COM_EVENTLIST_EXPORT_ICS

Podujatie 

Názov podujatia:
Prosieckou a Kvačianskou dolinou
Dátum konania:
12.01.2019
Cieľ:
Prosiecka, Kvačianska dolina - Chočské vrchy
Kategória:
Pešia turistika

Popis

Účastníci podujatia získali zľavu 30% z ceny za dopravu, na podporu organizácie podujatia boli použité príjmy z 2 % dane z príjmov.

Trasa:

Prosiek - Prosiecka dolina - Červené piesky - Svorad - Veľké Borové - Dolina Borovianky - Oblazy, rázcestie - Kvačianská dolina, ústie - Kvačany.

Náročnosť:

náročné, prevýšenie: 485 m, dĺžka trasy: 12 km, čas pochodu: 4:30 h.

Vedúci podujatia:

Ing. Ján Gašparovič, inštruktor I. triedy pešej turistiky

e-mail: Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript. alebo mobil: 0918 777 400.

Cieľová oblasť

Cieľ:
Prosiecka, Kvačianska dolina

Popis

Prosiecka dolina je krasová dolina nachádzajúca sa v Chočských vrchoch, ktoré pretína od severu na juh. Jej celková dĺžka je 3,5 km. Ide o jedinečný 450-600 m hlboký kaňon, ktorý bol vyhlásený za národnú prírodnú rezerváciu. Z geologického hľadiska ide o krasovú kaňonovitú dolinu potoka Prosiečanka. Dolina je tvorená vápencami a dolomitmi podobne ako celé Chočské vrchy. Erózna činnosť Prosiečanky vymodelovala typický krasový vzhľad doliny, ktorý sa sa prejavuje početnými skalnými bralami a vežami tvorenými z odolnejších vápencov. Typickým vonkajším krasovým znakom sú aj početné tiesňavy najmä na začiatku a v závere doliny.

Pre svoje pôsobivé tiesňavy, vyvieračky, jaskyne (napríklad Prosiecka jaskyňa), 15 m vysoký vodopád a rôzne ďalšie prírodné atraktivity býva označovaná za najkrajšiu dolinu na Slovensku. Prosiecka dolina je prístupná po značených turistických chodníkoch z obcí Prosiek, Veľké Borové či Malatiná. Prechod ňou je stredne náročný, niektoré časti trasy sa zdolávajú s pomocou rebríkov. Prekvapením pre každého je prítomnosť železničných koľajníc zabudovaných v skalnatých bralách. Zdá sa to až neuveriteľné, ale v minulosti cez tento pomerne neschodný terén premávali vozy – jedná sa o pozostatok starej cesty.

Oblazy (750 m n. m.) sú situované v hornej časti Prosieckej doliny, na sútoku Kvačianky, Borovianky a Ráztockého potoka. Nachádzajú dva drevené vodné kolesové mlyny, ktoré sú technickými pamiatkami. Dolný mlyn s pílou je zreštaurovaný a v prevádzke, nachádza sa v ňom expozícia mlynárskej techniky. Pôvodne boli v Kvačianskej doline tri mlyny. Dokonca sa spomína aj štvrtý mlyn, hlbšie v doline, pod Roháčom, ktorý však v 19. stor. zobrala voda.

Horný mlyn – gejdošovský, bol postavený v 1. polovici 19. storočia obcou Sviňarky, dnes Malé Borové pre potreby miestnych obyvateľov. V roku 1920 ho prenajali manželia Gejdošovci. Ich priam dobrodružná cesta cez ruský front až na Oblazy zaujme každého návštevníka. Dnes tu môžeme pozorovať zrekonštruované mlynské zariadenie, ako aj pozostatky zo starej histórie mlyna.

Dolný mlyn - brunčiakovský bol postavený obcou Veľké Borové v rovnakom čase. Sú na ňom dve kolesá, ktoré poháňali nie len mlynské zariadenia ale aj starý typ píly. Dnes si túto pílu môžeme pozrieť v rekonštruovanom stave.

Tzv. “Tretí mlyn” predstavovala furmanská krčma, v ktorej žil krčmár Maťuga. Mnohí sa ešte dnes pamätajú, ako sa tu zastavovali po občerstvenie. V roku 1944 však ustupujúci fašisti krčmu podpálili a dnes nájdeme sotva jej základy.

Kvačianska dolina je krásna krasová dolina zarezaná hlboko do vápencov a dolomitov Chočských vrchov nad obcou Kvačany. Spoločne s neďalekou Prosieckou dolinou sa často označuje za najkrajšiu dolinu na celom Slovensku. Preteká ňou potok Kvačianka a územie doliny je súčasťou rovnomennej národnej prírodnej rezervácie. Vedie ňou červená turistická značka červeno značený chodník z Kvačian do Hút a modrá turistická značka modro značený chodník z rázcestia nad Oblazmi do Veľkého Borového.

Možno v nej obdivovať vodopády, krútňavové hrnce, skalné steny, bralá a iné zaujímavé prírodné výtvory. Osobitne radno vyzdvihnúť skalný útvar Jánošíkova hlava či bralo Roháč s kamenným krížom na vrchole, z ktorého sa naskytá krásny výhľad na celú dolinu. Najväčšou atrakciou lokality sú zrekonštruované historické vodné mlyny nachádzajúce sa v severnej časti doliny. Časť doliny nad mlynmi (smerom na obec Veľké Borové) sa nazýva Borovianka. Nachádza sa tu veľmi pekný, tzv. Ráztocký vodopád. Kvačianska dolina vyhlásená pre vzácne formy živej i neživej prírody za národnú prírodnú rezerváciu je prístupná po vyznačenom turistickom chodníku. Východiskami túr do lokality môžu byť obce Kvačany, Veľké Borové, Huty či Prosiek, z ktorého vychádza obľúbený okružný „Náučný chodník Prosiecka a Kvačianska dolina“.

Najbližšie podujatia

  • Black Friday CAMP Outdoor Prievidza
  • CAMP Outdoor Prievidza

Kalendár podujatí

<<  Jún 2020  >>
 Po  Ut  St  Št  Pi  So  Ne 
  1  2  3  4  5  7
  8  910111214
151617181921
22232425262728
2930