi  So  Ne 
    1  2  3  4
  6  7
20212223242526
2728293031