COM_EVENTLIST_EXPORT_ICS

Podujatie 

Názov podujatia:
Silvester na Vyšehrade
Dátum konania:
31.12.2018
Cieľ:
Vyšehrad na Silvestra - Žiar
CATEGORIES:
Pešia turistika , Turistika na lyžiach, snežniciach

Popis

Doprava:

zájazdovým autobusom.

Odchod:

o 8:30 h., z nástupišťa č. 11, Autobusová stanica Prievidza.

Prihlasovanie:

Na podujatie sa vopred neprihlasuje.

Účastnícky poplatok:

1 EUR, bude sa vyberať pri nástupe do autobusu.

Trasa:

Vyšehradské sedlo - Vyšehrad - Žiare - Pod stĺpom - Pravenec.

 

V prípade dobrých snehových podmienok trasu je možné absolvovať na bežkách.

Náročnosť:

stredne náročné, dĺžka trasy: 12 km, prevýšenie: 400 m.

Informácie podá:

Ing. Ján Gašparovič, inštruktor I. triedy pešej turistiky

E-mail: Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript. alebo mobil: 0918 777 400.

 

UPOZORNENIE! Každý účastník sa podujatia zúčastňuje na vlastnú zodpovednosť. Nezabudnite si vziať so sebou preukaz poistenca.

Cieľová oblasť

Cieľ:
Vyšehrad na Silvestra

Popis

Vyšehradské sedlo (579,0 m n. m.) spája Hornonitriansku a Turčiansku kotlinu. Leží pod vrcholom Vyšehradu a je východiskovým miestom pre viaceré turistické trasy. Cez sedlo vedie červená turistická značka označovaná aj ako „Cesta hrdinov SNP“.

 

Vyšehrad (829 m n.m.) je zalesnený, na vrchole čiastočne odlesnený strmý skalnatý vrchol ležiaci na hrebeni pohoria Žiar. Vďaka svojej výhodnej polohe sa stal miestom záujmu viacerých kultúr, vrátane Keltov a Slovanov.

Na vrcholovej plošine sa zachovali pozostatky slovanských predkov, pričom možno tu badať stopy osídlenia od mladšej doby kamennej, kedy sa tu nachádzalo veľké hradisko. Výrazné stopy sa spájajú s bronzovou dobou a ľudom Lužickej kultúry, ako aj s neskoršou Železnou dobou, z ktorých sa tu našlo množstvo nálezov.

V rannom stredoveku bolo mohutné hradisko prebudované na drevený hrad s mohutným opevnením. Najvýznamnejšiu úlohu zohralo hradisko v období Veľkej Moravy, kedy bolo centrom slovenského regiónu Hornej Nitry a Turca. Obrannú a obchodnú funkciu hradiska postupne preberali okolité osady a po zániku Veľkej Moravy upadol i jeho význam.

Z vrcholu sú pekné výhľady do okolia, hlavne do Turčianskej doliny, Hornonitrianskej doliny, Žiar, Veľkú Fatru a Malú Fatru.

Ide o tradičné turistické podujatie, na ktorom spoločne oslavujeme koniec starého roka a príchod nového roka pri otvorenom sekte. Tento rok sa bude konať už jeho 48. ročník.

Najbližšie podujatia

  • Black Friday CAMP Outdoor Prievidza
  • CAMP Outdoor Prievidza

Kalendár podujatí

<<  December 2018  >>
 Po  Ut  St  Št  Pi  So  Ne 
       1  2
  3  4  5  6  7  9
101112131416
17181920212223
242527282930