COM_EVENTLIST_EXPORT_ICS

Podujatie 

Názov podujatia:
Slemä - Ohnište
Dátum konania:
27.10.2018
Cieľ:
Slemä - Ohnište - Nízke Tatry
Kategória:
Pešia turistika

Popis

Trasa:

Michalovo - Brtkovica - Slemä - Slemä, pamätník pádu lietadla - Slemä - Michalovské sedlo - Pod Ohnišťom - Ohnište - Pod Ohnišťom - Svidovské sedlo - Malužiná, Svidovo.

Náročnosť:

náročné, dĺžka trasy: 19 km, prevýšenie: 1 120 m, čas pochodu: 7:00 h.

Zodpovedný vedúci:

Stanislav Vakula, inštruktor II. triedy pešej turistiky

e-mail: Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript. alebo mobil: 0903 575 211.

Cieľová oblasť

Cieľ:
Slemä - Ohnište

Popis

Slemä (1 514 m n.m.) je zalesnený skalnatý vrchol nachádzajúci sa v Nízkych Tatrách, severne od Ohnišťa, od ktorého je oddelený Michalovským sedlom. Vrchol sa v októbri 1944, v čase Slovenského národného povstania, stal miestom veľkého leteckého nešťastia. V zamračený a pochmúrny piatok 13. do jeho vrcholu narazilo sovietske lietadlo so zmiešanou rusko-slovenskou posádkou. Všetkých 19 pasažierov zahynulo. Dnes sa na mieste havárie nachádza pamätník s menami obetí. V širokom okolí pamätníka sú roztrúsené trosky stroja, čo je rarita, na ktorú sa len tak ľahko nenatrafí. Z vrcholu sa otvára pekný výhľad na hlavný hrebeň Ďumbierskych Nízkych Tatier s majestátnym vrchom Ďumbier a tiež do priľahlých dolín. Na úpätiach vrchu sa nachádza niekoľko partizánskych bunkrov.

Ohnište (1 538 m n.m.) je výrazný horský masív budovaný prevažne z vápencov a dolomitov, ktorý patrí k najhodnotnejším a turisticky najzaujímavejším častiam pohoria Nízke Tatry. Jeho vrcholovú časť tvorí krasová plošina s priepasťami, škrapami, suťami a závratmi, ktorú ohraničujú strmé zrázy a impozantné skalné galérie. Pozostáva z dvoch vrcholov, hlavný leží vo výške 1 538 m a ponúka jeden z najkrajších výhľadov v Nízkych Tatrách, najmä na hrebene a kotly centrálnej časti. Pod vrcholom sa nachádza tzv. Veľká ľadová priepasť, ktorá so svojou hĺbkou 125 m predstavuje najhlbšiu priepasť pohoria.

Neďaleko hlavného vrcholu možno obdivovať ďalšiu výraznú atraktivitu, skalný útvar Okno, ktorý je najväčším skalným oknom (resp. skalnou bránou) na Slovensku. Otvor v skale je vysoký približne 10 m. Masív Ohnišťa bol spoločne s blízkym okolím vyhlásený za národnú prírodnú rezerváciu. Okrem zaujímavého krasového reliéfu s rôznymi nevšednými útvarmi sa v lokalite nachádzajú vzácne pralesové porasty, chránené rastlinstvo vysokohorských lúk, napríklad známy plesnivec alpínsky, a tiež rozličné ohrozené druhy živočíchov, ako je rys ostrovid, orol skalný a výr skalný.

Svidovská dolina je dolina v ďumbierskej časti Nízkych Tatier. Ústi do Bocianskej doliny z juhozápadu. Preteká ňou Svidovský potok. Vedie ňou žlto-značkovaný chodník z Malužinej cez Svidovské sedlo až do Jánskej doliny.

Malužiná (733 m n.m.) je horská obec, ktorá sa nachádza v južnej časti horného Liptova, v Bocianskej doline, na styku Ďumbierskych a Kráľovohoľských Tatier. V Malužinej sa stretávajú Bocianska a Malužinská dolina. Vznikla ako banská obec hrádockého panstva v druhej polovici 18. storočia, medený hámor tu bol postavený v roku 1771 a zanikol v roku 1860. V obci fungovala do roku 1885 aj sklárska huta. V obci je rímskokatolícky kostol Povýšenia sv. Kríža z roku 1816, postavený v klasicistickom slohu a obnovený v roku 1871.

Z obce pochádza herec Ján Blanský, ktorý sa tu narodil v roku 1933. Vyštudoval Vysokú školu múzických umení v Bratislave. Ako herec pôsobil v divadle v  Martine, kde stvárnil mnoho hereckých postáv. Účinkoval aj  vo filmoch Jánošík, Komunisté a Sokoliar Tomáš.

Najbližšie podujatia

  • CAMP Outdoor Prievidza

Kalendár podujatí

<<  August 2019  >>
 Po  Ut  St  Št  Pi  So  Ne 
     1  2  4
  5  6  7  8  911
121314151618
192021222325
262728293031